e
sv

AMD ’den Hazır Sistemler İçin Masaüstü Kiti: 4700S

  • Okuma Süresi

    Dakika
  • Zorluk Seviyesi

    .Seviye
  • Yazım Süresi

    Dakika
  • Kategorisi

avatar
Alperen Bayraktar
0 arkadaş - 43 içerik
Takip Et

AMD, birkaç hafta öncesinde PlayStation 5’in işlemcisine dayandığına inanılan 4700S masaüstü kitini sessiz sedasız satmaya başlamıştı. CPU-Z yazılımı bu yongayı 4700S olarak tanıyor olsa da, AMD resmi olarak bu şekilde pazarlamıyor. Resmi web sitesinde ise Zen 2 mimarisine dayanan, 8 çekirdekli ve 16 iş parçacıklı bir yonga olarak listeleniyor.

AMD 4700S kiti, üzerine lehimlenerek 8 GB veya 16 GB GDDR6 bellek yerleştirilebilen bir anakart üzerine gömülü olarak geliyor. Güney Kore tabanlı bir web sayfası ise 3.2 GHz’e kadar hızlara çıkabildiğini ve belleğin 14 Gbps’de çalıştığını keşfetti. Bu kit ayrıca Wraith Stealth’a benzer bir soğutucu ile birlikte geliyor.

Anakart üzerinde tek bir PCIe x16 yuvası yer alıyor ve sadece dört Gen2 şeridine sahip. Yani buraya düşük segment GPU’lar takılabiliyor. AMD, RX 550 ekran kartını önerirken kit tarafından desteklenen en güçlü kartlar RX 590 ve GTX 1060 olarak listelenmiş.

PlayStation 5 Çipi ile Benzer

PS5’in çipi Ariel, 4700S’e oldukça benzer. Aynı şekilde 8 çekirdeğe sahipken saat hızları da biraz yüksek. Yine benzer şekilde 16 GB GDDR6 bellek kullanıldığını biliyoruz. Bu arada hatırlatalım, PS5 çipinde entegre RDNA 2 GPU kullanılırken, burada GPU devre dışı bırakılmış.

Tom’s Hardware, AMD’ye 4700S’nin yeniden markalanmış veya değiştirilmiş PS5 donanımı kullanıp kullanmadığını sordu. Kırmızı ekibin yanıtı ise şu şekilde:

4700S Masaüstü Kiti, ana akım pazardaki yüksek çekirdek performans isteğini karşılamak için tasarlanmış, benzersiz bir çözümdür. Çoklu görev, üretkenlik ve hafif 3D işleri için idealdir.

Önemli:  Intel , 'Küçücük Boyu Var, Türlü Türlü Huyu Var' Dedirten Oyun Canavarı Mini Bilgisayarını Duyurdu

AMD ayrıca oyunculara yönelik olmayan bu yongaya dayalı 80 farklı sistemin piyasaya çıkacağını ve ilk sistemlerin resmi satışlarının halihazırda devam etmekte olduğunu doğruladı.

Bu çipin kullanıldığı sistemler Asya pazarındaki bazı perakendecilerde ortaya çıkmıştı. 320 ile 700 dolar arasında satılan sistemler, farklı SSD, GPU, PSU ve kasalarla özelleştiriliyor.

 

kaynak:technopat.net