e
sv

Bilgisayar Ekran Görüntüsü Alma

 • Okuma Süresi

  Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  .Seviye
 • Yazım Süresi

  Dakika
 • Kategorisi

avatar
carsimedya
0 arkadaş - 28 içerik
Takip Et

Bilgilerin kaydedilmesine ilişkin çeşitli yollar bulunmaktadır. Günümüz teolojilerinin giderek artması teknolojik cihazlardan bilgi edinmeyi kolaylaştırmıştır. Web tabanlı arama motorlarından elde edilen bilgilerin dışında bilgisayarda kaydedilmiş olan bilgilerin taşınabilir ya da transfer edilebilir bir hale getirilebilmesi için de çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

Bilgisayar ekran görüntüsü alma da bilginin transfer edilebilmesi ve saklanabilir bir konuma getirebilmesi konusunda yardımcı olan yöntemler arasında yerini almaktadır.

Bilgisayar ekran görüntüsü alma şu şekilde gerçekleştirilir:

 • İlk olarak hata penceresine tıklanır
 • Bilgisayar ekran görüntüsü alma için klavyede yer alan Print Screen tuşuna basılır.

Print Screen nasıl kaydedilir?

Bilgisayarlar yaşam standartlarının artmasını ve hayatın daha hızlı şekilde yaşanmasında yardımcı olan teknolojik cihazlardır. Bilgisayarlar aracılığıyla elde edilen bilgilerin saklanması ise kullanıcıların en çok talep gösterdiği uygulamalar arasında yerini almaktadır.

Bilgisayardan ekran görüntüsü almak konusunda klavyede yer alan Print Screen tuşundan yararlanılır. Bu tuş ile ekrandan alınan görüntünün nasıl kaydedileceğine ilişkin basamaklar ise şu şekildedir:

 • Görüntüsü alınması istenen sayfaya gidilir
 • Klavyeden Print Screen tuşuna basılarak görüntü kaydedilir.

Bilgisayar Ekran Görüntüsü Nereye Kaydeder?

Bilgisayar ekranında görüntüsünün kaydedilmesinde uygulanan Print Screen tuşu ile bilgisayarda istenilen ekran görüntüsü kaydedilir. Ancak kullanıcılar kaydedilen görüntüye ulaşmak konusunda problemler yaşamaktadır. Kaydedilen ekran görüntüsü otomatik olarak Screenchots klasörü içinde yer alır. Bu klasör ise bilgisayarım klasöründen girilerek C:/Users/kullanıcıadı/Pictures/Screenshots yolunda yer almaktadır. Kullanılan yöntem ile kaydedilen dosyalar ise PNG formatı ile C:/Users/kullanıcıadı/Pictures/Screenshots kaydedilir.

Önemli:  Her Eve Lazım Bilgisayar Programları
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.