e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Komut İstemiyle Geçici Dosyaları Silme 2021

Komut İstemiyle Geçici Dosyaları Silme

Komut İstemiyle Geçici Dosyaları Tek Tıkta Silme işlemi hem zamandan tasarruflu hem de kafa karıştırmak yapmak istenini kolaylıkla yaptıran bir işlem. Bilgisayardan çöp dosyaları silmek artık çok kolay. Bunun için kullanıcıların zaman kaybetmesine ve gereksiz bilgilerle uğramasına gerek kalmadı.

 • Okuma Süresi

  3 Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  2.Seviye
 • Yazım Süresi

  5 Dakika
 • Kategorisi

  Komut İstemi
avatar
Admin
0 arkadaş - 44 içerik
Takip Et

Komut İstemiyle Geçici Dosyaları Silme Nasıl Yapılır?, Geçici Dosyaları Komple Silme, Cmd İle Çöp Dosyaları Temizleme, Çöp Dosyaları Bilgisayardan Kaldırma, Komut İstemiyle Dosyaları Nasıl Silerim?

Microsoft, biz bilgisayarımızı kullanırken önyükleme için bazı dosyaları hafızasında saklar. Bunun yanında hata ile çöp kutusuna gönderilen belge ve dosyaları geri getirme ihtimali üzerine yine belleğinde tutar. Önbelleğe alınan dosyalar tarama verileri olabilir, uygulama ve sistem dosyaları artıkları olabilir, güncelleme dosyaları ve oyun dosyaları olabilir ve hata raporlarından tutunda sistem tarama verileri gibi birçok veri önbelleğe alınır.

Bilgisayarda Önbellek Temizliği Önemli Mi?

Peki bu kadar belge ve veri ile bilgisayarımız nasıl mücadele edebilir? Tabi ki ara sıra temizlemek ve yer açmamız lazım. Bilgisayarda her sildiğimiz dosya muhakkak geri dönüşüm kutusuna gidiyor. O halde geri dönüşüm kutusunu boşalttığımızda bilgisayarımızda temizlenmiş oluyor mu? Cevap elbette hayır. Bilgisayarımızın belleğini boşaltmak ve ram’imizi rahatlatmak için bir kaç farklı işlem var.

Bunlardan en etkilisi ve önemlisi Komut istemiyle geçici dosyaları silmek ama manuel olarak ta elbette yapmamız gereken bir kaç temizlik işleri daha mevcut. Adımları sıra sıra takip ederek bilgisayardan çöp dosyaları silelim ve bilgisayarımızı hızlandıralım.  Bilgisayarda hızlandırma ve oyunlarda Fps artışı için daha detaylı anlatılmış olan Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları yazısına göz atabilirsiniz.

Önemli:  Windows 10'da PowerShell ile Xbox, Skype, Winstore Kaldırma

Komut İstemiyle Geçici Dosyaları Silme

Komut istemiyle geçici dosyaları silmek ve Cmd komutlarına hakim olmak bilgisayarı daha kapsamlı kullanarak yapılan işlemdir. Aşağıda verilen kod satırını kopyalayarak bilgisayarınızdan komut istemini açıp ekrana yapıştırın ve enterlayın.

cmd.exe /c Cleanmgr /sageset:65535 & Cleanmgr /sagerun:65535

Komut İstemiyle Geçici Dosyaları Tek Tıkta Silme

Komut istemini seçip gelen siyah ekrana kodu yapıştırıyoruz.

Komut İstemi

Komutu verdikten sonra enter’a basıp temizlik işlemi için ilk adımı atıyoruz.

Komut İstemiyle Geçici Dosyaları Silme

Bu aşamada gelen disk temizleme ekranında kendinize göre gerekli gördüğünüz yerleri seçerek tamam deyip gelecek ekranda temizlik işlemini başlatıyoruz. Önemli bir dosya yolu seçip silmediğinizden emin olun.

.Bat Uzantısı ile Çöp Dosyaları Silme

Bu noktaya kadar çok rahatlıkla birçok gereksiz dosyaları sildik ve onlardan kurtulduk. Şimdi bu adımda küçük bir script yaparak temp%temp%Prefetch klasörlerindeki saklı tutulan gereksiz dosyalardan kurtulalım. Alttaki kodu kopyalarak bilgisayarınızın masaüstünde yeni not defteri açıp içine yapıştırın. Farklı kaydet seçeneğine gelerek uzantısı “.BAT” olacak şekilde kaydedin. Adını Çöp Dosyları Temizle.BAT yapabilirsiniz.

.Bat Uzantısı ile Çöp Dosyaları Silme

rd %temp% / s/ q
rd "C:\Kullanıcılar\jonfi\AppData\Local\Temp" / s / q
rd C:\Users\*\AppData\Local\Temp / s / q
rd Prefetch / s/ q
rd "C:\Windows\Prefetch" / s / q
rd C:\Windows\Prefetch / s / q
rd temp / s/ q
rd "C:\Windows\Temp" / s / q
rd C:\Windows\Temp / s / q

Önemli: Bilgisayarınızda not defterine .Bat uzantılı kaydedebilmeniz için farklı kaydette kayıt türünü Tüm Dosyalar seçmelisiniz. Belirtilen dosyalara ilk etapta silinme işlemi tamamlanıp tamamlanmadığına bakın script çalışıyorsa eğer temizlik yapılmıştır. Manuel olarak veya script ile de silseniz bazı dosyalar silinmeyebilir. Silme izni olan ne kadar dosya varsa silin.

Önemli:  Windows 10 Programsız Orjinal Nasıl Yapılır 2021

Komut istemi kullanarak bilgisayarda farklı işlemler nasıl yapılır hangi komut neye yarar üzerine detaylı yazılar Komut İstemi başlığında mevcut bu yüzden siteyi terketmeden göz atmanızı tavsiye ederiz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

SEO Uzmanı