e
sv

Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar 2021

Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar

Milyonlarca programın arasından özenle seçilen ve genel ihtiyaca hitap eden programları ayrıntılı bir şekilde yazımızda verdik. Burada bilgisayarın işlevselliğini arttıran ve güvenliğini sağlayan uygulamalar da mevcut. Bilgisayarınıza herhangi bir programı kurmadan önce sizi lazım mı değil mi onu bilmelisiniz ve buna göre kurulum yapmalısınız. Yazının içeriği güncel tutulacaktır bu yüzden belirli aralıkla bu başlığını tekrar kontrol edin

 • Okuma Süresi

  4 Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  1.Seviye
 • Yazım Süresi

  9 Dakika
 • Kategorisi

  Bilgisayar
avatar
Admin
0 arkadaş - 78 içerik
Takip Et

Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar Neler? Format Sonrası Hani Programlar Kurulmalı? En Gerekli Programlar Hangileri? Hangi Programlar Bilgisayarda olmalı? Olmazsa Olmaz Bilgisayar Programları Nelerdir? Bilgisayarlarda Mutlaka Olması Gereken Programlar

Format sonrasında bizi bomboş bir windows ekranı karşılar ve o haliyle pek kullanışlı değildir. Peki bir bilgisayar hangi programlar kurulmalı? Her gördüğümüz programı bilgisayara kuramayız elbette öncelikle ne işe yaradıklarını ve ihtiyacımızın olup olmadığını bilmememiz gerekiyor..

Bilgisayarınızda Mutlaka Kurulması Gereken Programlar

Bilgisayarınız yeni olabilir veya yeni format atılmış olabilir. İşlevsellik açısından bilgisayarınızda olmazsa olmaz bazı programlar yüklemeniz gerekmekte. Her önünüze gelen programı değil de tertemiz bir başlangıcın devamı niteliğinde programlar kurmalısınız. Bunlar sizin işlerinizi daha da kolay hale getirmeli.

Özellikle Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlar bir süre sonra çok ciddi performans kaybı yaşayabiliyor.(Bkz: Bilgisayar Hızlandırma) Bilgisayar artık eskisi kadar hızlı açılmıyor, bir uygulamaya tıklandığında eskisi kadar hızlı tepki verip o uygulamayı açamayabiliyor. Bu konuda birçok kullanıcı dermanı format atmakta buluyor.

Yeni bir bilgisayar satın aldığınızda yada hali hazırdaki bilgisayarınıza format attığınızda sahip olmanız geren bir takım yazılımlar bulunmaktadır. Sizde mutlaka her bilgisayarda olması gereken programlar hakkında bilgi alarak cihazınız için gerçekten de temiz bir başlangıç yapın. Olmazsa olmaz programlar sayesinde cihazınızdan en iyi şekilde faydalanın.

WinRAR

En çok tercih edilen sıkıştırma programıdır. WinRAR yazılımı neredeyse tüm Windows işletim sistemi kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır. Şimdi lazım olmasa bile mutlaka bir gün ihtiyaç duyacağınız bir yazılımdır. Bilgisayarla biraz uğraşan kullanıcı bir şekilde WinRAR yada benzeri bir yazılıma ihtiyaç duyuyor. Alternatifleri olsa da WinRAR, sıkıştırılmış klasör konusunda oldukça etkili ve basit bir yazılımdır.
Bu yazılımı cihazınıza kurduktan sonra yazılımı satın almanız istenebilir. Ancak aşağıda verdiğimiz kodu not defterine yapıştırıp farklı kaydet deyip ismini “rarreg.key” olarak winrarı’ın kurulu olduğu C:\Program Files\WinRAR dizinine atarsanız lisanslı bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

RAR registration data By windowsyardim.com
..::DoctoR::..
Unlimited Company License
UID=631a598da5de3ae6dc58
6412212250dc581cd3ee1b9c17c927a10cb2a6c2967c93d3ae3fe8
caa2f25d8ab5da0902a460fce6cb5ffde62890079861be57638717
7131ced835ed65cc743d9777f2ea71a8e32c7e593cf66794343565
b41bcf56929486b8bcdac33d50ecf77399606bc6ccde323a1522fd
f53d9f817e3c1e9fcb34fafe86c9ae9810ed92bd9b7911687f4fa2
a23d8561a268f1387974d7d9aa4762df84bd80928b3b49b060357a
b5b6bc22afa071ca50705f69bc7b132990b4d3a905274197133569

Winrar Serial Kodu

Advanced System Care

Bilgisayarların bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Bu bakım öyle anladığınız tarzdan bir bakım değildir. Bilgisayarın kasasını açıp termal macunu yenilemek, içerisindeki tozu almak bilgisayarınız için yapmanız gereken fiziksel bir bakımdır.
Ancak bir de yazılım bakımına ihtiyacınız olacaktır. Kullandığınız, kaldırdığınız, taşıdığınız uygulamalar, tarayıcılar ve daha bir sürü şey bilgisayarınızda çeşitli değişikliklere yol açar. Diskinizdeki dosyaların düzeni bozulur. Kayıt defterindeki düzen bozulur. Bilgisayarınızda çöp dosyalar ve önbellek oluşur.

