GIMP'de Metinlere Gölge Ekleme

Bir resme metin eklediğimizde, genellikle boyutunu ve rengini değiştiririz. Ancak, görünümünü geliştirmek için yapabileceğimiz çok daha fazla şey var. Örneğin, metne gölge efekti ekleyebiliriz.

GIMP editörünü çok kullanırsanız ve metne gölge eklemeyi merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu yazıda, metin efektleri ve gölge eklemenize yardımcı olacağız.

Gölgeler eklemek görüntüleri geliştirmek için oldukça ilginç bir yoldur. Harflerin sıradan görünümlü birleşiminin görünümünü tamamen değiştirir. Gölge etkisi ile nasıl oynarsınız (ve yaratıcılığınız). Metnin üstüne veya altına ekleyebilir ve hatta rengini değiştirebilirsiniz.

Bunu yapmanın birçok yolu var, ancak burada en popüler üç kişiyi kapsayacağız.

Yöntem 1: çift katman oluştur

Bu yöntemde, metin katmanınızı çoğaltmanız, kopya katmanın metin rengini değiştirmeniz ve ardından gölgenin konumunu ayarlamanız gerekir. Kafan almayın. Yapması kolay ve adımları burada.

Adım 1: GIMP'yi başlatın ve Dosya> Yeni'yi kullanarak yeni bir görüntü oluşturun. Tercihlere göre parametreleri ayarlayın.

2. Adım : Araçlar kutusundaki Metin aracında bir kez tıklayın. Ardından sol fare tuşunu kullanarak, metninizin alanını çizin ve yazın. Metin boyutunu ve rengini alttaki seçeneklerden ayarlayabilirsiniz.

3. Adım : Artık bu metin katmanını kopyalamanız gerekiyor. Katmanlar panelindeki metin katmanını sağ tıklayın ve menüden Katmanı çoğalt'ı seçin.

Adım 4: Yeni katman seçiliyken Metin aracına tıklayın ve metin rengini değiştirin.

Adım 5 : Yeni katman orijinal katmanın üstünde olduğundan, bu yeni katmanı orijinal katmanın altına getirin. Bunu yapmak için, Katmanlar panelindeki orijinal katmanın altına sürükleyin.

6. Adım: Araç Çubuğu'ndan Taşı aracını seçin. Bu aracın yardımıyla, yinelenen katmanı bir gölge gibi görünecek şekilde hafifçe hareket ettirin.

Resimde gördüğünüz gibi, metin bir gölgeye sahiptir. Benzer şekilde, birden fazla renk ve konumla gölgeler ekleyebilirsiniz.

Also on Guiding Tech
5 Cool Photo Editors Like PicsArt for Windows PC

Read More

Yöntem 2: Alt Gölge Kullanma

Gölge eklemenin gerçek yolu, Gölge Filtresi'nin yardımıyla yapılır. Bu yöntemde metin katmanını çoğaltmanız gerekmez, bunun yerine Gölge filtresini kullanmanız gerekir.

İşte bunu yapmak için adımlar.

Adım 1: Dosya> Yeni yardımıyla yeni bir görüntü oluşturun ve parametreleri ayarlayın. Ardından, Araç çubuğundan Metin aracını kullanarak metni bu katmana ekleyin.

2. Adım: Katmanlar panelinde, metin katmanına sağ tıklayın ve menüden Seçim için Alfa'yu seçin.

3. Adım: Şimdi seçili olan metinle, en üstteki menü çubuğundan Filtreler> Işık ve Gölge> Gölgeli Gölge'ye gidin.

Adım 4: Bir pop-up penceresi görünecektir. Gölge rengini seçin ve tercihinize göre ofset, bulanıklık yarıçapı ve opaklığı ayarlayın. Sonra Tamam'a tıklayın.

Görüntünün artık bir gölgesi olacak. Gölgenin miktarını veya rengini beğenmediyseniz, değiştirmek için adımları tekrarlayın.

Yöntem 3: Efekt Ekleme

Bir adım ileri gitmek ve parıltı, neon, parlak vb. Gibi efektleri metninize eklemek isterseniz, bunu GIMP'de yapabilirsiniz. İşte yapman gerekenler.

1. Adım: Dosya> Yeni'yi kullanarak yeni bir şablon oluşturduğunuzu varsayıyoruz. Mevcut bir resmi kullanmak istiyorsanız, Dosya> Aç'ı kullanarak açın. Şimdi Metin aracını tıklayın ve metninizi resmin üzerine yazın. Boyutlarını ve rengini seçenekler arasından değiştirebilirsiniz.

2. Adım: Şimdi seçili metin katmanı ile üst çubuktaki Filtrelere gidin ve Logoya Alfa'yı seçin. İşte seçiminizin etkisini seçin. Daha sonra ilgili efektlerdeki her bir efektin yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz.

Etkilerin menüde gri renkte olması durumunda, katmanın bir alfa kanalı olup olmadığını kontrol edin. Bunu yapmanın en kolay yolu katman adını görmektir. Katman adı kalınsa, henüz alfa kanalı eklenmedi.

Artık alfa kanalı eklemek için katmanlar panelindeki katmanı sağ tıklayın ve menüden Alfa Kanalı Ekle'yi seçin. Eklendikten sonra, metin efektini eklemek için 2. adımı izleyin.

Also on Guiding Tech
What is Windows Defender Exploit Guard and How to Enable it on Windows 10

Read More

İyi eğlenceler

Eğiticiyi beğeneceğinizi ve metin gölgeli harika grafikler oluşturduğunuzu umuyoruz. Bu metin resimlerini sosyal medyada ve diğer platformlarda normal (ve sıkıcı) metinden daha havalı görünecek şekilde kullanabilirsiniz. GIMP uzağa!

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Minecraft Sunucusuna Nasıl Katılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.