BIOS'u varsayılan ayarlara sıfırlama

Üzerinde yüklü herhangi bir işletim sistemi olmayan bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar satın alırsanız, yine de bir BIOS kurulumu ile birlikte gelir. Bir işletim sistemi kurmadan BIOS'ta değişiklik yapabilirsiniz ve yapabileceğiniz değişiklikler konusunda birkaç kısıtlama vardır. Tabii ki tüm değişiklikler sizin kurduğunuz işletim sistemi ile iyi oturmuyor olabilir. İhtiyacınız olursa, BIOS'u her zaman varsayılan ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. İşte nasıl.

BIOS'a erişme

Yapmanız gereken ilk şey PC'nizdeki erişim BIOS'udur. Bir işletim sistemi kurmadıysanız, bu kolay olacaktır çünkü doğrudan BIOS'u girmeyi seçebileceğiniz kurulum menüsüne gidecektir. Bir işletim sistemi zaten kurduysanız, BIOS'a erişmek için sağ tuşa basmanız gerekir. Bu anahtarlar sistem üreticinize göre değişir.

BIOS'u varsayılana sıfırla

BIOS'unuza ulaşmak zor kısımdır. Gerisi oldukça kolay. F9 tuşuna dokunun ve optimize edilmiş varsayılanları yüklemek isteyip istemediğinizi soran bir mesaj göreceksiniz. Gördüğünüz mesaj cihazınıza bağlı olarak değişebilir, ancak her durumda F9 tuşuna basmanız gerekecektir.

Ok tuşunu kullanarak Evet'i seçip Enter'a dokunarak sıfırlamayı kabul edin.

BIOS'u sıfırlamak verileri silmez. Yüklü bir işletim sisteminiz varsa ve sürücülerinizdeki veriler, tam olarak bıraktığınız gibi olacaktır. İşletim sisteminizdeki bazı özelliklerin sıfırlama işleminden sonra çalışmayabileceğini belirtmek gerekir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Linux

Ubuntu'yu Varsayılan Ayarlara Sıfırlama

, Windows

UEFI BIOS'ta Önyükleme Aygıtı Nasıl Seçilir

Bunun anekdotsal bir örneği, yıllar önce aldığım ve BIOS'tan varsayılan olarak Bluetooth'un devre dışı bırakıldığı bir dizüstü bilgisayar. Bluetooth cihazlarını eşleştirmek için etkinleştirmem gerekiyordu. Söz konusu dizüstü bilgisayar için BIOS'u sıfırlayacak olsaydım, Bluetooth işlevselliği artık masaüstümde çalışmayacaktı.

Benzer bir şey, BIOS'u sıfırladıktan sonra masaüstünüzde belirli özelliklerin çalışmadığını fark ederseniz, bu özellik için donanım ve yazılım gereksinimlerinin ne olduğunu kontrol edin. Gereksinimler, BIOS'tan etkinleştirilmesi veya devre dışı bırakılması gereken bir şey içeriyorsa, özelliğin çalışması için onu etkinleştirmeli / devre dışı bırakmalısınız.

BIOS'u sıfırlamak bir sorun giderme çözümünün çoğunu değil. Bazı durumlarda yardımcı olabilir, ancak işletim sisteminizle ilgili herhangi bir sorunu çözmesi olası değildir. BIOS'u sıfırlamak, daha eski bir sürüme geri dönmez, ancak varsayılan ayarın ne olduğuna bağlı olarak Güvenli önyüklemeyi etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir.

Bir önceki yazımız olan Intel ekran sürücüleri Windows 10 1809 güncellemesini engelliyor nasıl kontrol edilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.