Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Ekranınızda kekeme olup olmadığı nasıl kontrol edilir? | Windows Yardım

Ekranınızda kekeme olup olmadığı nasıl kontrol edilir?

Ekran sıkıntısı, kötü olduğu zaman çok açık. Ekranınızın doğru hızda kaldığını veya yenilenmediğini söylemek için bir araca ihtiyacınız olmayacak. Küçük ve ince olsa bile, tespit edilmesi zor ama yine de sorunlara neden olabilir. Kutunun dışında, ekranınızın kekemelik olup olmadığını kontrol edemezsiniz, ancak UFO testi, ekranın kekemesini ne kadar düşük olursa olsun tespit edebilen bir uygulamadır.

Ekran kekemesini kontrol et

UFO test uygulamasını ziyaret edin, test otomatik olarak başlayacaktır. Testi geçerli ekranda çalıştıracaktır, bu nedenle çoklu monitör kurulumunuz varsa tarayıcı pencerenizi kekeme testini çalıştırmak istediğiniz ekrana getirmelisiniz.

Ekran görüntü tüm ekranlarda olmaz. Diğeri mükemmel bir şekilde çalışırken, sadece bir ekranda oluşabilir. Kekeme, tüm ekranlarınızda aynı olmayabilir. Biri diğerinden daha fazla kekeme olabilir.

Ekranınız kekemelik yapıyorsa uygulama size söyleyecektir, kekemelik için belirttiği sebep doğru olmayabilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Bir Oyundaki FPS Nasıl Kontrol Edilir

, Windows

Windows 10'da video çözünürlüğü ve kare hızı nasıl kontrol edilir

Sonuçların anlaşılmasıyla ilgili olarak, ekran sıkışması temel olarak, ekranınız için kare hızı veya yenileme hızı monitörünüzün standart hızının altına düştüğünde gerçekleşir. Oyunlarda daha yaygın bir şey ama ekranınızda 'oyun' olmadığında bile hala yenileniyor.

Uygulama, ekranınızın yenileme hızını verecek ve mevcut hızın ne olduğunu söyleyecektir. İkisi arasındaki fark, eğer varsa, mevcut ekranda kekemelik olduğunu gösterir.

Kekeme sabitleme

Çok fazla RAM kullanan uygulamaları kullanıyorsanız, ekranınızın kekemelenmesinin bir nedeni olabilir. Oyunların dışında, kullanıcılar küçük kekemelik farketmez veya umursamazlar, ancak bir sorun haline gelirse veya başka sorunlara neden olursa, sisteminizi aşırı yüklemediğinizden emin olun.

Oyunlar hemen hemen her zaman GPU tarafından ele alınacak, ancak söz konusu kekelemeye neden olan uygulama bir oyun değilse, yalnızca yerleşik grafik kartını kullanıyor olabilir. Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için, bir uygulamayı yerleşik grafik kartı yerine GPU ile çalışmaya zorlayabilirsiniz.

Yazılım çözümleri ile ilgili olarak, yukarıdaki iki emrinizdekiler.

Donanım çözümleri için monitörünüzle bağlantının zarar görüp görmediğini kontrol edin. Dizüstü bilgisayarınız için dahili bir ekran, yani bir kontrol için onu almanız gerekebilir. Harici bir ekransa, sisteminizi monitörünüze bağlayan kabloyu kontrol edin ve yardımcı olup olmadığını görmek için farklı bir kablo kullanmayı deneyin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da fare düğmelerini nasıl remap başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.