e
sv

Bilgisayar Harddiski Görmüyor

 • Okuma Süresi

  Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  .Seviye
 • Yazım Süresi

  Dakika
 • Kategorisi

avatar
carsimedya
0 arkadaş - 28 içerik
Takip Et

Bilgisayarlar yüksek bilgi kaydetme kapasitesine sahip teknolojik cihazlar olması bakamından insan yaşamında önemli bir yere sahiptir. Bilginin sürekli olarak ve kalıcı şekilde kaydedilmesinde bilgisayarın parçası olan harddisk bazı kullanıcılar için yeterli gelmektedir. Bunun sebepleri arasında;

 • Bilgisayara yüklenen dosyaların kapladığı alanın büyük olması
 • Çok fazla sayıda dosyanın olması gibi nedenler gösterilebilir.

Bilgisayarın içinde yer alan harddisk yeterli gelmediği takdirde dışarıdan da harddisk bağlanma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bu durumda bilgisayar harddiski görmüyor sorunlarıyla karşılaşılmaktadır. Bunun temelinde ise;

 • Bilgisayardaki işletim sisteminin harddisk ile uyumlu olmayışı
 • Bağlantılardaki sorunlar gösterilir

Bilgisayar Harddiski Görmüyor Bios

Bilgisayarlarda harddisk işletim sistemiyle uyumlu olduğu takdirde çalışmaktadır. İşletim sistemlerinde yıllar içerisinde değişim göstermekte ve bilgisayarlarda güncellenmesi gerekmektedir. Bilgisayar harddsiki görmüyor sorunlarının başında da işletim sistemleriyle uyumlu olmayan harddiskler yer almaktadır. Bu sorun Windows Bios’ta sıkça karşılaşılan bir sorundur.

Harddisk bilgisayara bağlanmak istendiğinde işletim sisteminin uyarıcı modu devreye girerek uyumluluk göstermesi için kullanıcılara sinyal göndermektedir. Bios ile harddisk uyumluluk göstermediğinde temelinde bios ayarların sorun olduğunu işaret etmektedir. bios ayarlarında sorun giderildiğinde harddsik bilgisayarda görünmeye ve çalışmaya başlamaktadır.

Laptop Harddiski Görmüyor Ne Yapmalıyım?

Kullanıcılar kişisel bilgisayarlarının kapasitesini arttırmak amacıyla laptoplarına harddisk bağlama yoluna gitmektedirler. Kullanıcılar bilgisayarlarındaki işletim sisteminin güncellemesine dikkat etmediklerinden dolayı harddsik işlevsel hale gelemediği durumlarla karşılaşmaktadırlar. Bunun için bios ayarlarından çözüm bulabilmektedirler. Diğer bir yöntem ise chkdsk komutundan bu sorunu giderebilirler.

Önemli:  Bıos Gpt Mbr ve Uefı Nedir
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.