Bir İnternet Noktası Nedir: Windows veya Mobil İçin Bir Yaratın

Hotspot, fiziksel bir konuma sahip bir internet bağlantısıdır. Temel olarak, belirli bir fiziksel konumun internete bağlanmanıza izin verdiği anlamına gelir. Farklı bağlamlarda farklı anlamları olan bir terimdir. Size internet erişimi sağlayacak fiziksel bir yere başvurur, ancak kablosuz teknoloji bir şey olmadığında geri döndü. Şimdi, hareket halindeyken internete sahip olursunuz ve bu, sıcak noktaların fiziksel konumlarla sınırlı olmadığı anlamına gelir. İnternete bağlanabilen herhangi bir taşınabilir cihaz bir hotspot haline dönüşebilir. Ekstra gizlilik istiyorsanız, VPN'leri sıcak noktalar için de kullanabilirsiniz.

Mobil Hotspot

Hotspot'lar, yalnızca ortak WiFi ağlarının eşdeğeri olduğu sürece basit, tartışmasız bir şeydi. Kablosuz bağlantı ile, şeyler değişti ve mobil hotspot terimi yaygın bir yer haline geldi. Bir mobil etkin nokta temelde birden fazla cihazın bağlayabileceği bir ağdır ve bu bağlantıyı istediğiniz yere götürebilirsiniz.

Aradaki fark, cep telefonlarının internet bağlantısına güç sağlamak için AT & T ve T-Mobile gibi ağ sağlayıcılarına güvenmesidir. Telefon daha sonra bu bağlantıyı diğer cihazlara açık hale getirir. Bu, çok sayıda ağ tıkanıklığıyla sonuçlanır ve pek çok şebeke sağlayıcısı bu konuda çok fazla heyecanlandırmamıştır. Akıllı telefonlar mobil etkin noktalar haline geldiğinde, şebeke sağlayıcıları bu konuda çok mutlu değildiler ve özelliği olabildiğince engellenmişti. İPhone sahiplerinin telefonlarını hapse atmasının en önemli nedenlerinden biriydi ve Android kullanıcıları cihazlarını kökenlendirdi.

O zamandan beri, ağ sağlayıcıları kolaylaştırdı ve bir iPhone veya bir Android telefonunda bir mobil hotspot oluşturmanın inanılmaz derecede kolay, jailbreak veya root gerekli değil. Aynı şekilde dizüstü bilgisayarlar da ağ kartlarına sahiplerse ya da bir WiFi noktası ya da Ethernet'i bir hotspot oluşturmak için kullanabiliyorlarsa, mobil etkin noktalara dönüşebilirler. Sinyal gücü elbette değişecektir çünkü telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınız bir yönlendirici kadar güçlü değildir.

Sıcak Noktalara Bağlanma

Sıcak noktalara bağlanmak, herhangi bir WiFi ağına bağlanmakla hemen hemen aynıdır. Bazen birkaç şartı ve koşulları kabul etmeniz gerekebilir. Hotspot'lar herkese bağlanmak için açık değildir; Yalnızca yetkili kullanıcıların bağlanabileceğinden emin olmak için şifreler belirleyebilir, böylece şartları kabul etmenin yanı sıra bir şifre girmeniz gerekecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Mobil Bir Noktadan Bir Aygıt Nasıl Kaldırılır

, Windows

Windows 10'da Mobil Erişim Noktası Nasıl Açılır ve Yönetilir

Windows 7, 8 / 8.1, 10, iOS, Android ve macOS hepsi, cihazınız için sıcak noktalar yaratmanızı sağlar. Bir hotspot oluşturmak için iPhone veya Android telefonunuzu kullanırsanız ve ağ verilerinizi kullanıyorsanız, hotspot'unuza bağlanan herkes aynı veri planını da kullanır.

Hotspot'a bağlanmak için iki yol vardır; kablosuz veya kablolu. Telefonda oluşturulan etkin noktalarda, yalnızca bir cihaz bir tel üzerinden bağlanabilir, ancak diğer cihazlar kablosuz olarak bağlanabilir. Bir hotspot'a kablosuz olarak bağlandığınızda, tek yapmanız gereken telefonunuzdaki Ayarlar uygulamasını açmak, WiFi ağlarına dokunmak ve ona bağlanmak için hotspot'a bakmaktır.

Sıcak Noktalar Yaratmak

Windows 10

Windows 10'da bir mobil hotspot oluşturmak, gülünç derecede kolaydır. Eylem Merkezini açmak için Win + A klavye kısayoluna dokunun. En alttaki Expand seçeneğini tıklayın ve 'Mobil hotspot' seçeneğini bulun. Hotspot'u etkinleştirmek için tıklayın.

Dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz artık bir mobil hotspot'dur, ancak ona bağlanmak isteyen herkes şifreye ihtiyaç duyacaktır. Size şifre veren ayarlar paneline ulaşmak için en hızlı yol, Action Center'ı tekrar açmaktır. Mobil Erişim Noktası geçişini sağ tıklayın ve 'Ayarlar'a git' seçeneğini seçin.

Ayarlar paneli, ona bağlanmak isteyen herkesle paylaşmanız gereken şifreyi verecektir. WiFi veya Bluetooth üzerinden bağlantıya izin vermeyi de tercih edebilirsiniz.

Mac os işletim sistemi

Sistem Tercihlerini açıp Paylaşıma tıklayın. Soldaki sütunda, hizmetler listesinde İnternet Paylaşımı'nı seçin. Kablosuz, Bluetooth, Ethernet vb. Aracılığıyla, nasıl etkinleştirmek istediğinizi seçin ve açın.

iOS

Ayarlar uygulamasını açın ve Kişisel Erişim Noktası'nı arayın. Ona dokunun ve Kişisel Erişim Noktası anahtarını açın. Aynı ekranın, ona bağlanacak kişi ile paylaşmanız gereken bir şifresi vardır. İsterseniz şifreyi değiştirebilirsiniz.

Android

Ayarlar uygulamasını açın ve Ağ ve İnternet'e dokunun. Hotspot & tethering'e dokunun. Hotspot'u etkinleştirmek istediğiniz modu açın. WiFi hotspot'un adını ve şifresini düzenleyebilirsiniz.

Linux

Linux'ta bir hotspot kurulumu ile ilgili talimatlar için bu gönderiye göz atın.

Veri Kapakları ve Kısıtlamalar

Ağ sağlayıcıları, etkin nokta işlevselliğini kolaylaştırdı ve artık cihaz üreticilerinin bu özelliği işletim sistemi düzeyinde engellemelerini istemiyorlar. Mobil ağınızı bir mobil hotspot oluşturmak için kullanırsanız, ağ sağlayıcınızın size fazladan ödeme yapmayacağından veya hizmetinizi engelleyemeyeceğinden emin olmak için veri ve bant genişliği kapaklarına sahip olurlar.

Bir önceki yazımız olan Bir WiFi Yönlendirici Kullanımı Ne Güvenlik Protokolleri Yapar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.