e
sv

Her Eve Lazım Bilgisayar Programları

  • Okuma Süresi

    Dakika
  • Zorluk Seviyesi

    .Seviye
  • Yazım Süresi

    Dakika
  • Kategorisi

avatar
Admin
0 arkadaş - 65 içerik
Takip Et

Herkesin işine yarayacak programların listesini paylaşma ihtiyacı hissettim. Her zaman kullandığınız programların setuplarını mutlaka bir kenarda saklayın. İleride format attığınızda sıkıntı yaşamayın.

Winrar

Herkesin bildiği bir program tabii. Dosyaları sıkıştırarak küçük de olsa boyutunu düşürüyor. Tabii en önemli özelliği dosyaları bir arada tutması. rar, zip gibi dosyaları açar, sıkıştırır. Diğer bir özelliği de şifreleme yapması. Dosyanızın okunmasını istemiyorsanız şifrelersiniz ve bu güvenlik problemini de çözmüş olursunuz. Tabii bu tür dosyaları internetten indirirken dikkatli olmak lazım. Bazı virüs programları rar dosyalarını  tarayamıyor. İçinde zararlı yazılım olabilir. Aman dikkat! Eğer dosya boyutu büyükse ve indirirken duraklatırsanız dosya bozuk çıkabilir. Bu da kötü yanı.

BS Player

Çoğu kişi BS Player’ı tanımıyor olabilir. Fakat çok beğendiğimi söyleyebilirim. Mesela altyazılar uyumsuz olsa bile uyumlu hale getiriyor, siz kılınızı bile kıpırdatmıyorsunuz. Diğer bir özelliği altyazıları internetten otomatik aratması. Yani altyazı sitelerinde at koşturmanıza da gerek yok. Videonuzun/filminizin ekran görüntüsünü alabilirsiniz; altyazılarınız boyutlarını, puntosunu, gölgesini ayarlayabilirsiniz ve daha pek çok özelliği var. Beğeneceğinize eminim. Ücretsizdir. Ücretli pro sürümü de mevcuttur.

CCleaner

Bu güzel programcık ise bilgisayarımızdaki gereksiz dosyaları ve sildiğimiz programlardan arta kalan kayıt defteri girdilerini siler. Bu sayede bilgisayarımızın performansını arttırır. Silmek istediğiniz veya istemediğiniz programları ve dosyaları seçebilir, hata taraması yapabilirsiniz. Ücretsizdir. Ücretli business sürümü mevcuttur.

Önemli:  DDR3 ve DDR4 Arasındaki Farklar Nelerdir? 2021

Eset Smart Security

Aslında pek çok antivirüs programı var fakat uzun zamandır Eset kullanıyorum. Bağımlılık yarattı, nikotinli antivirüs programı… Bu, sadece antivirüs programı değil komple güvenlik sağlıyor. Gerçek zamanlı dosya korumasının yanında güvenlik duvarı, web erişimi koruması, e-posta koruması, ebeveyn kontrolü, HIPS gibi özellikleri var. Elbette ücretli. Ama 30 gün deneyebilirsiniz. “Ben para vermem kardeşim!” derseniz ücretsiz antivirüs programları arasında AVG Antivirüs Free Edition’ı tavsiye ederim.

Google Chrome ve Mozilla Firefox

Bana soracak olursanız kesinlikle Google Chrome derim ama Frifox’da bir kenarda durur. Google Chrome hızıyla kendini kanıtlamış bir tarayıcı. Yaşı biraz genç ama baya bir yol kat etmiş. En sevdiğim özelliği Gmail hesabıyla bağlandığınızda yer imlerinizi senkronize etmesi. Firefox genelde çok kasıyor. Yoksa severim keratayı.

İnternet Download Manager

Benim olmazsa olmaz programım. Video programlarını her yerden yakalar, çoğu linkte ortaya çıkıverir. Bazı dosya sitelerinde hata alırsınız ama onun da ayarı var tabii. Hangi tarayıcıda çalıştırmak istediğinizi, hangi siteden download yapacağınızı seçiyorsunuz. Download kuyruğu oluşturabilir, bunları koordine edebilir, download hızını ayarlayabilir, duraklatma yapabilirsiniz. Çok çalışkan değil mi? Ne yazık ki bu programcık da ücretli.

Microsoft Skydrive ve Google Drive

Dosyalarınızı saklayabilir, paylaşablir, eş zamanlı olarak çalışabilirsiniz. İsterseniz umuma açabilir, isterseniz bencillik yapıp kendinize saklayabilirsiniz. Skydrive 7 Gb, Google Drive 5 GB ücretsiz alan verir. Üzerinde alana ihtiyacınız olursa ücret karşılığında alabilirsiniz.

Önemli:  Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar 2021

Microsoft Office

Herkesin olmazsa olmaz programı. Görünen köy kılavuz istemez. Söylemeye bile gerek yok.

Nero

Eğer CD’lerde çok hışır neşirseniz aradığınız program Nero.

Power ISO

ISO dosyalarını açmaya, CD veya DVD’ye yazdırmaya yarıyor.

Skype

Anlık mesajlaşma için en iyi program. Yakın zamanda MSN de vardı fakat Skype ile birleşince rakibi kalmadı. Anlık mesajlaşabilir, görüntülü konuşma yapabilirsiniz. Bazı ücretli özellikleri de var. Mesela telefon görüşmesi, grupla görüntülü konuşma gibi.

Kasynak:arifhangisi