Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Görev çubuğu önizlemeleri Windows 10'da liste görünümüyle nasıl değiştirilir? | Windows Yardım

Görev çubuğu önizlemeleri Windows 10'da liste görünümüyle nasıl değiştirilir?

Fare imlecinizi açık bir uygulamanın görev çubuğu simgesinin üzerine getirdiğinizde, onun küçük bir önizleme penceresini görürsünüz. Varsayılan ayar size uymuyorsa, önizleme penceresinin boyutunu değiştirmenize izin veren küçük bir numara yaptık. Görev çubuğu önizlemelerini liste görünümüyle değiştirmek isterseniz, bunu da yapabilirsiniz. Bu liste görünümü, Windows 7'den gelen bir kalıntıdır (belki daha eski). O zamanlar görev çubuğu simgeleri önizleme pencereleri göstermediler, bunun yerine size açık pencerelerin bir listesini verdiler. Liste görüntüsünü nasıl geri alacağınız aşağıda açıklanmaktadır.

Uygulamalar için görev çubuğu liste görünümü

Görev çubuğu önizleme penceresini liste görünümüyle değiştirmek için kayıt defterini düzenlemeniz ve bunun için yönetici haklarına ihtiyacınız olması gerekir.

Çalışma kutusunu açmak için Win + R klavye kısayoluna dokunun. Çalıştır kutusuna 'regedit' yazın ve Enter'a dokunun. Alternatif olarak, Windows Search'te Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni arayabilir ve oradan çalıştırabilirsiniz.

Kayıt defteri düzenleyicisini açtıktan sonra, aşağıdaki konuma gidin;

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerTaskband

Görev Bantı tuşuna sağ tıklayın ve Yeni> DWOORD (32-bit) Değeri'ni seçin. NumThumbnails değerini adlandırın . Değerinin 0 olarak ayarlandığından emin olun.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Görev Çubuğu Küçük Resim Önizlemeleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır

, Windows

Windows 10'da Görev Çubuğu küçük resim önizlemelerini devre dışı bırakma

Bundan sonra, Dosya Gezgini'ni yeniden başlatmanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu, Görev Yöneticisi'ni açmak ve İşlemler sekmesinde Windows Gezgini'ni aramaktır. Seçin ve sağ alt kısımdaki Yeniden Başlat'ı tıklayın.

Fare imlecinizi, çalışan bir uygulamanın görev çubuğu simgesinin üzerine getirdiğinizde, önizlemeler yerine açık pencerelerin bir listesini alırsınız.

İsterseniz, önizlemeleri ve listeyi tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu sadece kozmetik bir değişim değil. Sisteminiz yavaş çalışmaya meyilliyse veya daha ağır uygulamaları kullanırken yavaş bir şekilde çalışıyorsa, bu durum pencereler arasında daha hızlı geçiş yapmanıza olanak sağlar. Windows 10 artık bir pencerenin başlığını listelemekten ziyade, kaynak yoğun bir işlem olan bir önizleme göstermeye çalışmaz.

Fare imlecini açık bir uygulamanın görev çubuğu simgesinin üzerine getirdiğinizde veya sol tıkladığınızda liste görünür. Geçiş yapmak için listedeki herhangi bir pencereyi tıklayın. Atlama listesi hala orada olacak. Bir uygulamanın görev çubuğu simgesine sağ tıklamanız gerekir, daha önce olduğu gibi.

Daha yavaş sistemler için, bu gerçekten pratik bir değişiklik yapmaktır. Ayrıca animasyonları çevirmeyi de düşünmelisiniz. Bunu yapmak, sisteminizin hızlı bir şekilde yıldırım düşmesine neden olmaz, ancak yine de bir etkisi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ekranınızda kekeme olup olmadığı nasıl kontrol edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.