e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Laptop Bakımı Ve Soğutma Nasıl Yapılır? 2021

Laptop Bakımı Ve Soğutma

Laptoplar taşınabilir, kablosuz ve hafif bilgisayarlardır. Bu kolaylıkların yanı sıra zorlukları da var elbette. Hızlı biten batarya ve çabuk ısınma gibi. Masaüstü bilgisayarlara göre küçük hacimli olmaları avantaj ama performans açısından dezavantajları olan bilgisayarlardır. Laptop bakımı ve soğutma çok önemli bir konu olduğu için detaylı bir anlatım yapıldı. Okuma süresi 2 dakikadan az olduğu için fazla vakit almayacağından dikkatlice okuyunuz.

 • Okuma Süresi

  2 Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  4.Seviye
 • Yazım Süresi

  4 Dakika
 • Kategorisi

  Laptop
avatar
Admin
0 arkadaş - 44 içerik
Takip Et

Laptop Bakımı Ve Soğutma Nasıl Yapılır? Laptop Soğutma Faydalı Olur mu? Dizüstü Bilgisayarlarda Isınma Sorunu Nasıl Çözülür? Laptop Aşırı Isınma Sebepleri Nelerdir? Laptop Bakımı Nasıl Yapılır? Dizüstü Bilgisayarlarda Temizlik Nasıl Yapılır?

Laptop Bakımı Ve Soğutma Nasıl Yapılır?

Laptoplar pratik ve taşınabilen yani mobil kullanıma uygun olarak dizayn edilmiş bilgisayarlardır. Genellikle oyunlardan ziyade iş insanlarının tercih ettiği ve seyahatlerinde yanlarından ayırmadıkları bir bilgisayar tasarımıdır. Yine mobil modemler aracılığıyla dünyanın her yerinden internete bağlanmak ve veri aktarımı yapmak mümkündür. Bu yüzden birçok kullanıcı tarafından ilgi görmektedir. Gelişen teknoloji ile laptoplarda da işlemci sayısı fazla ve grafik kartları daha güçlü olmaya başladı. Bu ve benzeri özelliklerde laptoplar da daha fazla ısınmaya neden olur. Isınan laptop’un sistemi yavaşlamaya başlar ve her geçen gün performans kaybı yaşanır.

Neredeyse bütün laptoplarda yan kanallarda ve alt kısımda hava sirkülasyonu için delikler olur ve fanların yardımıyla hava soğutma sistemi ile çalışır. Alt kısmı ve yan ızgaraları hava akışına engel olmayacak şekilde kullanılırsa donanım için faydalı olur. Bunun yanında laptop soğutucuları ve yerden biraz yüksekte kullanmaya yarayan aparatlar bu işi biraz daha kolaylaştırır.

Önemli:  Format Sonrası Kurulması Gereken Programlar 2021

Laptop Bakımı Ve Soğutma

Aşırı Isınma Sonucu Laptop da Görülecek Problemler

Laptop bakımı ve soğutma konusu çok ciddi bir konudur. Laptopun aşırı ısınması sonucu kalıcı hasarlar görülebilmektedir. Laptop bu ısınmayı tolere edebilmek için ilk olarak fan devreye girerek soğutma işlemi başlar. Laptopun yanlarında bulunan tozu engelleyen ızgaralar hava giriş-çıkışında yetersiz kalması sonucu aşırı ısınma artışının önüne geçilmez. Bunun sonucunda yazılım ve donanımsal arızalar görülmeye başlar. Önce bilgisayar yavaşlamaya ve aşırı ısınmaya başlar daha sonra sistemden cızırtı ve sesler duyarsınız. Bu donanımın imdat çığlıkları olur ve organ yetmezliği baş gösterir. Sonra işlemci arızalanır ve sırayla ekran kartı ram ve hard diskiniz yanar. Bütün depolama hard disklerde olduğundan veri kaybı yaşarsınız. 

Laptopun Aşırı Isındığını Nasıl Anlarsınız?

