Cortana sesli arama geçmişi Windows 10'da nasıl görüntülenir

Cortana sesli komutlara cevap verebilir. Bunu 'Hey Cortana' komutuyla veya özel bir adla çağırabilir veya etkinleştirmek için Windows arama kutusunu açıp hoparlör simgesini tıklayabilirsiniz. Cortana, kullandığınızda oldukça fazla bilgi toplar ve yaptığınız tüm sesli aramaların kaydını tutar. Cortana sesli arama geçmişinizi görüntülemeniz gerekirse, bunu kolayca yapabilirsiniz. İşte nasıl.

Cortana sesli arama geçmişinize, resmi Microsoft web sitesindeki Microsoft Hesap geçmişinizden erişilebilir. Erişmek için mutlaka bir Windows 10 sisteminde olmanız gerekmez.

Cortana sesli arama geçmişi

Resmi Microsoft web sitesini ziyaret edin ve sağ üstteki Oturum aç seçeneğini tıklayın. Masaüstünüzde kullandığınız aynı Microsoft hesabıyla oturum açın. Oturum açtıktan sonra sağ üst kısımdaki profil resminizi tıklayın ve menüden Microsoft Hesabım'ı tıklayın. Yukarıdan Gizlilik'i seçin ve istendiğinde tekrar oturum açın.

Gizlilik ekranında, Etkinlik Geçmişi'ni tıklayın. Bu size Microsoft'un sahip olduğu çeşitli bilgilerin bir listesini verecektir. Özel olarak kaydettiği ses komutlarını arıyorsanız, Ses kategorisini tıklatın.

Cortana'ya verdiğiniz her sesli komutu göreceksiniz. Ses komutu bir ses dosyasıdır. Oynarsanız, Cortana'ya komutu veren bir klibinizi çalacaktır. Her klibin adı, siz komutu verdiğinizde Cortana'nın tanıdığı şeye göre ayarlanır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Cortana Nasıl Yeniden Adlandırılır ve Windows 10'da "Hey Cortana" İfadesi Nasıl Değiştirilir

, Windows

Windows 10'u Kapatmak İçin Cortana Sesli Bir Komut Nasıl Kullanılır

Bu geçmişin çoğu kullanıcının rahat etmesi için biraz fazla olabileceğini söylemeye gerek yok. Ancak, tanındıkları gibi komutların bir listesine sahip olmak, klibin gerçek bir ses kaydına sahip olmaktan tamamen farklıdır. Bu ne yazık ki, bu özelliği kullanmayı seçtiğinizde yaptığınız uzlaşmadır.

Bireysel girişleri, girişin altındaki 'Temizle' düğmesine tıklayarak kaldırabilirsiniz. Her şeyi bir kerede silmek istiyorsanız, üst kısımdaki Etkinliği Sil düğmesini tıklayın. Microsoft, sesin diğer kopyalarını tutmaz.

Cortana'nın bu bilgileri toplaması gerekir, böylece çalışma şeklini geliştirebilir. Sesin yerel olarak saklanıp işlenebileceği bir çevrimdışı modu yoktur ve bu yalnızca Cortana ile ilgili bir eksiklik değildir. İnternet bağlantısı yoksa, Siri de çalışmaz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da ekran görüntüleri nasıl zamanlanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.