Mesh Network ve Mesh Router Nedir

WiFi yönlendiricinizi kurarken, ofisinizdeki veya evinizdeki her oda için makul bir sinyal alabilmeniz için ortalamayı deneyin. Ayrıca, yönlendiricinizi yerleştirirken göz önünde bulundurmanız gereken taşınmaz nesnelerin olabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Hala sinyal almayan veya çok zayıf bir sinyale sahip olacaksınız. Bir WiFi genişletici bunu düzeltmenize yardımcı olabilir, ancak bu bir cıvıltı kurmak ve evinizin genelinde tek bir WiFi sinyal almak için bu zor olmamak gerektiğini düşünür. Bu, ağ ağlarının geliştirilmesinin nedeni tam da budur . Bir ağ ağı, sıradan bir WiFi yönlendirici ile düzeltmek için umutları atlamak zorunda kaldığınız sorunları düzeltir.

Bir örgü ağı bir kafes yönlendirici kullanılarak oluşturulur. Bir örgü yönlendirici, sadece bir sinyal yayınlayan düzenli bir yönlendiriciden farklıdır. Bir örgü ağı ile farklı yönlendiriciler, evinizi veya ofisinizi örten tek bir ağ oluşturmak için bir araya gelir ve böylece ölü noktalar yoktur.

Bir ağ ağı, nasıl çalıştığına dair erişim noktalarını kullanan düzenli bir WiFi ağından farklıdır. Düzenli bir WiFi yönlendiriciyle, erişim noktaları yönlendiriciye bağlanır ve sinyalini artırır ve böylece menzilini genişletir. Bir kafes ağı ile, yönlendiriciler ve erişim noktaları birbiriyle bağlanabilir. Hepsinin tek bir yönlendiriciye bağlanması ve ardından sinyali yükseltmesi gerekmez. Tüm erişim noktaları birbirine bağlanabildiğinden, daha fazla yer kaplayan ve daha güçlü bir sinyal sağlayan bir ağ veya bir battaniye oluşturabilirler.

Bunu böyle düşünün; On kişi ve bir eğitmen ile odada olduğunuzu söyleyelim. Bir kuş evi inşa etmeyi öğreniyorsunuz ama takılırsanız, sadece eğitmeninizden yardım isteyebilirsiniz. Aynı kural odadaki herkes için de geçerlidir. Hepiniz hocaya erişiminiz var. Düzenli bir WiFi ağı böyle çalışır. Ağ ağları olsa da, herkese ve odada bulunan herkese konuşmanıza ve yardım istemenize izin verilir.

Bu teknoloji yeni değil; Ağ ağları uzun bir süredir kullanılmaktadır, ancak sadece son zamanlarda ev kullanıcıları için kullanılabilir hale gelmiştir. Bir örgü yönlendirici şimdi yeni bir yönlendirici satın almak istiyorsanız evinize verebileceğiniz en iyi yükseltmedir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Tipik bir WiFi Ağının Aralığı Nedir?

, Windows

WiFi Sinyali Nasıl Geliştirilir: Router'ınızın WiFi Alanını Artırın

Avantajları

Bir ağ ağı, normal bir kablosuz ağ üzerinde aşağıdaki avantajlara sahiptir;

  • Ağda karanlık noktalar ve bina boyunca tek tip sinyal yok.
  • Düzenli bir ağdan daha ucuzdur, kurulumu daha az kablolama ve altyapı maliyetleri vardır. Bir örgü ağ, tüm bir şehre, normal bir kablosuz ağın maliyetinden çok daha azına güçlü bir internet erişimi sağlamak için kullanılabilir. İspanya zaten yapıyor.
  • Mesh ağları, bir sinyale müdahale etme ve zayıflama ihtimali olan engeller ve taşınmaz nesnelerle karşılaştığınız zaman için mükemmeldir.
  • Kurulum, ilave erişim noktaları, yani düğümler eklemek açısından çok daha kolaydır. Düğümler diğer tüm düğümlerle iletişim kurabilir ve bunları bir yönlendiriciyle bağlanmak için yapılandırmanız gerekmez.
  • Bir düğüm hasar, güç kaybı veya başka bir teknik aksaklık nedeniyle azalırsa, diğer düğümler çalışmaya devam eder. Bir düğümün başarısızlığı ağda bir delik oluşturmaz ve bunun yerine diğer düğümler normal olarak bir veya iki düğümün kaybını telafi edebilir.
  • Bir ağı oldukça kolay bir şekilde büyütebilir ve gerektiğinde küçültebilirsiniz. Bu, birdenbire ofisinizi bir kattan iki kata genişletmeye karar verirseniz, daha büyük bir ofis için ağ ihtiyaçlarınızı karşılamanızın daha kolay olacağı anlamına gelir. Aynı şekilde, küçültmek ve daha küçük binalara geçmek zorunda kalırsanız, bunu kolayca küçültebilirsiniz.

Donanım Kısıtlamaları

Mesh yönlendiriciler şimdi makul fiyatlarla mevcuttur. Normal yönlendiricilerle rekabet edebilecek kadar düşük fiyatlılar, ancak bunlarla birlikte gelen bir donanım sınırlaması var. Evde veya işyerinde örgü ağı oluşturmak için, aynı üreticiden donanım kullanmalısınız. Şu anda örgü ağ donanımını karıştırıp eşleştiremezsiniz, buna izin vermek için bir standart geliştirilmektedir. Bu standart şu anda EasyMesh olarak adlandırılmaktadır.

EasyMesh

EasyMesh, farklı üreticilerin geliştirdiği yönlendiricilerin birbirleriyle konuşmasına yardımcı olmak için Wi-Fi Alliance tarafından geliştirilen bir standarttır (evet, bu bir şeydir). Bu standart, bir ağ ağı oluşturmak için farklı üreticilerin yönlendiricilerini ve erişim noktalarını kullanmanıza izin verecektir.

Bu, tüketiciler için harika olabilir, ancak bir kullanıcının ürününü yalnızca başkalarıyla karıştırmak yerine kullanmasını tercih edecek üreticiler için bu kadar iyi değildir.

Donanım Seçenekleri

Evler ve ofisler için kafes yönlendiriciler yeni bir konsepttir, ancak Linksys ve Netgear'ın da aralarında bulunduğu yönlendirici üreticilerin tümü bunları üretmektedir. Google’ın, 300 dolardan biraz daha azına mal olan üç cihaz için oldukça uygun fiyatlı bir seçeneği var. Önemli bir popüler yönlendirici üreticisini tercih ederseniz, bunlardan bir mesh yönlendirici alabilirsiniz. Aynı şekilde, uygun bir seçenek arıyorsanız, o var.

Bir önceki yazımız olan Bir İnternet Noktası Nedir: Windows veya Mobil İçin Bir Yaratın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.