Bilgisayar Ağında Ağ Topolojisi Nedir

Ağ topolojisi, bir ağdaki çeşitli cihazların düzenini ifade eder. 'Layout' dediğimizde, fiziksel konumları düşünmemizi sağlıyor ve ağ topolojisinin bir ağdaki çeşitli cihazların yerleştirildiği ile ilgili olduğu izlenimini veriyor. Konu bu değil. Ağ topolojisi, aygıtların her birinin hiyerarşisine nasıl bağlandığı ile ilgilidir.

Bu hiyerarşi, kablolu bir ağ durumunda fiziksel olabilir veya kablosuz ağ durumunda sanal olabilir. Bir WiFi ağına bağlanan son kullanıcılar olarak, hiçbir zaman düzen hakkında yani ağ topolojisi ile ilgili hiçbir şey yapmıyoruz. Bu bizim için otomatik olarak ayarlandı.

Bir ağ topolojisi, bir ağdaki aygıtların birbirine nasıl bağlandığını ve ağı oluşturan merkezi hub'a bağlanır. Örneğin, bazı düzenlerde, tüm cihazlar trafiği yönlendiren merkezi hub'a doğrudan bağlanır. Diğer düzenlerde, her bir cihaz ağdaki diğer iki cihaza bağlanır.

Ağ Topolojileri

Ağların, bir ağın yalnızca bir düzende sıkı bir şekilde uyması nadir olsa da, izlediği beş genel düzen vardır. Çoğu zaman, ağlar iki düzenin bir karışımıdır.

Beş düzen;

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Bilgisayar Portları Nedir? Bilgisayar Ağında Giriş ve Çıkış Arabirimleri

, Windows

Mesh Network ve Mesh Router Nedir

  • Otobüs
  • halka
  • Star
  • ağaç

Otobüs topolojisi

Bir otobüsün izlediği bir rota düşünün. Bu yol boyunca, daha fazla yolcu almayı ya da bazılarını düşürmeyi amaçlayan birkaç durak var. Bu temel olarak bir otobüs topolojisinin yapısıdır. Ağdaki veriler, tek bir rota boyunca ilerler ve aygıtların hepsi, bu düğümlere belirli düğümlerde bağlanır. Veriler düğüme ulaştığında, bilgi gönderip alması gerekir, bunu yapar.

Küçük, kablolu ağlar için bir otobüs topolojisi kullanılır. Bu ağa çok fazla cihaz eklemek sadece yönetimi zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda ağ hızını da yavaşlatır.

Halka Topolojisi

Bir halka topolojisinde, her bir cihaz ağdaki diğer iki cihaza bağlanır. El ele tutuşarak bir kamp ateşi etrafında oturan bir grup çocuğu düşünün. Her çocuk, diğer iki çocukla el ele geçirebilir ve daha fazlası olamaz. Bu, temel olarak, bir aygıtın diğer iki cihaza doğrudan bağlı olduğu bir halka topolojisinin düzenidir.

Bu tür bir ağdaki problem, herhangi bir yerde bozulursa, tüm ağın aşağı gitmesine neden olacaktır. İletişim, ancak ağdaki tüm cihazların aktif bir bağlantısının olması durumunda gerçekleşebilir.

Yıldız topolojisi

Bir Yıldız topolojisinde, her cihaz merkezi bir hub'a bağlanır. Evde televizyon seyretmek gibi bir şey. Herkesin kendi bağlantısı vardır ve izledikleri veya güneş sistemimiz olarak düşündükleri kanalın kendi iletimlerini alırlar. Gezegenler, ağdaki tek güneşin etrafındaki farklı aygıtlardır ve ısı ve ışık alırlar.

Bu tür bir topoloji, bilgisayarlarımızın, telefonlarımızın ve tabletlerimizin doğrudan bir yönlendiriciye veya ücretsiz WiFi sunan ve daha geniş bir kamu ağına katılmanızı sağlayan kahve dükkanlarına bağlandığı evlerde bulunur. Bu tür düzenin avantajları açıktır; Kurulumu kolaydır, çok sayıda cihaz ekleyebilir ve bir cihaz ekleyerek veya kaldırarak basittir ve ağı bozmaz.

Güneş sistemi örneğimizde olduğu gibi, eğer bir kablosuz ağ içinde bir yıldız topolojisi varsa, bir aygıt merkezi merkezden, yani yönlendiricinizden, cihazların aldığı sinyal daha zayıftır. Bu, güneşten uzaklaşan ve daha az ışık ve ısı alan gezegenlere benzer.

Ağaç Topolojisi

Bir ağaç topolojisi, otobüs ve yıldız topolojisinin bir karışımıdır ve bu tür topolojinin en iyi örneği, internet ve buna nasıl bağlandığımızdır. Diyelim ki içinde tam beş ev bulunan bir şehir var. Her evin kendine ait bir WiFi ağı vardır ve bu evdeki tüm cihazlar, yönlendiriciye yıldız düzeninde bağlanır.

Yönlendiriciler daha sonra bir veri yolu topolojisinde ana ISP sağlayıcısına bağlanırlar, yani her birinin ağ üzerinde özel konumu vardır. Bu elbette ki bu tür bir topolojiyi tanımlayan ve internete bağlanan çok daha basit bir örnektir.

Bir ağaç topolojisi, içinde bağlı olan cihazlar için erişim seviyelerini tanımlayan hiyerarşik katmanlara sahiptir ve kurulumu maliyetlidir. Bir bina içinde veya daha geniş coğrafi olarak dağılmış yerlerde ağ erişimini kontrol etmesi gereken büyük şirketler için en iyisidir.

Hasır Topolojisi

Bir örgü topolojisinde, her bir cihaz ağdaki diğer her bir cihaza bağlanır. Bu, veriyi son derece güvenilir ve hızlı bir şekilde düzenlemektedir, çünkü verilerin doğru cihaza ulaşmak için uzun bir yol izlemesi gerekmemektedir. Cihazlar arasında doğrudan seyahat edebilir.

Bir örgü ağının kurulması daha pahalıdır ve bunu destekleyebilecek özel donanım gerektirir. Ancak daha maliyetlidir, daha hızlı, daha ölçeklenebilir ve kablosuz ağlar için uygundur.

Topolojiyi Kim Kimler?

Geniş bant bağlantısına sahip olan son kullanıcılar için topolojiye, ISP'nin sağladığı donanım tarafından karar verilir. Bunu değiştirmek için uzmanlığa sahip olmadıkça, bunun içinde çok az şey var. Ağınızın topolojisini değiştirebilirsiniz, ancak WiFi ağ adını değiştirmek veya yönlendiricinizi sıfırlamak kadar kolay değildir. Bu çok daha karmaşık.

Üniversitelerdeki ve ofislerdeki gibi LAN'lar için, ağ yöneticisi hangi topolojinin ağa bağlı herkesin ihtiyaçlarına uygun olduğuna karar verir. Bu, yalnızca topolojiyi tasarlamayı değil, aynı zamanda onu oluşturmak için donanımı da içerir. Bu nedenle, donanım satın alındığından ve yanlış bir satın alımın çok maliyetli olabileceğinden, dikkate alınması gereken çok şey olduğunu hayal edebilirsiniz. Dahası, eğer topolojinin yanlış türü seçilirse, değiştirmenin maliyeti sadece para açısından değil, zaman açısından da maliyetlidir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Sistem Önyüklemesinde Kenar Önyüklemeyi Devre Dışı Bırakma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.