Bir cihazın USB 3.0 veya USB 2.0 olup olmadığını kontrol etme

Sisteminize USB portu ile bağlanan bir cihaz alıyorsanız, USB 3.0 olanı satın almalısınız. Güç çeken bir cihazsa, farketmez ama depolama aygıtları için USB 3.0 olan bir şey istersiniz. USB 3.0 olduğunu iddia eden bir cihaz satın aldıysanız ve gerçekten olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız veya USB 3.0 ile yapmanız gereken hıza sahipseniz, bunu yapabilirsiniz. USB Device Tree Viewer , bir cihazın USB 3.0 veya 2.0 olup olmadığını kontrol etmenizi sağlayan ücretsiz bir uygulamadır.

USB 3.0 veya USB 2.0 cihazı

USB Aygıt Ağacı Görüntüleyicisi'ni indirin ve çalıştırın. Cihazınızı sisteminize bağlayın. Bir USB 3.0 bağlantı noktasına bağladığınızdan emin olun. Sisteminizdeki bağlantı noktasının USB 3.0 veya USB 2.0 olup olmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz.

Cihazınızı bağladığınızda, uygulama hangi bağlantı noktasına bağlandığını seçer ve otomatik olarak seçer.

Sağda açılan panelde, Bağlantı Bilgisi V2 bölümüne gidin ve Desteklenen USB Protokollerini arayın. Üç protokol listeleyecek; USB 1.0, SUB 2.0 ve USB 3.0. Cihaz USB 3.0 ise, yanında 1 (evet) göreceksiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da USB Aygıtı Tanınmayan Hatası Nasıl Onarılır

, Windows

Windows 10'da Bir USB Bağlantı Noktasının Güç Çıkışını Kontrol Etme

Cihazınız kutusunda 3.0 olduğunu söylüyor ancak uygulama 2.0 olduğunu söylüyorsa, farklı bir cihaz bağlamayı deneyin. Bağlantı noktasının USB 2.0 olmaması veya yanlış bir şey olması olasıdır, bu nedenle ikinci bir cihazı deneyin. Ayrıca, sisteminize bağlamak için depolama aygıtınızla birlikte verilen veri kablosundan başka bir şey kullanmayın. Bir USB sürücü bağlıyorsanız, USB 3.0 olsa bile USB uzatma kablosu kullanmayın.

Uygulamada, bir cihazın hangi bağlantı noktasına bağlı olduğunu size söyler, ancak sisteminizdeki bağlantı noktalarını tanımlamanıza yardımcı olmaz. Aynı bağlantı noktasına farklı bir cihazı çıkarır ve bağlarsanız, farklı bir cihazın seçildiğini göreceksiniz. Bağlantı noktası numarası, sisteminize bağlı cihaza bağlı olarak değişiyor gibi görünür; böylece uygulama cihazınızın USB 3.0 olup olmadığını kontrol etmenin güvenilir bir yoludur, ancak fiziksel bir USB bağlantı noktasına hangi bağlantı noktası numarasının atandığını kontrol etmek için kullanamazsınız. .

USB Aygıt Ağacı Görüntüleyicisi, aygıtınız hakkında size birçok bilgi verir, bu nedenle olması gereken iyi bir araçtır. Örneğin, cihaz üreticisinin kim olduğunu söyleyebilir ve orijinal Kingston veya Samsung depolama cihazınızın olup olmadığını kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Üretici bilgileri, Cihaz Tanımlayıcı bölümünde bulunabilir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da QWERTY'den DVORAK klavyesine nasıl geçilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.