e
sv

Amd Ekran Kartı mı Ndivia Ekran Kartı mı? 2021

Amd Ekran Kartı mı Ndivia Ekran Kartı mı?

Bilgisayar kasası toplayacak ve yeni bir bilgisayar alacak olanların en çok merak ettiği konulardan birisi de ekran kartlarının fiyat & performans durumudur. Özellikle oyuncu bilgisayarı sahibi olmak isteyenler, yıllardır süregelen amd mi yoksa ndivia mi tartışmasında hangi tarafı seçmeli? Bütün detaylarıyla anlattığımız makalemizi sizlere sunuyoruz. Ndivia hangi özellikleriyle önde AMD neden tercih edilmeli? AMD'nin hangi model ekran kartları oyun bilgisayarı için tercih edilmeli? Ndivia'nın hangi ekran kartı alanın en iyisi? gibi akla gelen bütün soruları cevapladığımız makalemizi dikkatlice okumalısınız.

 • Okuma Süresi

  4 Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  1.Seviye
 • Yazım Süresi

  11 Dakika
 • Kategorisi

  Bilgisayar
avatar
Admin
0 arkadaş - 78 içerik
Takip Et

Amd Ekran Kartı mı Ndivia Ekran Kartı mı? Hangi Ekran Kartı Alınmalı? Ekran Kartları Arasındaki Farklar Neler? Amd mi İyi Yoksa Ndivia mı? Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Amd Ekran Kartı mı Ndivia Ekran Kartı mı?

Bilgisayar bileşenlerinden oyuncular için en önemli donanımlardan biri olan ekran kartı konusunda Nvidia, rakibi olmayan en büyük markalardan birisiydi. Ancak sonraki zamanlarda AMD‘nin girişimiyle ekran kartı piyasası hareketlendi. Nvidia’nın rekabetsiz liderliği son buldu. AMD’nin ekran kartı piyasasındaki girişimi oyuncular için merak konusu oldu. Bu yüzden AMD ile Nvidia arasındaki farklar sıkı bir tartışma konusu oldu.

Oyuncuların hemen hemen hepsi AMD ile Nvidia ekran kartları arasındaki fark konusunda fikir ayrılığına düştü. Bu içerikte hem Nvidia ekran kartları modellerine hem de AMD ekran kartı modellerine biraz daha yakından bakacağız. Sonra iki markanın modelleri arasında ne gibi farklı teknolojilerin ve teknik özelliklerin sunulduğunu irdeleyeceğiz. Ancak her iki marka için tarafsız bir değerlendirme yapacak olsak bile şuan için Nvdia’nın ışın izleme teknolojisinin benzersiz bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden ekran kartı piyasasında hangi marka daha üstün teknolojiye sahiptir diye bir soru soracak olursak, net bir şekilde Nvidia’nın daha gelişmiş bir teknolojiye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Neden Nvidia Daha Üstün Bir Teknolojiye Sahip ?

AMD ile Nvidia ekran kartları arasındaki farklar hakkında konuşmak gerekirse Nvidia, sahip olduğu teknoloji sayesinde AMD’den daha gelişmiş ekran kartı modelleri ürettiğini söyleyebiliriz. Nvidia genel anlamda ekran kartı piyasasında her zaman ilk isim olmayı başarmıştır. Bunun başlıca sebebi bir teknolojiyi ilk üreten, geliştiren bir marka olma özelliğini taşımasıdır. Taklitler aslını yüceltir diye bir söz vardır. Aslında bu söz neden Nvidia’nın her zaman daha önde ve gelişmiş özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Çünkü Nvidia, bir teknolojinin – yada bir diğer deyişle trendin – öncüsü olan bir markadır. Örneğin günümüzde yeni yeni yaygınlaşan ve tam anlamıyla oyuncular tarafından verim alınmaya başlanan “ışın izleme teknoloji” Nvidia tarafından geliştirilmiştir. Haliyle bu gelişmiş teknolojiye sahip olan ekran kartlarını piyasaya ilk süren markada Nvidia’dır. Durum böyle olunca oyun dünyası ve oyuncular için yeni bir trend, yeni bir akım ortaya çıkıyor.

AMD ile Nvidia ekran kartları

Tüm oyunlar ışın izleme teknolojisini destekleyecek şekilde oyunlar geliştiriyor. Oyuncularsa ışın izleme teknolojisinden faydalanıp, en iyi grafiklerle oyun oynamak için bu teknolojiyi en iyi hizmet edecek olan markayı tercih ediyor. Sonuç olarak yeni bir teknoloji, yeni bir akıma ilk olarak Nvidia öncülük ediyor. Bu gelişmiş teknolojiyi de haliyle teknolojinin öncüsü olanlar en iyi şekilde servis edebiliyor.

AMD ise bu teknolojiye sonradan ayak uydurmak durumunda kalıyor. Gelişmiş teknolojiyi yeni ekran kartı modellerine ekliyor ancak bu ekleme Nvidia’ya göre biraz daha geç gerçekleşiyor. Bu yüzden ekran kartı piyasasında en üstün teknolojiye sahip olan marka her seferinde yeşil takım olan Nvidia oluyor.

Bu DengeDeğişmez mi ? AMD, Nvidia’nın Önüne Geçemez Mi ?

