Bir WiFi Yönlendirici Kullanımı Ne Güvenlik Protokolleri Yapar?

WiFi yönlendirici güvenliği, son kullanıcıların çok dikkat ettiği bir şey değildir. Çoğu kişi, yönlendiricilerinin WiFi şifresini değiştirecek ve bunu bırakacaktır. Ortalama WiFi hırsızı tarafından geçilmez hale gelmek için yönlendiriciye kalmış, ancak son kullanıcı olarak, WiFi yönlendiricinizin şifrenizi ve ağınızı güvende tutmak için kullandığı güvenlik protokollerini seçebiliyorsunuz.

Güvenlik Protokolleri

WiFi yönlendiricinin kullandığı üç güvenlik protokolü vardır. Her seferinde sadece bir protokol kullanabilir, bu yüzden en güvenli olanı seçmeniz gerekir. Kullanılan üç güvenlik protokolü;

  • WEP
  • WPA
  • WPA2

WEP

Wired Equivalent Privacy yani WEP, bir WiFi yönlendiricinin kullanabileceği en eski güvenlik protokollerinden biridir ve çok güvenli değildir. 1990'larda kullanıldı, ancak diğer güvenlik protokolleri geliştirildi.

Verilerinizi korumak için hala WEP kullanabilirsiniz, ancak bunu yapmayı tercih ederseniz, en iyi veya en güvenli seçeneği seçmezsiniz. Yönlendiricinizin yönetici paneli yine de bunu listeleyecek ancak bu zorunlu olarak, bunu tercih etmeniz veya temel güvenlik gereksinimlerini karşılamanız anlamına gelmez. Bu protokolün kesmek çok kolay ve sadece her zaman olduğu için dahil edilmiş gibi görünüyor. Eski cihazları desteklemek için olabilir, ancak tüm adalet içinde, WEP'e ihtiyaç duyabilecek kadar eski bir cihazınız varsa ve daha yeni, daha güvenli protokollerden herhangi birini çalıştıramazsanız, kesinlikle ondan kurtulmayı düşünmelisiniz.

WPA

WiFi Korumalı Erişim yani WPA, başlangıçta WEP'i verilerin güvenliğini sağlamak için daha güvenli bir yol olarak değiştirdi. O zamanlar mükemmel değildi ama WEP'den daha iyi. Bu protokolü geliştirmenin tüm noktası, daha iyi bir şey gelene kadar WEP'in başlıca eksikliklerinin üstesinden gelmek oldu. WEP gibi, hala WPA'yı kullanmayı seçebilirsiniz. WPA, WEP ile geriye dönük olarak uyumludur, dolayısıyla WEP kullanması gereken bir şeyiniz varsa ve bunu daha güvenli bir cihazla değiştiremezseniz, WPA'yı bununla kullanmayı deneyin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Bilgisayar Ağ Protokolleri Açıklandı, Temel Türler

, Windows

WiFi Sinyali Nasıl Geliştirilir: Router'ınızın WiFi Alanını Artırın

WPA2

WiFi Korumalı Erişim2, WPA'nın ikinci gelmesidir ve bu, sonunda WEP'in yerini alan daha iyi, daha güvenli, daha güvenli bir protokoldür. Yönlendiricinizin bunu varsayılan olarak seçmiş olması gerekir, ancak yoksa, hemen ona geçmelisiniz. WPA2, askeri sınıf AES şifrelemesini kullanır ve Cipher Block Chaining Message Authentication Code Protocol (CCMP) kullanır. Ev yönlendiricinizin alabileceği kadar güvenli.

Bunun ayarı, yönlendiricinizin kontrol panelindeki Güvenlik ayarları altında bulunabilir.

WPA2'yi kullanma

WPA2, verilerinizi güvende tutmanın en güvenli yoludur, ancak yönlendiricinizde bu özelliği etkinleştirmeniz yeterli değildir. Yönlendiricinize bağlı tüm cihazların bir ağ oluşturduğunu ve bu cihazların şifrelenmiş verileri yönlendiriciye göndermesi gerektiğini unutmayın. Yöneltici elbette onu herhangi bir yere göndermeden önce şifreleyecektir, ancak ağ içinde bir cihaz da şifrelenmiş veri göndermeli veya diğer aygıtlar onu yakalayabilmelidir.

Temel olarak bilmeniz gereken, yönlendiriciniz gibi PC'nizin veya Mac'inizin de bir ağ kartına sahip olması ve aynı zamanda bir güvenlik protokolü kullanmasıdır. WPA2'yi kullandığından emin olmanız gerekir.

Windows 10

Windows 10'da Dosya Gezgini'ni açın ve aşağıdakileri konum çubuğuna yapıştırın.

Control PanelNetwork and InternetNetwork and Sharing Center

WiFi bağlantınızın adını tıklayın ve açılan pencerede Kablosuz Özellikleri'ni tıklayın. Bu yeni bir pencere açacaktır. Güvenlik sekmesine gidin ve Güvenlik Türü altında, WPA2 Kişisel'in ayarlandığından emin olun.

Mac os işletim sistemi

MacOS'ta işler çok daha basit. Tek yapmanız gereken, Seçenek tuşunu basılı tutmak ve menü çubuğundaki WiFi simgesini tıklamaktır. Hangi güvenlik protokolünün kullanıldığını gösterecektir. Değiştirmeniz gerekirse, WiFi ağını unutun ve tekrar ekleyin. Ağı eklerken, 'Güvenlik' seçeneğini belirleme seçeneğiniz vardır. WPA2'yi seçin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Hareketli Bir Duvar Kağıdı Nasıl Ayarlanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.