Harici IP adresinizi Windows 10'da Komut İstemi'nden nasıl ararken

Windows 10'daki Komut İstemi, IP adresinizi aramanıza, ağ bilgilerini ve sisteminizde yüklü ağ kartları hakkındaki bilgileri görmenize olanak sağlayan ipconfig adlı kullanışlı bir yardımcı programa sahiptir. Yine de döndürdüğü IP adresi, harici IP'niz değil. Bu sizin kendi IP adresiniz, yani yönlendiriciniz tarafından ağınızda size tahsis edilmiş olanı. Harici IP'nizi aramak istiyorsanız, Google'da 'IP'm nedir?' ve farklı bir adres alacaksın. Harici IP adresinizi Komut İsteminden aramanız gerekirse, bu biraz karmaşıktır.

İpconfig yardımcı programı, harici IP'nizin ne olduğunu size söyleyemez. Bunun sebebi asla doğrudan internete bağlı olmamanızdır. Yönlendiriciniz aracı olarak hareket eder, bu nedenle bu bilgilere bakılamaz. Etrafında basit bir çalışma var.

Komut İsteminden Harici IP adresi

Yapmanız gereken harici IP'nizi, onu görebilen ve aynı zamanda bilgileri geri dönen bir web sitesinden çekmek. Tüm web sitelerinin görebilmesi için, gizlilik için Windows'ta bir VPN ile maskelemediğiniz sürece harici IP'niz web sitelerinde gizlenmez. Hile, aynı bilgiyi Komut İstemi'nde de geri verebilecek bir web sitesi bulmak. Bunu yapmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

nslookup myip.opendns.com. resolver1.opendns.com

Bu, harici IP adresinizi opendns.com tarafından görüldüğü gibi döndürecektir. OpenDNS temelde sadece budur; İsterseniz kullanabileceğiniz açık ve ücretsiz bir DNS. Diğer tüm web siteleri gibi dış IP adresinizi de görebilen ve bu bilgileri sizin için görüntüleyebilen bir web sitesidir.

Bu tür bilgileri geri getirebilecek birçok web sitesi var ve isterseniz bunları kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan komut / komut dosyası bazı durumlarda biraz daha karmaşık olabilir, ancak yine de mümkündür.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Komut İstemi Penceresi Nasıl Açılır

, Windows

Komut İstemi Ve PowerShell'i Windows'ta Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Nasıl İğneleyebilirsiniz

PowerShell'de harici IP'nizi de arayabilirsiniz. PowerShell'i açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın;

(Invoke-WebRequest ifconfig.me/ip).Content.Trim()

Harici IP adresinizi geri verecektir.

Bu komutla ilgili hata alırsanız, Internet Explorer’ı açın ve varsayılan ayarlarını ayarlayın. Bu gereklidir veya Invoke-WebRequest komutu çalışmaz. Internet Explorer'ı kaldırdıysanız, ek Windows özelliklerinden etkinleştirerek yeniden yükleyebilirsiniz. Hem Ayarlar uygulamasından hem de Kontrol Panelinden ek özelliklere erişebilirsiniz.

Harici IP adresinizi Komut İstemi'nden veya PowerShell'den görüntülemek için yönetici haklarına ihtiyacınız yoktur.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Bluetooth aygıtları için tarama nasıl durdurulur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.