Ağ Köprüsü Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bir ağ köprüsü, birbirleriyle iletişim kurmalarına ve genel ağ erişimini genişletmelerine izin veren iki ayrı bilgisayar ağını birbirine bağlar. Genellikle LAN'ları bağlamak için kullanılırlar, ancak WiFi ağları ve WiFi ve LAN ağları da birlikte köprülenebilir. İki köprülü ağ birbiriyle iletişim kurabilir ve tek olarak hareket ederler, birlikte iki ağı birbirine bağlayamaz ve hızlarını birleştirmeyi beklersiniz. Örneğin, 20 Mbps'lik bir bağlantıyı başka bir 20Mbps bağlantıyla birleştirirseniz, 40Mbps indirme hızını elde edemezsiniz.

Ağ köprüsü, bitişik düğümler arasında veri aktarımının gerçekleştiği OSI modelinin ikinci katmanında çalışır. Bunlar WAN veya LAN üzerinde düğüm olabilir. Bu katmanın altında iki katman vardır; bunlardan biri MAC katmanı olan Ortam Erişim Kontrol Katmanıdır.

Tekrarlayıcıya benzeyen köprü

Bir köprü tekrarlayıcı ile aynı olmasa da benzer görünebilir, ancak bir fark var. Bir tekrarlayıcı bir sinyal amplifikatörü gibidir; gelen sinyali dinler, artırır ve duyulacak çizgiyi aşağıya gönderir.

Diğer taraftan bir köprü gelen sinyalden dinler, nereden geldiğini ve nereye gitmesi gerektiğini anlar ve sadece buna göre yönlendirir.

Bir köprü bir Tekrarlayıcıdan daha akıllıdır. Bir tekrarlayıcı, bir sinyalin nereye gönderilmesi gerektiğine ya da köprünün sadece ihtiyaç duyulan yere gittiğinden emin olmasını sağlarken geldiği yere bakmadan iletir. Büyük ağları daha küçük ağlara bölebildiğinden ayrılan ağlar için idealdir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Yakındaki Kablosuz Ağ Nasıl Gizlenir

, Windows

Ethernet Kablosu Bağlandığında WiFi Ağınızı Devre Dışı Bırakma [Windows]

Fiziksel ve Sanal Köprü

Bir köprü genellikle bir fiziksel cihaz kullanılarak oluşturulur. Cihaz biraz ucuz olabilir, ancak iyi olanlar genellikle daha pahalıdır. Bir LAN'ı köprülemek istiyorsanız, fiziksel bir cihaz için gitmek isteyebilirsiniz. Ağları köprüleme gereksinimleriniz küçük ölçekli ise ve bunu destekleyen bir ağ kartına sahip bir Windows veya Mac makineniz varsa, bir LAN ve WiFi ağı arasında sanal bir köprü oluşturabilirsiniz.

Sanal Ağ Köprüsü

Windows 10 ve macOS'ta bir sanal ağ köprüsü oluşturabilirsiniz. Bir ağ köprüsü oluşturmak için yönetici haklarına ihtiyacınız olacak.

Windows 10

Windows 10'da, Dosya Gezgini'ni açın ve aşağıdakileri konum çubuğuna yapıştırın.

Control PanelNetwork and InternetNetwork Connections

Köprülemek istediğiniz her iki ağa da bağlı olduğunuzdan emin olun. Her iki ağı da seçin ve bunlardan herhangi birine sağ tıklayın. Bağlam menüsünden 'Köprü' seçeneğini seçin. Köprülü ağın oluşturulması için birkaç saniye bekleyin.

Köprülenmiş bir ağı devre dışı bırakabilir veya bir köprüden ağları kaldırabilirsiniz. Köprülenmiş ağı sağ tıklatın ve Köprülü ağdaki ağlardan birini Devre Dışı Bırak veya sağ tıklatın ve Köprüden kaldır seçeneğini belirleyin.

Her iki ağı da tek tek kaldırmanız gerekecek ve bir sonraki nesneyi kaldırmadan önce bir ağın kaldırılmasını beklemeniz ya da bir BSOD'ye girmeniz gerekebilir.

Mac os işletim sistemi

MacOS'ta, Sistem Tercihlerini açın ve Ağ tercihini seçin. Sol sütunun altındaki dişli çark düğmesine tıklayın ve 'Sanal Arayüzleri Yönetin…' seçeneğini seçin.

Açılan pencerede, artı düğmesini tıklayın ve menüden 'Yeni Köprü' seçeneğini seçin. Köprüye dahil etmek istediğiniz ağları seçin ve gitmekte fayda var.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Klavye Kısayolu İle Ses Aygıtlarını Nasıl Değiştiririm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.