İşletim sistemi Windows 10'da Boot menüsünden nasıl kaldırılır

Bir PC'ye birden fazla işletim sistemi kurabilirsiniz. Linux ve Windows yükleyebilir veya Windows'u iki kez yükleyebilirsiniz. Bazen, temiz bir Windows 10 kurulumu yaptığınızda veya kurduğunuz diğer işletim sistemlerinden birini kaldırdığınızda, önyükleme menüsünde görünmeye devam eder. Sisteminizi açtığınızda hangi işletim sistemine önyüklemek istediğinizi seçmeniz istenir. İşletim sisteminizi Windows 10'daki önyükleme menüsünden nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

İşletim sistemini Önyükleme menüsünden kaldırın

İşletim sistemini önyükleme menüsünden kaldırmadan önce, düzgün bir şekilde kaldırdığınız / kaldırdığınızdan emin olun. Çoğu zaman, bunu tek başına yapmak, önyükleme menüsünden kaldırmak için yeterlidir. Önyükleme menüsünde görünmeye devam ederse, Sistem Yapılandırma uygulamasını arayın ve açın.

Sistem Yapılandırması uygulaması penceresinde, Önyükleme sekmesine gidin. Önyükleme menüsünde görüntülenen tüm işletim sistemlerini listeler. Seçin ve Sil düğmesine tıklayın. Aşağıdaki ekran görüntüsü sadece bir işletim sistemi gösteriyor ancak Sil düğmesini görebilirsiniz. Sisteminizde kurulu olan tek işletim sistemini silemezsiniz.

Sisteminizi yeniden başlattığınızda ekstra işletim sistemi kullanılmalıdır, ancak kaybolmazsa, düzgün bir şekilde kapatmalı ve sonra tekrar açmalısınız.

Bir işletim sistemini kaldırmak istemiyorsanız, bunun yerine, varsayılan olarak sistemin önyüklemesini hangisiyle yapacağınızı değiştirmek istiyorsanız, bunu aynı uygulamadan yapabilirsiniz. Varsayılan olarak ayarlamak istediğiniz işletim sistemini seçin ve ardından 'Varsayılan olarak ayarla' düğmesini tıklayın. Sisteminizi yeniden başlatın ve değişiklik etkili olmalı.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Sistem Önyüklemesinde Kenar Önceden Yüklemeyi Devre Dışı Bırakma

Linux

Nasıl Çift çizme Linux ve Windows 10

Bu önyükleme ekranında aldığınız geri sayımdan kurtulmaz. Geri sayım var, böylece kurduğunuz diğer işletim sistemlerinden birini seçebiliyorsunuz, böylece yine de alıyorsunuz. Değişecek olan şey, zamanlayıcı bittiğinde hangi işletim sisteminin başlatılacağıdır.

Geri sayım sizin için çok uzunsa veya çok kısasa, onu da değiştirebilirsiniz. Geri sayım zamanlayıcısının ne kadar olması gerektiğini saniye cinsinden belirleyebileceğiniz bir Zaman Aşımı alanı vardır. Yalnızca bir işletim sistemi kuruluysa, zamanlayıcı 0 olarak ayarlanır, ancak önyükleme menüsünü görmeniz gerekiyorsa, başka bir şeyle değiştirebilirsiniz. 0 – 999 saniye arasında bir zaman değeri girebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da SSD sağlığınızı nasıl kontrol edersiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.