IPv4 ve IPv6 Arasındaki Fark Nedir?

İnternet ana akımına girmeye başladığında, hiç kimse IP adreslerinde sıkıntı yaşanmayacağını hayal etti. Bu senin tost makinesinin İngiliz kahvaltısı için ekmek pişirmenin ne kadar süreceğini kontrol etmek için interneti kullanmak istemişti. Gerçek şu ki, IP adresleri, tost makinesinin bir tane almaya çalışmasından çok önce bitti. IP adreslerinin tükendiğini duyduğunuzda, bunların IPv4'te bitmekte olduğunu duyuyorsunuz. Çözüm zaten burada; buna IPv6 denir. Bu, IPv4 ile IPv6 arasındaki farkın ne olduğu konusunda size kafa karıştırıcı olabilir, ne kullanıyorsunuz ve dönüştürmeniz gerekiyor mu?

IPv4 ve IPv6

IPv4 ve IPv6, bir IP adresinin nasıl dağıtıldığını ve ne olacağını açıklayan IP adres standartlarına başvurur. Sayılar, 4 ve 6, versiyon numarasını gösterir. IPv4 ve IPv6 arasında birkaç temel farklılık vardır, ancak her ikisi de IP adresidir. Farklılıklar aşağıdaki gibidir;

  • IPv4, IP adreslerinin tahsis edilmesi için eski sürümdür ve IPv6, masaüstünüz için yeni IP adresleri ve tost makinesi olan yeni sürümdür.
  • IPv4, ondalık sistemde yazılan 32 bit sayısal değerler olan IPv4'e sahipken, IPv6'nın onaltılık sistemde yazılmış 128 biti vardır.

Ne kullanıyorsun?

IPv6 uzun bir süre oldu. IPv4, 2012'de geri tahsis etmesi gereken tüm IP adreslerini tahsis etti ve o zamandan bu yana, IPv6'ya geçmek için bir itme oldu. 2018 ve IPv4'te hala iyi bir cihaz var. IPv4 yeni adreslerden çıktıysa, tüm yeni iPhone'lar ve iPad'ler internete nasıl erişiyor?

Şu anda, yönlendiriciler işleri yürüten şeyler. Yönlendiriciniz bir IP adresi alan cihazdır ve yönlendiriciye bağlanan cihazlar dahili adresleri alır. Yönlendirici, trafiğin doğru cihaza yönlendirildiğinden emin olmak için dahili IP adreslerini kullanır. En yeni iPad'iniz, en yeni MacBook'unuz, en iyi PC'niz veya en son yüzey tabletiniz olsa bile, muhtemelen IPv4 kullanıyorsunuzdur. Bu cihazlar IPv6'yı destekleyebilir ancak sorun olan cihazlar değildir. Sorun olan daha büyük altyapı.

Ayrıca, IPv4 kapsamında bulunan tüm IP adresleri tahsis edilmiş olsa da, bunların hepsinin şu anda kullanımda olmadığı da talihsiz bir gerçektir. Bunların birçoğu hala kullanılmamaktadır, yani IPv6'ya geçiş daha da gecikecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

192.168.0.1 – Varsayılan Yönlendirici IP Adresi Açıklandı

, Windows

WPS WiFi Korumalı Kurulum Nedir, Ve Bu Tehlikeli mi?

IPv6'ya Geçiş

IPv6'ya geçmek kolay değil. Göç etme ihtiyacı gerçek, ancak IPv6'ya geçiş tüm cephelerde para harcar; donanım ve yazılım. ISP'nizin altyapısını IPv6'yı desteklemek için yükseltmesi gerekiyor. Bundan sonra yükseltilmesi gereken yönlendirici geliyor ve pek çok kişi kendi yönlendiricisini satın almıyor. Çoğu sadece ISS'nin sağladığı yönlendiriciyle birlikte çalışır, böylece ISS'ler ağlarını IPv6'yı destekleyecek şekilde yükselttiklerinde, bu faturaya yönlendiricileri de dahil etmeleri gerektiği anlamına gelir.

İşler hala devam ettiğinden ve IPv6 için destek eklemek için aciliyet yaratacak hiçbir şey yoktur. Standart var ve bu yüzden teknoloji var, ancak ISS'leri yeni standarda taşımaya zorlayacak çok az şey var. Mevcut yönlendirici teknolojisi, IPv4'ün çok sayıda cihaz için çalışmasını sağlıyor. Şimdiye kadar itme gelirse, mevzuat yoluyla veya ciddi bir güvenlik riskini hafifletmek zorunda olabilir.

IPv6 Daha İyi

IPv6 kullanmanın en büyük yararı, tüm cihazların doğrudan internete bağlanabilmesidir. Şu anda, cihazlar bir yönlendirici üzerinden bağlanıyor ve kendi IP adreslerine sahip değiller. Bir ağdaki bir cihazı tanımlamanız gerekiyorsa, MAC adresini kullanacaksınız. Bu aynı zamanda işleri yavaşlatır. Yönlendiricinizin yetenekleri, web isteklerinin ne kadar hızlı yanıtlandığı konusunda da rol oynar. Cihazlar doğrudan internete bağlanabildiğinde, tarama daha hızlı olacaktır. Bu bir yönlendiriciye ihtiyaç duymayacağın anlamına gelmez, yapacaksın. Yönlendiriciniz daha verimli çalışabilecektir.

IPv6 ayrıca daha güvenlidir. Trafiği şifreler ve paket bütünlüğünü sağlar. Bu size VPN benzeri güvenlik sağlar. Bu, VPN'lerin geçmişte bir şey olacağı anlamına gelmez. Etkinliğinizi İSS'nizden gizlemek için kullanmaya devam edeceksiniz, ancak onlar olmasa bile, IPv6'daki trafiğiniz IPv4'tekinden daha güvenli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan WPS WiFi Korumalı Kurulum Nedir, Ve Bu Tehlikeli mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.