Ev Ağı İhtiyaçlarınız İçin Bir Yönlendirici Nasıl Seçilir?

Bir geniş bant bağlantısı aldığınızda, ISS'niz normalde onunla birlikte gitmek için bir yönlendirici sağlar. Normalde bunun için aylık bir ücret ödemeniz gerekir ve yönlendirici genellikle temel ev ihtiyaçlarını karşılamak için yeterince iyidir, ancak çoğu insan kendi yönlendiricisini kullanmayı tercih eder. Birincisi, biraz daha fazla güvenlik sağlar, ancak iyi bir yönlendiriciniz varsa, evinizde veya dairenizde daha iyi, daha kararlı bir internet hızı ve daha iyi kapsama alanı elde edebilirsiniz. Ev ağı ihtiyaçlarınız için bir yönlendirici seçtiğinizde dikkate almanız gerekenler.

hız

Yönlendirici hızı, satın aldığınız yönlendiricinin kutusunun reklamındaki en önemli şeylerden biridir. Bu reklam olduğundan, gerçeklerin ve yarı gerçeklerin bir karışımı. Bir kullanıcı olarak, hangi yönlendiricinin en hızlı hızı tanıttığını satın almak cazip gelebilir, ancak sadece pahalı değil, ihtiyacınız olandan daha fazlası olabilir.

Yönlendiricinin hızı hakkında bilmeniz gereken iki şey var; Bir, reklamı yapılan hız gerçek değil. Yönlendiricinin 2.4Ghz ve 5Ghz bantları boyunca sunabileceği hızların toplamı olabilecek teorik hızdır.

ISS'niz sunmuyorsa, yönlendiriciniz daha hızlı internete sahip olamaz. Bu, eğer yönlendiriciniz 1Gb hız vaat ediyorsa, ancak ISS'niz sadece 20Mbps sağlıyorsa, yönlendiricinin fazla bir fark yaratmayacağı anlamına gelir.

Bir yönlendiriciden hangi hızda beklediğinizi belirlemek için, AC1200, AC1750, AC3200 vb. Okuyan etiketlere bakın. Google, bir yönlendirici satın almadan önce bu standarttaki yönlendiricilerin normal hızını ne hızda sunduğunu öğrenin. Ev kullanımı için 802.11ac destekleyen çift bantlı bir yönlendirici edinin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Bir Ağ Yönlendiricisini Sıfırlama: Hızlı ve Kolay Nasıl Yapılır?

, Windows

Mesh Network ve Mesh Router Nedir

antenler

Tüm yönlendiricilerin antenleri yoktur ve geniş bir alanı kaplamayı planlıyorsanız, bir antene veya ikiye sahip olan birine bakmalısınız. Yönlendiriciler ile, güçlü bir anten istiyorum. Bir yönlendirici, değiştirilemeyen dahili bir anten ile gelebilir veya daha güçlü olanlarla değiştirebileceğiniz bir, iki veya dört antenle birlikte gelebilir. Evinizde WiFi genişleticiler kullanmayı planlamıyorsanız, yönlendiricinizin iyi ve güçlü bir antene sahip olduğundan emin olun.

Beamforming

Beamforming, yönlendiriciden gelen sinyali belirli bir cihaza odaklayabilen veya odaklayabilen bir yönlendirici özelliğidir. Evinizin düzeni, sinyalin eşit olarak dağıtılamayacağı bir düzeyse, Beamforming sunan bir yönlendirici satın almak isteyebilirsiniz. Bu, çoğunlukla daha yüksek kaliteli yönlendiricilerde bulduğunuz bir özelliktir, böylece daha yetenekli bir cihaz için daha fazla ödeme yapmanız gerekebiliyorsa, yönlendiriciniz için konumu deneyin ve optimize edin.

USB Portları

USB bağlantı noktaları, ağ etkin yazıcılar gibi cihazları WiFi ağınıza bağlamak için kullanılabilir. Bu, herkesin ihtiyaç duyduğu bir özellik değil, ancak sadece bir yönlendiricideki USB bağlantı noktası üzerinden internete bağlanabilen cihazlarınız varsa, doğru olanı satın aldığınızdan emin olun. Yönlendiricilerin genel olarak birkaç LAN bağlantı noktası vardır, ancak hepsinin USB bağlantı noktası yoktur.

WPS Desteği

Çok sayıda IoT cihazınız varsa, WPS'yi destekleyen bir yönlendirici almayı düşünmelisiniz. WPS yani Kablosuz Korumalı Kurulum, yönlendiriciye bağlanacak ekran ve giriş paneli olmayan cihazlara izin verir.

Uygulama desteği

Yönlendiricinizin ayarlarını bir masaüstü tarayıcısından erişerek yönetebilirsiniz. Bu, bir tablet veya akıllı telefondan yönetemeyeceğiniz anlamına gelir. Yönlendiricinizin ayarlarını sık sık değiştirmeniz gerekiyorsa veya bunu bir mobil cihaz haline getirmek istiyorsanız, yönlendiricinizin akıllı telefonunuz için bir uygulamasının olup olmadığını kontrol edin.

menzil

Yönlendiricinizin menzilini kontrol edin ve kapsamak istediğiniz alanla eşleştirin. Özellikle geniş bir alanı kaplamak istiyorsanız, tek yönlendirici tek başına yeterli olmayabilir. Bununla birlikte, bir yönlendiricinin menzilinin ne olduğunu ve uzatıcılara ihtiyaç duyup duymayacağınızı bilmek hala iyi bir fikir. Bu büyük bir anlaşma gibi görünmeyebilir, ancak ya bu ya da hiç eğlenmeyen belirli alanlarda kapsama sahip değildir.

Marka

WiFi yönlendirici markası önemlidir, ancak bir Linksys yönlendiricisi veya bir Netgear yönlendiricisi arasında koparsanız, hangisinin daha iyi olduğunu anlamak için özelliklerini derinlemesine incelemeniz gerekir. Ev kullanımı için, biri iyi. Google'ın markalı yönlendiricilerini de her yerde mevcut olmasa da alabilirsiniz. Mesele şu ki, ev kullanımı için, splurging yapmaya gerek yok, ancak bu herhangi bir eski markadan satın aldığınız anlamına gelmez. Markanın güvenilir olduğundan, çevrimiçi destek sağladığından ve garanti ve geri ödeme politikasına sahip olduğundan emin olun.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Masaüstünüze Dosyaları Kaydetmekten Uygulamaları Önlemek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.