Google Dokümanlar veya E-Tablolar için Masaüstü Kısayolları Oluşturmanın 4 Yolu

Kelime işlemeye gelince, Google Dokümanlar günün herhangi bir saatinde en iyi seçimdir. Aynı şey Excel ve PowerPoint gibi masaüstü tabanlı uygulamalarla karşılaştırıldığında rahatlık açısından öne çıkan Sheets and Slides için de geçerli.

Ancak, bunları başlatmak için önce bir tarayıcı açmanız gerektiğinden, onları başlatmak sıkıcı olabilir. Her bir web uygulamasının kullanıcı arayüzü üzerinden el ile aramanız gerektiğinden dosyalarınıza ulaşmak daha da zaman alabilir.

Neyse ki, favori Google verimlilik uygulamanıza ulaşmak için bir masaüstü kısayolu oluşturmak çok kolay ve bunu yapmanın çeşitli yolları var.

Ve daha da iyisi, isterseniz dilediğiniz herhangi bir Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar dosyasına kısayollar oluşturmayı da seçebilirsiniz! Ne kadar serin?

Also on Guiding Tech

.camp-list-669{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/190052/pexels-photo-265651_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpeg?1518418258’);background-size:cover;background-position:center center}

#google docs

Click here to see our google docs articles page

Chrome’un Masaüstü İşlevlerine Ekle

Chrome, herhangi bir web sayfasından kolayca masaüstü kısayollarını oluşturmanıza olanak tanıyan Masaüstü Ekle adlı şık bir özelliğe sahiptir. Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar Web uygulamaları temelde bir tarayıcı içindeki sayfalar olduğu için, herhangi bir sorun olmadan kısayollar oluşturmak için bunu kullanabilirsiniz.

1. Adım: Seçtiğiniz Google web uygulamasını başlatın ve ardından Chrome menüsünü açın.

Daha sonra, Diğer Araçlar'a işaret edin ve sonra Masaüstüne Ekle'yi tıklayın.

2. Adım: Artık kısayolu adlandırmayı seçebileceğiniz bir pop-up kutusu ile sorulmalıdır – bunu yapın.

Ekle'yi tıklayın ve masaüstünüzde hemen bir kısayol göreceksiniz.

Belli bir Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar dosyasına kısayollar oluşturmak için, tarayıcınızda açın ve aynı prosedürü izleyin.

Evet, gerçekten bu kadar basit!

Note: Admittedly, shortcuts created this way look just like default browser icons. Fortunately, you can customize the appearance of these shortcuts, and we go over that later on in this article so do keep reading!

URL'yi Masaüstüne Sürükle ve Bırak

Bu yöntem daha da hızlıdır ve herhangi bir Web tarayıcısında gerçekleştirilebilir. Ancak, masaüstüne sürükle n 'damlası yapmanız gerektiğinden, pencereli modda olmanız gerekir.

Başlamak için Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar'ı açın – veya bir dosyaya kısayol oluşturmak istiyorsanız – ve URL'yi vurgulamak için adres çubuğuna bir kez tıkladıysanız bir dosyayı açın.

Şimdi, URL'yi masaüstünüze sürükleyip bırakın ve anında bir kısayol görünmelidir!

Bir dosyaysa, kısayol otomatik olarak uygun dosya adıyla adlandırılmalıdır. Süper havalı, değil mi?

Elle Masaüstü Kısayolu Oluşturma

El ile kısayollar oluşturmak, yukarıdaki iki yöntemle karşılaştırıldığında sürüklenebilir, ancak önce bir tarayıcıda açmaya gerek kalmadan kısayollar oluşturmak istediğiniz bir dizi Doküman, E-Tablo veya Slayt dosyası varsa yararlı olabilir.

1. Adım: Masaüstünüzdeki boş bir alanı veya Dosya Gezgini içindeki herhangi bir yeri sağ tıklatıp Yeni'nin altında Kısayol'u tıklatın.

2. Adım: Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar Web uygulamalarının URL'sini girin veya belirli bir dosyanın URL'sini yapıştırın. Tamamlandığında, ilerlemek için İleri'yi tıklayın.

