e
sv

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

  • Okuma Süresi

    Dakika
  • Zorluk Seviyesi

    .Seviye
  • Yazım Süresi

    Dakika
  • Kategorisi

avatar
Admin
0 arkadaş - 65 içerik
Takip Et

Bu yazımda, yavaşlayan bir bilgisayarın nasıl hızlandırılacağından ve bunun için kullanılabilecek programlardan bahsedeceğim. Bilgisayar hızlandırma işi öyle teknik bilgi gerektirmiyor, bunun birkaç nedeni var. Bunları tespit ettikten sonra işimiz çok kolay. Yazımda paylaşacağım programlar yardımıyla hızlıca bu sorundan kurtulabileceksiniz. Tabii burada sadece yazılımsal sorunlardan bahsedeceğim, donanımsal sorunlara belki daha sonra değinirim.

Bilgisayar Neden Yavaşlar?

Zararlı Yazılımlar

İlk akla gelen neden zararlı bir yazılım bulaşmış olmasıdır. Gerçekten de oldukça yaygın bir sorun bu. Bunun için hemen bir virüs programının yüklenmesi gerekiyor(eğer yüklü değilse). Virüs programları da bilgisayarı yavaşlatır, bunun için sistemi daha az yorun bir program seçmek gerekiyor.

Başlangıçta Açılan Programlar

Diğer bir neden ise başlangıçta açılan ve arka planda çalışan programlardır. Burada önemli olan gereksiz veya her zaman kullanmadığınız programların açılmasını engellemektir. Engellemenin yolu ise şudur; Windows 10’dan daha eski sürümler için “Başlat” menüsünün arama çubuğuna msconfig.exe yazın ve programı çalıştırın. Ardından “Başlatma” sekmesine gelin. Windows 10 için görev yöneticisini açın ve “Başlangıç” sekmesine gelin.  Burada her zaman kullanmadığınız veya gereksiz programları devre dışı bırakabilirsiniz.

Burada sistem tarafından çalıştırılması gereken bazı programlar var. Eğer onları devre dışı bırakırsanız bazı sürücüler çalışmayabilir. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz bu kısma fazla dokunmamanızı tavsiye ederim. Sadece bildiğiniz ve yüklediğiniz programlar üzerinde değişiklik yapmalısınız.

Önemli:  ABD 'süper bilgisayar ' ile Vuhan'daki laboratuvara sızdı

Kaynak:arifhangisi.com