Tabi ki geçebilir. AMD’nin piyasa geç girmesi, her zaman bir adım geriden gelmesine sebep olmaktadır. Örneğin işlemci piyasasına bakacak olursak İntel çok uzun bir süredir bu piyasanın tek hakimiydi. Zamanın İntel Pentium ve İntel Celeron işlemcileri piyasayı yerinden oynatmıştı. Özellikle de Pentium işlemcisi muazzam başarılı bir işlemciydi. Sonrasında çıkan “İ” serisi işlemcilerde oldukça başarılıydı.

AMD ise 2017 yılına kadar açıkçası pek bir başarı yakalayamadı. Ancak 2017 yılından sonra atağa kalkıştı ve piyasaya muhteşem işlemci modelleri sundu. Bu işlemciler sayesinde İntel’e rakip oldu. İntel’in her zaman bir adım gerisinde kalan AMD, daha da gelişerek oldukça güçlü işlemci modellerine sahip oldu. Böylece İntel’le kıran kırana mücadele eden bir dev marka haline dönüştü.

Bu Durum Neden Ekran Kartı Piyasasında da Yaşanmasın ki ?

AMD şuan için Nvidia’ya alternatif olan bir markadır. Bu alternatif olma durumu kimi zaman uygun fiyatlı ekran kartı modelleriyle yapılmaktadır. Kimi zaman bir Nividia ekran kartı modeline yakın performans gösteren, ancak biraz daha ucuz olan AMD ekran kartı modeliyle yapılmaktadır. Yada her şeyiyle rakip olan bir ekran kartı modeliyle yapılmaktadır. İlerleyen günlerde AMD, yepyeni bir teknolojiye öncülük ederse, bu teknoloji oyun dünyasını sallar ve oyuncuların takdirini kazanırsa tabi ki AMD ekran kartı piyasasının lideri olabilir.

AMD ile Nvidia Ekran Kartları Arasındaki Farklar

Daha çok oyuncuların yakından ilgilendiği ekran kartı piyasasında AMD ve Nvidia iki büyük marka olmuştur. Ancak bu iki markanın bilgisayar bileşenleri fiyatları, özellikleri, performansları, erişilebilirliğiyle birbirlerinden farklı olmuştur.

Ekran Kartları Arasındaki Farklar

AMD’nin 6xxx Grafik Birimleri ve Nvidia’nın 30xx Grafik Birimleri

Grafik birimi teknoloji konusunda Nvidia’nın AMD’ye göre daha iyi durumda olduğunu açıklamıştık. Her ne kadar tarafsız davranıyor olsak da ışın izleme teknoloji yüzünden Nvidia’nın 1-0 önde olduğunu uzun uzun açıklamıştır. Bu yüzden RTX 3090 ile RTX 3080 ekran kartı modellerinin Nvidia’nın en güçlü grafik birimleri olmuştur. AMD ise rakibine karşılık olarak yeni 6000 serisi grafik birimlerine sahip.

AMD Radeon RX 6900-XT grafik birimiyle RTX 3080 birbirine iki rakip olan grafik birimidir mesela. Bu iki rakip arasında RX 6900-XT, RTX 3080 grafik birimine göre biraz daha iyi performans sunar. Ancak AMD, RTX 3080 ekran kartı modeline RX 6900-XT ile  her ne kadar karşılık verse de fiyat konusunda RTX 3080’den daha kötü bir fiyat/performans oranı sunuyor.

İki ekran kartı arasındaki performans değeri %25 olarak tespit edildi. Yani 6900-XT, RTX 3080’den %25 daha iyidir diyebiliriz. Bu söylem çokta yanlış olmaz. Ancak bu %25’lik fark için ayrıca oyuncuların ortalama 1000 TL fazla para ödemesi gerekmektedir. %25’lik fark için 1000 TL ödemenin ne kadar mantıklı olup olmayacağı konusuysa tamamıyla size kalmış bir durumdur. Bütçesi geniş olan ve en iyi performansı isteyenler için bu fark göze batmayabilir. Ancak dar bütçeli bireyler için 1000 TL, hiçte gözden çıkarılacak kadar düşük bir miktar değil.

DLSS Teknolojisi ve İyileştirilmiş Performans

Nvidia’nın bir diğer öncülük ettiği teknolojide DLSS teknolojisidir. DLSS, birçok oyunun ayarlar kısmında var olacak bir özelliktir. Yüksek grafik ayarlarında bilgisayarınızın çok daha iyi performans almasını sağlamaktadır. Böylece günümüz modern oyunlarında ve en yüksek grafik ayarlarında oyunlar 60 FPS değerinde akıcı performansta çalıştırılabilmektedir.

Ancak AMD tarafında bu özellik bulunmamaktadır. Bu, AMD markalı ekran kartlarının kötü olduğu anlamına gelmemektedir. En üst düzey, gelişmiş ekran kartlarına Nvdia’nın sahip olduğu anlamına gelmektedir. AMD tarafında RX-5700 XT ekran kartı ve bu ekran kartına eş değer birçok model bulunmaktadır. Burada RX-5700 XT modelini örnek teşkil etmesi için belirttik. Bu model, AMD’nin oldukça güçlü ve ödenen paranın %100 karşılığını veren bir modelidir. Bu yüzden AMD ekran kartları da kullanıcılar için oldukça avantajlı modeller içermektedir.

Farklı ekran kartlarının satın almadan önce nasıl performans verdiğini ve muadillerine göre ne gibi artıları ve eksilerini olduğunu öğrenmek için gpucheck.com sitesinden kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Önemli:  MacBook Açılmıyor Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri 2021
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.