Bilinmeyen Güç Adaptörleri için Dell CPU Gücü Azaltma Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Dell, dizüstü bilgisayarlarıyla oldukça sinir bozucu bir şey yapıyor. Dell markalı bir güç adaptörü kullanmıyorsanız, dizüstü bilgisayarınızla çalışmayabilir veya CPU'nuzun gücü kısılabilir. Özellikle Dell onaylı bir adaptöre ulaşamıyorsanız bu bir problemdir. Dell tarafından üretilen dizüstü bilgisayarları kullanmamak neredeyse bir dava haline gelir, ancak zaten bir tanesine sahipseniz ve orijinal olmayan bir adaptör kullanıyorsanız, Dell CPU güç azaltmayı devre dışı bırakmanın bir yoluna ihtiyacınız vardır.

Bunu ThrottleStop adlı bir uygulama ile yapabilirsiniz, ancak çok dikkatli olmalısınız. Uygulamayı kullanmadan önce sisteminizin ve CPU'nuzun kesin güç gereksinimlerini bildiğinizden emin olun. Sisteminize çok fazla güç sağlamanız durumunda, onarımın ötesinde bir şeyler yakabilirsiniz.

Dell CPU Gücü Azaltma özelliğini devre dışı bırak

ThrottleStop'u indirin ve uygulamayı çalıştırın. BD PROCHOT seçeneğini devre dışı bırakın ve başka bir şey değiştirmeyin. Aç seçeneğini tıklatın ve CPU güç kısıtlaması devre dışı bırakılmalıdır.

Güç Azaltma

Dell, kullanıcıların kullanabilecekleri taklit adaptörlerin donanımlarına zarar vermemesini sağlamak için bunu yapar. Otantik bağdaştırıcıların daha kolay kullanılabilir olmasını sağlamak için yarısı kadar çalıştıysa, hiç kimse böyle uygulamalar ile uğraşmak zorunda kalmayacak ve kullanıcılar taklit adaptörleri kullanmaya zorlanmayacaktır.

Açık olmak gerekirse, bu özellik işe yaramıyor. Dizüstü bilgisayarınıza çok fazla güç sağlayan adaptörler satın alabilirsiniz. Bu bir anekdottur ama orijinal bir dizüstü bilgisayar bulamadığım zaman eski bir Dell dizüstü bilgisayarla sahte bir adaptör kullanmak zorunda kaldım ve tahminen, güç kaynağı ünitesini yaktı. Tüm dizüstü bilgisayar kullanım dışı bırakılmadı. Hasar birkaç dakika içinde bir tamirhanede tamir edildi, ancak hasarın hemen ardından güç kaynağından ayrıldım.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Dizüstü Bilgisayarınızda Başka Bir Dizüstü Bilgisayarın Şarj Cihazı Kullanmak Güvenli mi?

, Windows

Windows 10 Güz Creators Güncelleştirmede Gç Aşılmayı Etkinleştirme

Tüm bunlar, güç azaltmayı devre dışı bırakmaya karar vermeden önce, adaptörün dizüstü bilgisayarınıza fazla güç sağlamadığından emin olmanızdır. Orijinal adaptörünüzü kontrol edin ve size ne kadar güç sağlayabileceğini söyleyecektir. Şarj cihazınızı bir tamir atölyesine götürün ve çok fazla güç sağlamadığından emin olmak için ne kadar güç kullandığını kontrol edin.

Ayrıca sisteminize sabit bir güç kaynağı sağlamak için tüm önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da TeamViewer'da Ses Nasıl Etkinleştirilir (ve Diğer İpuçları) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.