Tüm bunları hiç bir araç kullanmadan temizleyebilir ve düzeltebilirsiniz. Ancak hiç bir araç kullanmadan periyodik olarak bu temizliğin yapılması oldukça zahmetli olabilmektedir. Bunun yerine Advanced System Care yazılımını kullanabilirsiniz. Bu yazılım Windows işletim sistemi için oldukça popülerdir. Tek bir tıklamayla cihazınızın yazılım bakımını yapar. Önbelleğe alınan dosyaları bulur. Çöp dosyaları bulur. İşletim sisteminizdeki eksik güncelleme paketlerini bulur. Kayıt defteri arızlarını bulur. Diskinizdeki düzensizliği tespit eder. Daha birçok farklı yazılım bakımları yaparak, tüm bu sorunların üstesinden gelir. Hepsini de tek bir tıklamayla yapar.

Advanced System Care, iObit tarafından geliştirilmiştir. Aynı zamanda iObit’in Windows işletim sistemi için yine popüler olan farklı uygulamaları da bulunmaktadır. Dilerseniz onlara da göz atabilirsiniz… Advandes SystemCare Lisans Kodu: CDD6D-D0774-F23C0-7EB3N

Advanced System Care v14

Bu yazılım, bilgisayarınızdaki tüm aygıt ve donanımların sürücülerini tarar. Eski olan ve internette güncel sürümü olan sürücüleri tanır ve tek bir tıklamayla eski olan sürücüleri tespit edip güncelleme yapmayı sağlar. Hatta bilmediğiniz ve duymadığınız bir kaç performansa katkısı olan yazılımları da bilgisayarınıza yükleyerek tam performans çalışmasına katkıda bulunur.
Driver Booster 8.2 Lisans Kodu: FF9F8-BE53E-5F963-A4948

Driver Booster

Bilgisayarınızdaki yazılımları kaldırmayı sağlar. “Ben bunu zaten denetim masasından yapıyordum ?” diye düşünebilirsiniz. Ancak Uninstaller yazılımı uygulamaları kaldırdıktan sonra diskinizi tarayarak o uygulamanın çöp dosyalarını da tespit edip kaldırır. Böylece daha temiz bir kaldırma işlemi yapılır. Ayrıca denetim masasında yüklü gördüğünüz bazı programları kaldır komutu verdiğinizde “işlem gerçekleştirilemedi” hatası alabilir ve yazılımı kaldıramayabilirsiniz. iObit Uninstaller ile o sorunun da üstesinden gelebilir ve kaldıralamayan bütün programları temizleyebilirsiniz.
iObit Uninstaller Kodu Lisans: 5D6AC-3C2A4-6BBD3-71BR0

 IObit Uninstaller Pro v10

CClenaer

Bir başka bilgisayar yazılım bakımı programıdır. Dünya çapında çokça popüler olan bir yazılımdır. Dilerseniz başka yazılım bakımı programlarıyla da birlikte kullanabilirsiniz. Cihazınızdaki önbelleği temizler. Çöp dosyaları kaldırır ve kayıt defterini düzenler. Aynı zamanda bu yazılımla bilgisayarınızdaki kurulu olan yazılımları kaldırabilirsiniz. Ek olarak sabit depolama birimlerindeki boş dizinleri silerek diskinizin boş alanlarını biçimlendirir.

CCleaner Professional

MPCSTAR Player

Yeni bir Windows bilgisayar satın aldığınızda yada bilgisayarınıza format attığınızda o bilgisayarın medya oynatıcı yazılımı Windows Media Player olarak seçilecektir. Ancak Windows Media Player basit bir medya oynatıcı yazılımıdır ve her türden medya uzantısını çalıştıramamaktadır.

MPCSTAR Player ise neredeyse her türdeki medya uzantısını çalıştırabilir hatta DVD film izlerken alt yazı ayarlama ve yönetme özelliklerini de ayarlayabilirsiniz ve medya oynatıcı yazılımlarında basit ama kullanışlı bir özellik olan yön tuşlarıyla video ve müzik yönetme, ileri yada geri sarma, ses açma ve kapama özelliklerine de sahiptir. Bu yazılım sayesinde bozuk olan medya dosyalarını bile çalıştırabilirsiniz.

