e
sv

Laptop Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Okuma Süresi

    Dakika
  • Zorluk Seviyesi

    .Seviye
  • Yazım Süresi

    Dakika
  • Kategorisi

avatar
Admin
0 arkadaş - 65 içerik
Takip Et

Dizüstü bilgisayar alırken öncelikle ne amaçla kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor. Eğer internette maillerime bakarım, sürekli yanımda taşırım derseniz netbook veya tablet alınabilir. Ya da ben üniversite öğrencisiyim hem oyun oynarım hem de ders çalışıp internette gezinirim derseniz Notebook en uygunu. Türünü belirledikten sonra kullanım amaçlarımıza göre bilgisayarın özelliklerini şöyle bir kafamızda oluşturuyoruz. Fakat oluşturmadan önce bilgisayarın özelliklerini ve parçalarının ne işe yaradığına göz atsak hiç fena olmaz.

İşlemci: Bilgisayardaki işlemleri gerçekleştirip gerekli yerlere gönderir. Bu yüzden hangi amaçla kullanırsanız kullanın işlemciye dikkat etmek gerekir. En bilindik işlemci markası Intel’dir. Yeni nesil i3,  i5 ve i7 7-8. nesil  işlemciler yüksek performanslıdır. Bilgisayar seçiminde i serisi işlemcileri tavsiye ederim. Oyunla alakası olmayan arkadaşlar için i7 fazla kaçabilir. Diğer yandan bilgisayarı 5 sene kullanırım derseniz i7 de alabilirsiniz. O zaman kadar i15 bile çıkabilir. Teknoloji bu, ne olacağı hiç belli olmaz. İşlemci hızına da dikkat etmek lazım. Eğer biz oyun oynayacaksanız sistem gereksinimlerine göz atıp ona göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Ekran Boyutu: Ekran boyutu da yine sizin kullanım alanınıza göre değişir. Oyun oynayıp film izlemek istiyorsanız 15.6” ve üzeri tercih etmek gerekir. 15.6” yeni nesil laptopların genelde ekran çözünürlüğü de 1920×1080(Full HD) px olur.

Bellek(RAM): Çalıştırdığımız programların, kullanılan verilerin işlemci tarafından erişildiği kısa süreli bellektir. Bu yüzden bellek seçimi de oldukça önemli. Aynı anda birden çok program çalıştırdığınızda bilgisayarınız bazen kitlenir. Bunun nedeni belleğinizin ancak bu seviyeye yetmesidir. Bellek türü de DDR4 olmalı. Hatta masaüstü bilgisayarlar için DDR3 RAM’ler daha pahalıdır. Sanırım bunun nedeni artık üretilmiyor veya kullanılmıyor olması. Sağlam grafikli oyunlar için 8 veya 16 GB’li RAM’ler alınabilir. Fakat internete girerim, ofis programlarıyla çalışırım yeter derseniz 6-8 GB’lık da alabilirsiniz.

Önemli:  En İyi 6 Veri Kurtarma Programı 2021

SSD ve HDD: Bilgisayardaki tüm verilerin depolandığı parçadır. Bu da sizin ihtiyacınıza göre değişir. 500 GB’lık bir HDD işinizi görür. Oyun, film depolamak isterseniz de harici disk kullanabilirsiniz. Yüksek performans için ise SSD olmazsa olmazdır. En azından 128 veya 256 GB’lık bir SSD yeterli olacaktır.

Kaynak:arifhangisi.com