İki mavi ok Windows 10'da bir dosya veya klasör simgesinden nasıl kaldırılır

Windows 10'daki bazı simgelerin üzerinde iki mavi ok bulunduğunu fark edebilirsiniz. Bu oklar, herhangi bir dosya veya klasör için standart simgenin bir parçası değildir. İki mavi ok, söz konusu dosya veya klasörün disk alanı kazanmak için sıkıştırıldığını gösterir. Bu bir Windows özelliğidir ve uygulandığı dosya veya klasör üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur, ancak sizi rahatsız ederse, sıkıştırmayı devre dışı bırakabilir ve iki mavi oku bir simgeden kaldırabilirsiniz.

Tüm dosyalar ve klasörler için sıkıştırmanın kaldırılması gerekmez. Seçili dosya ve klasörler için sıkıştırmayı devre dışı bırakabilirsiniz.

Dosya ve klasör sıkıştırma

Sıkıştırmasını devre dışı bırakmak istediğiniz dosyaya veya klasöre gidin. Sağ tıklayın ve içerik menüsünden 'Özellikler'i seçin. Genel sekmesinde, alttaki Gelişmiş düğmesini tıklayın. Gelişmiş Özellikler penceresinde, 'Disk alanından tasarruf için içeriği sıkıştır' seçeneğinin işaretini kaldırın ve Tamam'ı tıklayın. Özellikler penceresinde Uygula'ya tıkladığınızda oklar kaybolur.

Bu muhtemelen, artık sıkıştırılmadığından diskteki dosya veya klasörün boyutunu artıracaktır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Yeni Öğe Menüsünden Uygulamalar Ekleme veya Kaldırma

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde varsayılan klasör düzeni nasıl ayarlanır

Mavi ok simgesini gizle

Dosya veya klasör sıkıştırması kötü bir özellik değil. Yalnızca iki mavi ok simgesinin sizi rahatsız ettiği için devre dışı bırakırsanız, simgeyi bir dosyadan veya klasör simgesinden gizleyebilir ve sıkıştırmanın etkin kalmasını sağlayabilirsiniz. Simgeyi gizlemek için, Windows kayıt defterini düzenlemeniz gerekir.

Kayıt defteri düzenleyicisini açın ve aşağıdaki konuma gidin;

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorer

Explorer tuşunu sağ tıklatın ve içerik menüsünden Yeni> Anahtar'ı seçin. Anahtar Kabuk Simgelerini adlandırın. Shell Icons tuşunun içinde, tekrar sağ tıklayın ve Yeni> Dize Değeri öğesini seçin. 179 olarak adlandırın ve değerini aşağıdakine ayarlayın;

empty.ico,0

Sonra boş bir simge oluşturun. Yapması kolaydır Paint.net'i boş bir 16 × 16 görüntü oluşturmak ve PNG olarak kaydetmek için kullanın. Dosyayı dönüştürebilen çevrimiçi bir uygulama aracılığıyla ICO'ya dönüştürün. Bulması kolay ve özgürler. Simge dosyasını boş olarak adlandırın ve aşağıdaki konuma kopyalayın;

C:WindowsSystem32

Dosyayı buraya yapıştırmak için yönetici haklarına ihtiyacınız olacak. Dosyayı yapıştırdıktan sonra, Dosya Gezgini'ni yeniden başlatmanız gerekir. Komut İstemi'ni yönetici haklarıyla açın ve Dosya Gezgini'ni öldürmek için aşağıdaki komutu girin.

taskkill /f /im explorer.exe

Explorer'ı tekrar başlatmak için bu komutu çalıştırın.

start explorer.exe

İki mavi ok simgesi gitmiş olmalı. Bunu geri almak istediğinizde, kayıt defteri anahtarını silebilir ve ayrıca simge dosyasını da kaldırmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Microsoft Edge'de sözlük nasıl kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.