MPCStar Medya Oynatıcı

Adobe Acrobat Reader DC

İnternette dolaşırken ve bir şeyler araştırırken PDF uzantılı dosyalara denk gelebilirsiniz. Bu dosyalar özellikleri bir yerlere yada birilerine sunum yapacak olanlar için çokça kullanılan dosyalardır. Bu tür dosyaların cihazınızda sorunsuz bir şekilde çalışmasını istiyorsanız Adobe Acrobat Reader DC yazılımını kullanabilirsiniz.

Libre Office

Çalışan biriyseniz iş hayatınızda ofis uygulamalarına mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Benzer şekilde öğrencilerinde ofis uygulamalarına çokça ihtiyacı olacaktır. Tüm sunum dosyaları, araştırma ödevleri ve belgeler ofis programlarıyla yapılır. Bu konuda en çok kullanılan ofis yazılımıyla Microsoft Office uygulamasıdır.

Ancak Microsoft Office uygulaması ücretli bir yazılımdır. Eğer ofis programının ücretsiz bir alternatifini istiyorsanız bu konuda karşınıza çıkacak en iyi alternatif program Libre Office’dir. Bu yüzden Libre Office’yi, her bilgisayarda olmazsa olmaz programlar arasına ekledik.

Paint.NET

Resim düzenleme konusunda Windows işletim sistemi bilgisayarlarda zaten Paint isimli bir uygulama bulunuyor neden Paint.NET yazılımını kurayım ki ? Diye soruyor olabilirsiniz. Paint.NET yazılımı zamanında Paint yerine geçecek olan geliştirilmiş bir uygulamaydı. Ancak bu uygulama o kadar gelişti ki Paint yerine geçmesi iptal edildi. Yine de ücretsiz bir şekilde kullanıcıların hizmetine sunuldu. Uygulamanın geliştiricilerine ister bağış yaparak destek olabilir isterseniz bu yazılımı ücretsiz edinmek yerine Microsoft Store üzerinden satın alarak kullanabilirsiniz.

Ancak daha öncesinden de belirttiğimiz gibi bu yazılım tamamen ücretsizdir. Destek olmak için geliştirici ekibe maddi konularda yardımcı olmak isteyenlere iki yöntem sunulmaktadır.

Bitdefender Free Antivirüs

En güncel Windows 10 sürümünde bilgisayarınızda varsayılan olarak Windows Defender uygulaması kullanılacaktır. Windows Defender, Microsoft şirketinin Windows işletim sistemi için geliştirdiği bir güvenlik yazılımıdır. Windows 10 işletim sistemiyle beraber dahili olarak bilgisayarınızda kurulu bir şekilde gelir. BKZ: Defender Kapatma

Windows Defender uygulaması temel düzeyde cihazınızda koruma sağlar. Eskiden bu uygulama bir hayli kötü performans sergiliyordu. Birçok Truva Atı yazılım çeşidini tespit edemiyor ve şirket bilgisayarlarını bir köşeye koyun kişisel bilgisayarlarda neredeyse hiç bir işe yaramıyor ve koruma sağlayamıyordu. Aynı zamanda Exploit Protection özelliği yüzünden sisteminizin çok ciddi bir oranda yavaş çalışmasına sebebiyet verebiliyordu.

İlerleyen zamanlarda yapılan Windows güncellemeleriyle birlikte Windows Defender yazılımında çeşitli iyileştirilmeler yapıldı. Artık Windows Defender yazılımı kişisel bilgisayarlarda ve sıradan kullanıcılar için yeterli temel güvenlik ihtiyacı ve gereksinimi karşılıyordu. Ancak yine de şirket bilgisayarları için yetersiz kaldı. Aynı zamanda daha fazla güvenlik isteyen kullanıcılar için yetersiz bir uygulama oldu.

Bu konuda bilgisayarınızda kötü niyetli kişilere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı daha fazla koruma istiyorsanız Bitdefender yazılımını tercih edebilirsiniz. Bitdefender, dünya üzerinde oldukça popüler olan ve kötü amaçlı yazılım analiz motoru son derece güçlü olan bir yazılımdır. Ücretsiz sürümü ücretli sürümüne göre kısıtlı özelliklere sahip olsa da oldukça iyi seviyede koruma sağlayabilmektedir.

Adobe Acrobat Reader PDF Okuyucu

Pdf formatındaki belgeri okumaya ve düzenlemeye yarayan programların arasında en iyisi Adobe acrobat reader’dır. Bilgisayarınıza format sonrası kurulması gereken programların arasında pdf okuyucularda olmalı. Boyut olarak küçük ve bilgisayar hızına olumsuz etki edici yanı yoktur. Ve yaşadığımız devirde sıkça kullanılan programların arasında gelir.

Adobe Acrobat Reader PDF Okuyucu

Konu Güncelleniyor…

Önemli:  Bilgisayarlarda Bip Hataları
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.