Dizüstü bilgisayar kapağını kapattığınızda Windows 10 nasıl kilitlenir

Dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapattığınızda, sisteminiz üç şeyden birini yapabilir; uyku, hazırda bekletme veya kapatma. Her üç seçenek de sisteminizi 'Kapalı' ya da benzer bir duruma getirir. Dördüncü seçenek, kapağınızın kapanmasının hiçbir şey yapmamasıdır. Dizüstü bilgisayar kapağını kapattığınızda Windows 10'u kilitlemeniz gerekiyorsa, Kapak Kilidi adı verilen bir üçüncü taraf uygulamasına ihtiyacınız olacak.

Windows 10'u kilitle

Kapak Kilidi ücretsizdir ancak geliştiricinin web sitesi kapalı gibi görünüyor ve uygulamayı doğrudan onlardan indiremezsiniz. Bunun yerine, yazılım depolarına dönmelisiniz. Softpedia kullanım için güvenli bir kopyaya sahiptir, bu yüzden devam edin ve uygulamayı buradan indirin.

Uygulama sistem tepsisinde çalışır ve buna bir asma kilit simgesi ekler. Hiçbir yapılandırılabilir ayarı yoktur. Windows 10'u başlattığınızda başlatılacak şekilde ayarlayabilirsiniz, ancak tüm bunların kurulması gerekir.

Dizüstü kapağını kapatın ve sisteminiz kilitlenecek. Uyku veya hazırda bekleme moduna girmez ve bu da kapanmaz. Kapağınızı tekrar açtığınızda, PIN veya şifrenizi girmeniz gereken giriş ekranını göreceksiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Dizüstü Bilgisayar Kapağını Kapatırken Windows'u Kapatın

, Windows

Windows 10'da Bir Dizüstü Bilgisayarda Uyku Düğmesi Nasıl Bulunur

Şimdi, PC'nizi kilitlemek zor değil. Win + L klavye kısayolu ile kilitleyebilirsiniz ve sadece iyi kilitlenir. Dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapattığınız zaman Windows 10'u kilitlemek isteyebilirsiniz çünkü daha hızlıdır ve belki de herhangi bir sebepten ötürü, dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapatmanız gerekir, bunun sisteminizin kilitlenmesine ve uykuya dalmamasına neden olacağını bilirsiniz. Ayrıca, Windows 10'un uykudan çıkma konusunda harika bir geçmişi yok. Oldukça uzun sürüyor ve arada sırada bir şey kopuyor ve sadece sisteminizi yeniden başlattığınızda çözülebilir.

Windows 10 ayrıca, güç düğmesine bastığınızda ne olacağını yapılandırmanıza izin verir, ancak yine de sistem kilitlemeyi içermez. Sisteminizi uyku moduna geçirmek, kapatmak ya da ekranınızı kapatmak için kullanmak için güç düğmesine basabilirsiniz.

Burada dizüstü bilgisayarlardan bahsettiğimizden, tüm dizüstü bilgisayar klavyelerinin boşluk çubuğunun her bir tarafında bir tane olmak üzere iki Win anahtarının, birkaç dizüstü bilgisayarın yapmasının ve Win + L klavye kısayolunu çalıştırmanın biraz daha zor olduğunu belirtmemiz gerekir. . Bu nedenle dizüstü bilgisayar kapağını kapatmak daha kolay ve hatta masanızdan çıkmanız veya masanızı hızlı bir şekilde terk etmeniz gerektiğinde biraz sezgiseldir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da renk seçici nasıl edinilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.