Öncelikle elle fan ızgaralarının orada ısı kontrolü yapabiliriz. Laptopun aşırı ısındığını anlamak için fanın maksimum hızda çalışıp çalışmadığını kontrol etmeliyiz. Laptop’u açtığımızda ani kapanma gözlemliyorsak yine fanları kontrol ederek aşırı ısınıp ısınmadığını anlayabiliriz. Laptopunuzda aşırı bir yavaşlama fark ediyorsanız aşırı ısınan donanınım bundan kaçmak için hızını düşürüp yavaşlamaya neden olur. Isıyı ölçmek için kullanılabilecek programlarda bulunmaktadır. Bunları laptopunuza yükleyerek en çok hangi bölgenin ısındığını anlayabilirsiniz.

Laptopun Aşırı Isındığını Fark Ettiniz Ne Yapabilirsiniz?

Hava giriş-çıkışı olan ızgaralardan elbette toz ve pisliklerde bilgisayarın içine girer. Kirli ve tozlu bir fan görevini yerine getiremez. Bunun yanında işlemcilerin daha iyi soğuması için termal macun kullanılır ve genelde ömürleri 6 ay civarındadır. Termal macunun yenilenmeli ve grafik kartının aşırı ısınmasını engelleyen fanları temizlemelisiniz. Toz girmesinden hava ızgaraları tıkanabilir. Izgaraları temizlemek için parçaya erişmek gerek bunun için laptopunuzu açmalısınız. Bu işlemleri gerçekleştirmeden önce laptopu kapatmak ve fişi prizden çekmelisiniz. Laptopunuzu açma konusunda bilginiz yoksa yetkili servis ile iletişime geçiniz. Tavsiye olarak toz ve pisliklerin hava kompresörü ile temizlenmesi ve bakımının usta eller tarafından yapılmasıdır.

Önemli:  En İyi 6 Veri Kurtarma Programı 2021

Laptopun Soğutmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Laptopun Soğutmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Laptopunuzun giriş-çıkışlarının tıkanması daha çok ısınmasına neden olmaktadır. Soğutma havasındaki emilim ısısını azaltmak için laptopunuzu sert ve düz bir zeminde tutmalısınız. Laptop masaları ya da laptop tepsileri gibi aksesuarlar kullanabilirsiniz. Laptopunuzu dizlerinizin üzerine çalışmak istediğinizde giysiler hava deliklerini kapadığı için daha çok ısınmasına neden olacaktır. Laptopunuzda açtığınız gereksiz fazla çalışan uygulamalarda ısı artışına neden olmaktadır.(BKZ: Bilgisayar Hızlandırma) Virüslerde bilgisayar hızını yavaşlattığı için laptopun ısınmasına sebebiyet vermektedir. Antivirüs yazılımlar yükleyerek virüs temizliği yapın.

Piyasada Satılan Soğutucuların Etkisi

Laptop bakımı ve soğutma periyodik olarak yapılmalı. İç ve donanım bakımı yapılan laptop’un çevresel  bakımı da yapılmalı. Bunun için en iyi yöntem laptop soğutusu kullanmaktır. Düz bir yüzey sağlayan soğutucular ekstra fan görevi gördüğü için ısınmanın önüne geçer. Temiz ve soğuk hava akışı ile ısınmış havanın dışarı tahliyesi laptopu rahatlatmaya yeter. Alttan soğutucular ve ızgaraya takılan soğutucular olmak üzere 2 grup laptop soğutucu türü vardır. Her ikisini de aynı anda kullanmak mümkün ve faydalıdır ancak laptop’da usb işgali söz konusu olduğu için ikisinden sadece biri kullanılmalı. Soğutucu almadan önce laptopun ızgara modeline uygun hava akışı kontrolünü sağlayan soğutucular tercih edilmelidir.

Özet olarak belirtmek gerekirse; laptoplar için önce bilgisayarın için güzelce temizlenmeli ve işlemcinin termal macunu yenilenmeli ardından laptop temiz bir ortamda kullanılmalı. Soğutular ve ekstra fanlar aracılığıyla hava sirkülasyonu sağlanmalı.

Önemli:  Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları 2021

Marka ve model olarak son zamanlarda Monster marka laptoplar öne çıkmaya başladı. Yerli, milli ve kaliteli olması, servislerinin Türkiyenin her yerinden hizmet vermesi sebebiyle en fazla tercih edilen isimlerden olmayı başardı. Tasarımındaki şıklık ve teknolojisindeki detaylarla dünyanın dikkatini çekmeyi başardılar.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

SEO Uzmanı