e
sv

Bıos Gpt Mbr ve Uefı Nedir

 • Okuma Süresi

  Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  .Seviye
 • Yazım Süresi

  Dakika
 • Kategorisi

avatar
carsimedya
0 arkadaş - 28 içerik
Takip Et

Bilgisayar kullanıcıların sıkça sorduğu sorulardan birisi de Bıos, Gpt, Mbr ve Uefı nedir sorusudur. Bu soruya cevap olarak;

 • Bios bir yazılımdır. İşlevine bakıldığında bilgisayarın açılıp kapanmasını, donnanımda yer alan elemanların kontak kurmasını sağladığı gibi donanımların çalışmasını kontrol etmektedir. Bios’un açılımı ise Basic Input/Output System şeklindedir. Türkçe olarak Temel Giriş-Çıkış Sistemi olarak arama motorlarında bulunur.
 • UEFI ise Bios’un gelişmemesi buna karşılık donanım elemanlarının gelişmesiyle verimli bir çalışma imkanına ulaşılmasında rol oynamaktadır. Açılımı ise Unified Extensible Firmware Interface” şeklinde olup Türkçe “Birleşik Genişletilmiş Yazılım Arayüzü” şeklinde arama motorlarından ulaşılabilmektedir. UEFI kısaca anakartta yer alan küçük işletim sistemi olarak ifade edilir.
 • Bıos, Gpt, Mbr ve Uefı nedir sorusunda yer alan Mbr ve Gpt sistemlerine bakıldığında Mbr’nin eski bir işletim sistemi olduğu anacak günümüzde hala kullanıldığı görülür. Özellikle disk bölümlerini yönetmek için tasarlanmıştır. Gpt ise UEFI’den bağımsız ele alınamamaktadır. Tüm işletim sistemleri bağımsız düşünülmemelidir. UEFI ile Gpt, Mbr gibi disk bölümünde düzenleme yapan verimli bir sistemdir.

Gpt Format Nedir

GUID Partition Table şeklinde açılımı olan Gpt disk bölümlerinde kullanılan ve bu bölümü düzenleyen en güncel sistem olarak karşımıza çıkar. Mbr’ye kıyasla daha yenilikçi ve hızlı bir sistemdir.

Uefı Ne Dir Ne İşe Yarar?

Arama motorlarına Türkçe ismi olan Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılım Arayüzü anlamına gelen UEFI bilgisayarda işletim sistemi olmadığı takdirde donanımı kontrol eden Bios’un yerine tasarlanmıştır.

Önemli:  Bilgisayar Harddiski Görmüyor
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

judi bola