Adobe Reader DC Tools Pane Kalıcı Olarak Nasıl Gizlenir veya Kaldırılır

Adobe Reader DC'de bir PDF başlatmanız yeterlidir ve ekranın sağ tarafında bir Araçlar bölmesi bulunmalıdır. Şaşırtıcı bir şekilde, PDF'yi Koru ve Optimize Et gibi bir dizi kullanışlı özellik listeleniyor. Bu, yalnızca Standart veya Pro sürümlerine yükseltmek için bir reklam panosu olduğunu öğreninceye kadar. İyi deneme, Adobe.

Tabii ki, onu gizleyerek yoldan çıkarabilirsin, ama programı tekrar açtığın her zaman aptalca şeyi bulursun. Geriye doğru itmek için sadece bir tıklama alırken, özellikle de her zaman birden çok PDF ile uğraşırsanız tüm süreç çok hızlı geçiyor.

Ancak henüz umut vermeyin. Araçlar bölmesini gizlemenize ve Adobe Reader DC'nin bunu gerçekten hatırlatmasına izin veren şık bir seçenek var. Ve bölmeyi çok sevmiyorsanız, kalıcı olarak nasıl tamamen kurtulacağını da öğreneceksiniz.

Kulağa harika geliyor, değil mi? O zaman hemen başlayalım!

Araçlar Bölmesini Kalıcı Olarak Gizleme

Sadece bildiğiniz gibi, Adobe Reader DC aslında araçların kalıcı bir şekilde gizlenmesi için herhangi bir araçla serbest bırakılmadı, ki bu sadece saçma. Neyse ki, daha sonra yayımlanan bir güncelleme – büyük olasılıkla ciddi rahatsızlık veren kullanıcılardan kaynaklanıyor – Adobe’nin bunu mümkün kılmak için bir seçenek eklemesini istedi.

Tercihler paneline kısa bir ziyaretle, Adobe Reader DC'yi her açışınızda sizi karşı karşıya getirmeyi durdurabilmeniz gerekir.

1. Adım: Araçlar bölmesini normalde yaptığınız gibi gizleyin.

Note: You need to do that before you get to the Preferences panel since the option that you are about to enable only makes Adobe Reader DC remember the state of the Tools pane — rather than specifically hiding it.

2. Adım: Düzenle'yi tıklayın ve ardından Tercihler'i seçin.

Adım 3: Belgeler kenar sekmesini tıklatın ve sonra Geçerli Araçlar Durumunu Hatırla'nın yanındaki kutuyu işaretleyin.

4. Adım: Değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam'ı tıklayın.

Bu hile yapmalı! Artık Adobe Reader DC'yi yeniden açarken, Araçlar bölmesini otomatik olarak göstermezsiniz.

Note: However, do remember that if you unhide the Tools pane and exit the application, it starts showing up automatically once again. If that happens, it’s simply a matter of hiding the pane normally to make Adobe Reader DC remember your action.

Also on Guiding Tech
Top 6 Tools to Extract Images from PDF Online

Read More

Araçlar Panosundan Tamamen Kurtulmak

Adobe nihayetinde Araçlar panelinin otomatik olarak gösterilmesini engelleyen bir seçenek sunarken yeterince düşünürken, her şeyin kaydırma çubuğunun hemen yanına doğru düştüğü konum çok fazla hayal kırıklığına neden olabilir.

Cidden, istediğiniz son şey, kaydırma çubuğunu kullanırken bu ince piksel şeridini yanlışlıkla tıklatmaktır; bu, Araçlar bölmesini hemen geri getirir. Ve daha da kötüsü yapmak için, bölme kendi alanınızı oluşturmak için belgenizi kısmen gizler veya uzaklaştırır, böylece üretkenliğinizi etkiler.

Tüm bölme esas olarak ücretli yükseltmeleri içerdiğinden, bu tür bir rahatsızlık olmasını önlemek için tamamen kurtulmayı düşünün. Ve aslında kullanılabilir olan birkaç seçenek için – Yorum, PDF dışa aktarma vb. – Araçlar sekmesinden veya menü çubuğundan erişebilirsiniz. Yani, hiçbir şey kaçırıyormuşsun gibi değil.

Important: The following procedure requires modifying a file within the Adobe Reader DC directory. Hence, exit the application before you proceed.

Adım 1: Çalıştır kutusunu açmak için Windows-R tuşlarına basın. Ardından, aşağıdaki dosya yolunu kopyalayıp arama kutusuna yapıştırın ve ardından Tamam'a tıklayın.

C: \ Program Dosyaları (x86) \ Adobe \ Acrobat Reader DC \ Reader \ AcroApp \ ENU

Note: If applicable, replace ‘C’ with the appropriate drive letter of the partition where the operating system on your PC is installed.

Adım 2: Viewer.aapp etiketli dosyayı sağ tıklatın ve ardından içerik menüsünde Özellikler'i seçin.

3. Adım: Güvenlik sekmesini ve ardından Düzenle'yi tıklatın.

Adım 4: Grup veya Kullanıcı Adları altında, Kullanıcılar'ı ve ardından Tam Denetim'in yanındaki kutuyu işaretleyin.

Uygula'yı tıklayın ve değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam'ı tıklayın. Özellikler iletişim kutusunda aynı şeyi yapın.

Adım 5: Viewer.aapp dosyasının bir yedeğini sabit sürücünüzdeki başka bir konuma oluşturun. Gelecekte Araçlar Panosuna ihtiyacınız olması durumunda, değişiklikleri kolayca geri almanıza izin vermelisiniz.

6. Adım: Bir kez daha, dosyayı sağ tıklayın, ancak bu kez Birlikte Aç'ı seçin.

Adım 7: Açılan açılır kutuda, Not Defteri'ni seçin ve Tamam'ı tıklatın.

Note: If you don’t see Notepad listed within the box, click More Apps to bring it up to view.

8. Adım: Aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi <Layout> ve </ Layouts> etiketlerinin arasındaki ve metnin bölümünü vurgulayın ve silin.

Adım 9: Dosya'yı ve ardından Kaydet'i tıklatın. Daha sonra, Not Defteri'nden çıkın.

Adobe Reader DC'yi başlatın ve voila! Araçlar bölmesinin iyi gittiğini görmelisiniz. Kaydırma çubuğunu kullanırken yanlışlıkla başka bir şey getirmeyiniz.

Tip: If you want to get the Tools pane back, simply copy and overwrite the modified Viewer.aapp file with the backup file that you created earlier.

Also on Guiding Tech
5 Best Tools to Extract Fonts from PDFs Online

Read More

Hele şükür!

Araçlar Panosu süper can sıkıcıdır, ancak şimdi onu nasıl gizleyeceğinizi veya görünümü kalıcı olarak kaldırabileceğinizi biliyorsunuz. Ve ayrıca, kendinizi artık daha fazla odaklanmış durumda bulmalısınız, çünkü artık böyle bir can sıkıntısı ile uğraşmaktan endişelenmenize gerek yok. Hele şükür!

Öyleyse, Adobe'nin kullanıcıların ücretli bir sürüme geçmesini sağlamaya yönelik küçük girişimleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümü aşağıda.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Yönetici Olarak Otomatik Dosyaları Yönetme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.