AutoHotKey komut dosyasında klavye kısayolu nasıl değiştirilir

Sisteminizde bir klavye kısayolu ile bir şeyler yapmanız gerektiğinde, AutoHotKey genellikle çözüme ulaşır. Bu, AutoHotKey'in her şeyi birkaç tuşa basarak yapabileceği anlamına gelmez. Bir komut dosyası yazmanız gerekir ve uygulamanın sınırlamaları vardır ancak yapabilecekleri için harika çalışır. AutoHotKey betiğini nasıl yazacağınızı biliyorsanız, bunun için bir klavye kısayolu ayarlamak sorun olmaz. Bu komut dosyalarını yazma konusunda bilginiz yoksa ve bir AutoHotKey komut dosyasında klavye kısayolunu değiştirmeniz gerekiyorsa, yapılması oldukça kolaydır.

Parlaklık seviyelerini yönetmek için bu betiğe göz atın.

AHK komut dosyasında klavye kısayolu

Bir AHK komut dosyasındaki klavye kısayolu en baştan bildirildi. Çizgi böyle görünüyor;

Space & t::

İki kolondan önceki bit klavye kısayolu. Yukarıdaki kısayol boşluk çubuğunu ve 't' tuşunu kullanır, ancak & tuşu ile ayrılır. Bu, tüm klavye kısayollarının olsa da yazıldığı gibi değil, tüm kısayollar iki sütunla bitiyor.

Boşluk çubuğu

Yalnızca boşluk çubuğunu klavye kısayolu olarak kullanmak için girmeniz gerekir;

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Görev Çubuğu bir klavye kısayolu ile nasıl değiştirilir

, Windows

Bir Pencereyi Klavye Kısayoluyla En Üste Tutmak için Bir Komut Dosyası Kullan

Space

Bir harf tuşuyla birlikte kullanmak için girmeniz gerekir;

Space & [letter]

Örnek

Space & t

Sekme, Kaçış, Geri Al ve Gir

Bu dört anahtar için, boşluk çubuğuyla aynı kural geçerlidir. Dört tuştan herhangi birini bir kısayol veya kısayolun bir parçası olarak bildirmek için, sadece adını girin;

Sekme tuşu: Sekme

Kaçış anahtarı: kaçış

Geri al tuşu: Geri al

Anahtar gir: Gir

Bu tuşları başka bir tuşla birleştirmek için, tuşunu ayırmak için

Örnekler

Tab & t

Escape & e

Backspace & b

Enter & e

Ctrl tuşu

Ctrl tuşunu kullanmanın iki yolu vardır. Control'e girebilir veya şu sembolü kullanabilirsiniz: ^. Kısayolu bildirmek için Control kullandığınızda, sözdizimi onu diğer tuşlarla birleştirmek için biraz farklıdır.

Örnekler

Control & t

^t

Sol ve sağ kontrol tuşları arasında ayrım yapmak istiyorsanız, aşağıdakileri kullanabilirsiniz;

Sol Kontrol tuşu: <^

Sağ Kontrol tuşu: ^>

alt tuşu

Alt tuşunu kullanmak için Alt veya! Tuşlarını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekler, diğer anahtarlarla nasıl birleştirileceğini gösterecektir.

Örnekler

Alt & t

!t

Shift tuşu

Shift tuşu Shift olarak ilan edilerek veya + simgesi kullanılarak bir kısayolda kullanılabilir. Sola kaydırma tuşu için <+ tuşlarını kullanın ve sağa kaydırma tuşu için +> tuşlarını kullanın.

Örnekler

Shift & t

+t

AutoHotKey'in kısayollar için hazır bir belgeye sahip olduğunu bilmelisiniz. Dokümantasyonda örnekler bulunmasa da, hemen hemen her anahtarın sembolleri açıklanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da CPU yükündeki güç planları nasıl değiştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.