e
sv

BIOS Nedir? BIOS Nasıl Güncellenir?

 • Okuma Süresi

  Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  .Seviye
 • Yazım Süresi

  Dakika
 • Kategorisi

avatar
Admin
0 arkadaş - 78 içerik
Takip Et

Orjinal ismi “Basic Input Output System” olan BIOS, giriş ve çıkış aygıtlarını denetim altına alarak, sistemlerin açılmasına yardımcı olan bir yazılımdır. Kalıcı olmasıyla birlikte bu program, ROM bellekte saklanıyor. Anakart modülünün çeşitli özelliklerini kullanma açısından da avantaj sağlayan bu yazılım, sistem ve donanımlar ortasında da kolay kolay ilişki kuruyor.

BIOS’lar muhakkak başlı misyonları yerine getirmek gayesiyle süreç görüyor. Yer aldıkları sistem içerisinde gerçekleştirdikleri misyonlar listesi de şu biçimde ilgililerin karşısına çıkıyor:

 • Ekran kartı ve RAM gibi donanımları açılış esnasında (BOOT) test ediyor.
 • Bu donanımların voltaj seviyelerini tespit ederek ayarlamasını gerçekleştiriyor.
 • Yazılım sistemini hard disk haricinden bir sistem üzerinde çalıştırmak adına başlangıç sürücüsünü belirlemek amacıyla kullanılıyor.
 • Ardından donanımların frekans ayarlarını yaparak, işlemin eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesine ortam hazırlıyor.
 • Son olarak da eğer kullanılmayan bir donanım parçası varsa bunları kapatmaya olanak sağlıyor.

Bu vazifeleri etkin bir performans gücü ile işleyen BIOS yazılımının Setup’ı, belli basamaklar doğrultusunda açılıyor. Açılış tuşları bilgisayarlar ortasında farklılık gösterse de çoğunlukla “F2”, “DEL”, “F10” tuşlarından birinin yardımı ile açılıyor. Açılan bu menü sayesinde anakart üzerindeki istenen değişiklikler kolay kolay gerçekleştirilebiliyor. “+” ve “-” tuşları bu menü içerisinde komut verilmesini mümkün kılıyor.

İstenen ayarların tamamı yapıldıktan ve denetim edildikten sonra “Exit” yani çıkış kısmından BIOS ayarları kaydedilerek çıkış yapılabiliyor. Setup açmanın yanı sıra BIOS yazılımını tam olarak çözebilmek ve tanıyabilmek için birçok ayrıntının bilinmesi gerekiyor. Bunlardan biri de yazılımın içerisinde yer alan CMOS ismindeki bir çeşit bellek oluyor.

Complementary Metal Oxide Semiconductor özgün ismiyle da bilinen CMOS, BIOS çipinde bulunan bir bellek olmasıyla, başlatma bilgilerini içermesi ve epeyce düşük bir güç tüketimi yapmasıyla vazife alıyor. BIOS, bilgisayar başlatılırken saat ve tarih üzere bilgileri bu bellekten alarak işliyor. BIOS pili olarak isimlendirilen pilden de gücünü karşılayarak çalışıyor.

Önemli:  ASUS X570 Anakartlar, Ryzen 5000G İçin BIOS Güncellemesi Almaya Başlıyor

BIOS Güncelleme Nasıl Yapılır?

BIOS güncelleme süreci yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç süreç bulunuyor. Bunların başında anakart markası ve model üzerinden güncelleme indirilmesi oluyor. Buna dikkat edilmediği takdirde sorun yaşanabiliyor. Anakarta uygun bir model sürüm belirlendikten sonra indirme süreci gerçekleştirildiğinde ve basamaklar eksiksiz olarak tamamlandığında güncelleme süreci meselesiz bir formda yapılmış oluyor.

İndirilen uygun bir BIOS güncelleme programı ile izlenecek aşamalar da şu şekildedir:

 • USB belleğini biçimlendirerek, dosya sistemi üzerinden NTFS seçilir.
 • İndirilen güncelleme “.rar”dan çıkılarak USB belleğe kopyalama işlemi gerçekleştirilir.
 • Sonrasında bilgisayarı yeniden başlatmak gerekir. Bu işlemi boot menüye girerek de yapmak mümkün. Veyahut kısa yol tuşu da kullanılabilir.
 • Boot sonrasında Advanced alanındaki menüye gelinir.
 • Sonraki aşamada yazılımın güncellemesi için Start Easy Flash seçeneğine geçiş yapılır. Karşılaşılan pencereden harici hafızaya ulaşılması ve konulan dosyanın çalıştırılması gerekir.

Bu kademeler hakikat bir halde izlendiğinde güncelleme süreci de tamamlanmış oluyor. Tüm bu süreçler başarılı bir halde takip edildiğinde gerekli güncellemeler sağlanabiliyor. Birtakım bilgisayar ve anakartlar içinde otomatik bios güncelleme programları yer alıyor. İstendiği ve uygun olduğu takdirde bu programları kullanmak da kullanıcıya kolaylık sağlayabiliyor.

BIOS Güncelleme Ne İşe Yarar?

Hem amatör hem de profesyonel kullanan herkesin bildiği ve aşina olduğu BIOS, güncelleme süreci sayesinde daha âlâ bir performans ve kullanım gerçekleştirmenin önünü açıyor. Karmaşık görünse de basamaklar yanlışsız olarak uygulandığında basitçe yapılan bir süreç oluyor. Bilgisayar giriş ve çıkış aygıtlarını denetim eden BIOS, sistemin açılmasını sağlıyor. Ayrıyeten RAM ve performans için de yükseltmeye gidilebiliyor.

