e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

DDR3 ve DDR4 Arasındaki Farklar Nelerdir? 2021

DDR3 ve DDR4 Nedir?

Bilgisayar teknolojisi o kadar hızlı ilerliyor ki biz kullanıcılar bu haberlere yetişemiyoruz. Bilgisayarda DDR3 ve DDR4 neyi ifade ediyor? Bu başlık tamamen ramlerin hızları ve bellekleme kabiliyetleriyle alakalı bir durum. Numaradan anlaşılacağı gibi bir üst model de diyebiliriz. Kısaca DDR3 model ramlerin ulaşabileceği maksimum hız ile DDR4 model ramlerin ulaşabileceği maksimum hız arasındaki fark diyebiliriz. DDR > DDR1> DDR2 > DDR3 > DDR4 bir neslin devamıdır ve DDR SDRAM (Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory) yani rastgele bir erişimli hafıza türüdür.

 • Okuma Süresi

  1 Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  1.Seviye
 • Yazım Süresi

  2 Dakika
 • Kategorisi

  Bilgisayar
avatar
Admin
0 arkadaş - 44 içerik
Takip Et

DDR3 ve DDR4 Nedir? DDR3 ve DDR4 Farkı? DDR3 ve DDR4 Arasındaki Farklar Nelerdir? DDR3 Ram ve DDR4 Ram Ne Demektir? DDR4L ve DDR4 SDRAM nedir? DDR3 ile DDR4 RAM Belleği Arasındaki Farklar Neler?

DDR3 ve DDR4 Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bilgisayarınızın beyni işlemci donanımıdır. Aynı zamanda bilgisayarınızdaki grafik işlemlerinden sorumlu olan kısımda grafik birimidir. Bu birim, ister işlemciyle entegre olan dahili grafik birimi olabilir isterse harici bir ekran kartının grafik birimi olabilir. Birde bilgisayarınızda verileri geçici süreliğine depolayan bir birim vardır. Bu birimin adı RAM‘dir. RAM belleği, verileri geçici süreliğine saklar.

Ancak bu bellekler son derece hızlıdır ve aynı zamanda işlemci, cihazdaki işlemleri gerçekleştirebilmek için RAM belleğiyle iletişim halinde olur. Bu yüzden RAM bellekleri hızlı olmak zorundadır. DDR3 ve DDR4 nedir diye sorduğumuzda DDR3 ve DDR4 terimleri de RAM belleğinin türünü ifade eder. DDR, DDR2, DDR3 ve DDR4 olmak üzere dört farklı RAM belleği türü bulunmaktadır. DDR, DDR2 bellek türleri artık hiç kimse tarafından kullanılmamaktadır. Aynı zamanda DDR3 RAM belleği üretimi de durdurulmuştur. Bu belleklerin birde farklı sürümleri bulunmaktadır. Örneğin DD4 RAM belleği dışında DDR4L ve DDR4 SDRAM bellekleri de bulunmaktadır.

Önemli:  Siyah Ekran Nedir? Çözüm Yolları Nasıldır ?

DDR3 ile DDR4 RAM Belleği Arasındaki Farklar

DDR3 RAM belleği artık üretilmeyen bir teknoloji olsa da bazı bilgisayarlarda hala kullanılmaktadır. Aynı zamanda birçok bilgisayarda var olan DDR4 RAM belleği ile DDR3 RAM belleği arasındaki fark her zaman merak edilen bir konu olmuştur. DDR3 ile DDR4 arasındaki farklar güç tüketimi farklılığı, maksimum bellek kapasitesi, hız ve performans gibi etkenlerde farklılık göstermektedir.
DDR3 bellek ile DDR4 bellek arasındaki farkı şu şekilde özetleyebiliriz;

 • DDR3 bellek 1.5 Volt gerilimle beslenir. DDR4 bellekse 1.2 Volt gerilimle beslenir. Aynı zamanda bu değer daha fazla düşürülebilir.
 • DDR4 RAM belleği daha az güç tüketir ve buna rağmen masaüstü uygulamalarında DDR3 belleğe göre çok daha iyi performans gösterir.
 • Eski oyunlar DDR3 RAM belleğinde daha iyi performans gösterir.
 • Popüler oyunlar ve modern oyunlarda DDR4 RAM belleği daha iyi performans gösterir. Ancak bu fark, gözle görülecek kadar büyük bir fark değildir. Yine de önümüzdeki günlerde piyasaya sunulacak olan 3D oyunlarda DDR4 RAM belleğinin DDR3 belleğe göre çok daha iyi performans göstereceği kesindir.
 • DDR3 RAM belleğinde en fazla 2133 MHz değerine ulaşabildi. Ancak günümüzde 4266 MHz saat hızına sahip olan DDR4 RAM bellekleri geliştirildi. Saat hızı ne kadar yüksek olursa RAM belleği o kadar hızlı çalışır.
 • DDR4 RAM belleğinin maliyeti DDR3 RAM belleğine göre %20 daha pahalıdır.
 • DDR3 RAM kapasitesi maksimum 16 GB ile sınırlı kalırken DDR4 RAM için bu sınır 128 GB olarak belirlenmiştir. Ancak bu sınır kesin bir bilgi olmamakla beraber 128 GB sınırının aşılabileceği iddia edilmektedir.
 • DDR3 RAM belleği eski tip ana kartlarda kullanılabilmektedir. Ancak DDR4 RAM belleği daha güncel teknolojiyle üretilmiş olan ana kartlara ihtiyaç duymaktadır.
Önemli:  Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları 2021

DDR3 ve DDR4 Nedir? RAM Belleği Arasındaki Farklar

DDR4L ve DDR4 SDRAM nedir ?

DDR4L ve DDR4 SDRAM bellek türleri, DDR4 RAM belleğinin biraz daha geliştirilmiş sürümüdür diyebiliriz. Daha az güç tüketerek daha verimli şekilde çalışmaktadırlar. Aynı zamanda DDR4 RAM belleğine göre daha hızlı ve iyi performans göstermektedirler. Grafik bilgileri için

Bkz: https://www.kingston.com/tr/memory/ddr4-overview

SEO Uzmanı