Bir BAT komut dosyası Windows 10'da bir EXE dönüştürmek nasıl

Toplu komut dosyaları, özellikle bunları çalıştırmak için zamanlanmış bir göreve ihtiyacınız varsa, komut satırı komutlarını çalıştırmak için oldukça iyi bir yoldur. Elbette bir toplu komut dosyası başka şekillerde de kullanılır ve bir BAT dosyası kullanmanızı engelleyen bir engel veya yazılım sınırlaması varsa, bir BAT komut dosyasını bir EXE dosyasına dönüştürebilirsiniz.

Bir BAT betiğini bir EXE dosyasına dönüştürmek basittir ancak sonuçlar farklılık gösterir. Bunun nedeni, komut isteminde çalıştırıldığında bir komut dosyasının, örneğin Komut İstemi'nin içine girdiğiniz ping değerini gösterebilmesidir. Bir BAT betiğini bir EXE'ye dönüştürürseniz, EXE doğru şekilde çalışabilir, ancak herhangi bir sonucu görüntülemek için otomatik olarak bir GUI almayacaktır. BAT betiğini düzenleyerek ve sonuçları komut isteminin dışında görüntülemesini sağlayarak bu sorunu çözebilirsiniz.

EXE betiği

BAT komut dosyasını bir EXE dosyasına dönüştürmenize izin veren birkaç uygulama vardır. BAT to Exe veya BAT 2 EXE yazılımını deneyebilirsiniz. Her ikisi de az ya da çok aynı çalışır ancak BAT 2 EXE sadece bu amaç için üretilirken, BAT to EXE bir komut dosyası düzenleyicisi dahil birkaç ek özelliğe sahiptir.

BAT dosyanızın hazır olduğundan emin olun ve bir klasöre taşıyın. BAT 2 EXE'i çalıştırın ve Komut İstemi penceresinin yanında açılan GUI'de, EXE'ye dönüştürmek istediğiniz toplu iş dosyasının bulunduğu klasörü seçin. Ardından, oluşturulacak EXE'yi kaydetmek istediğiniz yeri seçin.

Komut dosyasını dönüştürmesi için uygulamaya birkaç saniye verin, EXE seçtiğiniz yere kaydedilir. Oluşturulduğu BAT betiği ile aynı ada sahip olacaktır. Çift tıklayıp çalıştırabilirsiniz. Uygulamayı çalıştırmak için yönetici kullanıcı ile kimlik doğrulaması yapmanız gerekebilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

PowerShell Komut Dosyalarını Windows 10'da Otomatik Çalıştırma

, Windows

Toplu İş Dosyalarını Windows 10'da Yönetici Olarak Otomatik Çalıştırma

Hepsi bu kadar. Bir betikten geldiğinden beri EXE yüklenemez. Çeşitli otomatikleştirme araçlarından çalıştırabileceğiniz taşınabilir bir uygulama olarak işlev görür. Yönetici izninin çalıştırılmasını gerektiren EXE'ler için, çalıştırmak için kullandığınız aracın, kimlik doğrulama işlemini otomatikleştirmenin bir yolu olmalıdır.

Bir BAT komut dosyasını bir EXE dosyasına dönüştürmenin farklı yolları vardır; örneğin, hileyi yapmak için komut dosyalarını kullanabilir ya da biraz karmaşık olsa da iexpress.exe adlı bir Windows aracı kullanabilirsiniz. BAT 2 EXE gibi bir GUI aracı kullanmanın avantajı basit olmasıdır. Bu yayında önerilen her iki uygulamayı da denediyseniz ve hala EXE'nin çalışmasını sağlama konusunda sorun yaşıyorsanız, komut dosyasının ne yaptığı ile ilgili bir sınırlama olabilir veya el ile dönüştürmeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Chrome uzantıları Chromium Edge’e Windows 10’da nasıl yüklenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.