 • RAM sisteminin eksik görünmesi,
 • Fazladan RAM takıldığında görünmeme sorunu,
 • Anakart performansını iyileştirme,
 • Yazılım uyumsuzlukları ve çakışmaları,
 • Herhangi bir donanımın görünmemesi,
Önemli:  Bıos Gpt Mbr ve Uefı Nedir

üzere unsurlardan biri ile karşılaşmamak ismine BIOS güncellemesinin yapılması gerekiyor. Güncellemenin asıl maksadı da bu üzere durumlara karşı tahlil getirmek oluyor. Bunun yanı sıra anakarttan daha yüksek bir performans almak için tüm kusurların giderilmesini sağlıyor. Böylelikle anakart kullanımını sıkıntısız gerçekleştirmek üzere güncellemeleri indirmek ve kurulumunu yapmak gerekiyor.

Bunlara ek olarak uzun vakittir çözülemeyen bir sorun varsa ve bilgisayarın daha düzgün bir performansa sahip olması için gerekli uygulamayı sağlayan güncelleme ile problemler çözülüyor. Yeni teknolojilerle uyumlu hale gelmesini sağlayan güncellemeler, direkt olarak kusurların giderilmesini mümkün hale getiriyor. Uygun program ve gerçek süreç ile tüm bunlar çarçabuk elde edilebiliyor.

BIOS Üzerinden Format Nasıl Atılır?

Bilgisayarda format sürecini başlatmak için birinci olarak bilgisayarın Power düğmesine basarken öte yandan “F2”, “F10” ya da “DEL” tuşuna basarak BIOS menüsüne ulaşmak gerekiyor. Açılan menüden CD okuyucuyu birinci sırada, hard diski ikinci sırada olacak formda düzenlemek gerekiyor. Süreç tamamlanınca F10’a basıp “Evet” tuşuna basarak ayarlar kaydediliyor.

Sonrasında bilgisayar CD kısmına yerleştirilen heyetim CD’sini kurmaya başlıyor ve heyetim menüsüne geçiş yapmak için ihtar çıkıyor. BIOS süreci tamamlandığında bilgisayar ön yükleme için rastgele bir tuşa bakma uyarısı veriyor. Bir tuşa basarak suram menüsüne geçiş yapılıyor. Heyetim ekranında yeni bir pencere çıkıyor ve “İleri” diyerek bir sonraki etaba geçiliyor.

Sırada adımda “Şimdi Yükle” kutusunu seçmek gerekiyor. Çıkan kısımda yüklemesi yapılmak istenen seçeneklerden biri kullanılıyor. Yükselt seçeneği ile bilgisayardaki bilgiler korunarak yükseltme süreci gerçekleşiyor. Bilgisayarda virüs varsa ve temizlemek isteniyorsa “Özel (Gelişmiş)” seçeneğine tıklamak gerekiyor. Bu kısımda açılan pencerede bilgisayardaki şoförler listeleniyor. Hard disk bölünerek kullanılmak isteniyorsa bu kısımdan süreç yapılıyor.

Önemli:  Bios Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu kısımda sağ tarafta yer alan “sürücü seçenekleri” yazan yer seçiliyor ve şoför ile ilgili seçenekler listeleniyor. Tüm belgelerden kurtulmak ismine ilgili şoför seçiliyor ve “biçimlendir” deniliyor. Datalar silindikten sonra şoför bölünmediyse “ileri” diyerek sonraki evreye geçiliyor. Bölündüyse de birinci kısım seçilerek “ileri” denmesi gerekiyor.

Sıradaki adımda belgeler bilgisayara aktarılarak kurulma süreci tamamlanıyor ve hangi evrede olunduğu yüzdelik olarak gösteriliyor. Yükleme anında sistem kendini iki kez tekrar başlatıyor ve bu etapta ek bir süreç yapmadan heyetimin tamamlanması bekleniyor. Yükleme tamamlandıktan sonra masaüstüne ulaşmak için gerekli adımlar tamamlanıyor. Bu esnada sistemde yönlendirme yapıyor ve adımlar tamamlanarak masaüstüne ulaşılıyor.

Bilgisayarın masaüstü açıldığı vakit da bilgisayara ilişkin Driver evrakları yükleniyor ve yenilenmiş bir işletim sistemi ile bilgisayar kullanımına devam ediliyor. BIOS’tan format atma süreci bu kademeler doğrultusunda gerçekleştirildiğinde son derece kolay ve tesirli tahliller sunuyor. Sonuç olarak, yazılımsal açıdan yeni bir aygıt üzere fonksiyon gösteren bilgisayarlar için ülkü bir bakım seçeneği oluyor.

BIOS Menüleri Nelerdir?

BIOS yazılımı üzerinden rastgele bir süreç gerçekleştirmek için öğrenilmesi gereken ayrıntılardan biri de menüler kısmı oluyor. Gerek güncelleme yaparken gerek de mümkün bir sorun ile karşılaşıldığında BIOS menülerini biliyor olmak avantaj sağlayabiliyor. Bu menülere aşina olmak çeşitli durum karşısında tahlil üretmek açısından yararlı olabiliyor. Menüler şu formda listeleniyor:

 • Standart CMOS SETUP
 • EXIT Without Saving
 • BIOS Features SETUP
 • Save & Exit SETUP
 • Chipset Features SETUP
 • Power Management SETUP
 • Load BIOS Defaults
 • Supervisor Password
 • Integrated Peripherals
 • User Password
 • PNP / PCI Configuration
 • Load Setup / Performance Defaults
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.