3. Adım: Sonraki ekranda kısayol için bir ad ekleyin ve ardından Son'u tıklatın.

Bu kadar! Oluşturmak istediğiniz diğer kısayollar için prosedürü tekrarlayın, ancak birbirleriyle çakışmaması için farklı adlar eklediğinizden emin olun.

Google'dan Yedekleme ve Senkronizasyonu Yükle

Kendiniz kısayollar oluşturmak yerine, masaüstünüzde orijinal Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar kısayollarını elde etmenin başka bir yolu vardır. Ancak, bu Yedekleme ve Senkronizasyonu yüklemeyi içerir, bu nedenle sadece başlangıçta işleri yavaşlatmaktan başka bir arka plan uygulaması almıyorsanız bu yöntemi kullanın.

Sadece Yedekleme ve Senkronizasyon'u indirip yükleyin ve kısayollarınızı masaüstüne düzgün bir şekilde yerleştirdiğinizde görmelisiniz.

Yedekleme ve Senkronizasyonu İndirin

Bununla birlikte, tek tek dosyalar için kısayollara sahip olmak için, yukarıda listelenen üç yönteme başvurmanız gerekir.

Note: Installing Backup and Sync causes various files or documents stored on Google Drive to start syncing locally. To manage your sync settings, click the Backup and Sync icon on the system tray, click the Ellipsis icon, and then click Preferences.

Also on Guiding Tech
Google Docs vs Dropbox Paper : Which is the Best?

Read More

Bonus İpuçları

Bir şeyleri sarmadan önce, yeni eklenen kısayollarınızın işlevselliğini geliştirmek için birkaç ipucu sunalım.

Çevrimdışı çalışma

Evet, bir grup dosya kısayolu eklediniz, ancak bir belgede çalışmaya başlamadan önce hala bir internet bağlantısına ihtiyacınız var, değil mi?

Yanlış.

Önceden bazı hazırlıklarla, çevrimdışı olduğunuzda bile açılacak herhangi bir dosyayı yapılandırabilirsiniz. Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar'a gidin ve ardından çevrimdışı kullanım için hazırlamak üzere dosyanın yanındaki Ellips simgesini kullanın.

Yaptığınız değişiklikler, tekrar çevrimiçi olduğunuzda otomatik olarak senkronize edilir.

Note: If you don’t see the Available Offline option, you need to have the Google Docs Offline add-on installed. To get the extension, open the Docs, Sheets, or Slides menu, click Settings, and then click the switch next to Available Offline. 

Kısayolları Özelleştirme

Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar'a kısayollar oluşturmak için ilk üç yöntemi kullandıysanız, sıradan Chrome kısayollarına benzediklerini fark etmiş olmalısınız.

Ancak, her kısayol için varsayılan simgeyi değiştirerek ilgili Web uygulamaları gibi görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Adım 1: Önce, Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar ikonlarını ICO biçiminde Iconfinder gibi bir simge havuzundan indirin.

Adım 2: İleri'yi tıklatın, bir kısayolu sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i seçin.

3. Adım: Web Belgesi sekmesi altındaki Simge Değiştir'e tıklayın.

Adım 4: İndirdiğiniz simgeyi seçin ve ardından Tamam'a tıklayın.

Sık kullanılan Chrome simgesini yeni uygulamış olduğunuz simgeyle değiştirmelisiniz.

Şimdi daha iyi görünüyor, değil mi?

Also on Guiding Tech
How to Remove Page Breaks to Make Continuous Pages in Google Docs

Read More

Hiçbir Zaman Başlatmayın

Google'ın verimlilik uygulamaları paketi, çalışmak için bir patlama. Ve masaüstünden doğrudan çalışmak istediğiniz herhangi bir uygulama veya dosyaya kolayca erişebildiğiniz zaman işler daha da iyi olur. Verimlilik düzeyinizi yepyeni bir seviyeye yükselteceğiniz kesin.

Peki, Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar kısayollarını oluşturmak için en iyi seçim neydi? Bunları masaüstünüze yerleştirmek için başka herhangi bir yol biliyor musunuz? Yorumlarda paylaşın.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 PC ile Android Kablosuz Nasıl Eşzamanlanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.