Microsoft Edge'de sözlük nasıl kullanılır?

Microsoft Edge, Chrome veya Firefox'tan vazgeçmek isteyecek hiçbir çığır açan özelliğe sahip değildir. Diğer iki tarayıcının kullanmadığı bir veya iki özelliğe sahiptir. Edge'in yerleşik bir sözlüğü var. Etkinleştirildiğinde, imlecinizi üzerine getirdiğinizde bir kelimenin anlamını görüntülemenizi sağlar. Firefox veya Chrome kullanıyorsanız, bu eklenti veya uzantı gerektiren bir şeydir. Microsoft Edge'de sözlüğü nasıl etkinleştirip kullanabileceğinizi buradan görebilirsiniz.

Microsoft Edge'deki Sözlük

Microsoft Edge’i açın ve sağ üstteki daha fazla seçenek düğmesine tıklayın ve açılan menüden Ayarlar’a tıklayın. Genel sekmesinde, Bölüm için satır içi tanımları göster bölümüne bakın. Etkinleştirin ve altındaki üç seçeneği işaretleyin.

Okumak istediğiniz bir web sitesine gidin. Web sitesine girdikten sonra, URL çubuğundaki Okuma Görünümü simgesini tıklayın. Bir kitaba benziyor ve Okuma Görünümü çoğu web sitesinde kullanıma sunuluyor ancak bazı istisnalar da var.

Okuma görünümündeyken, anlamını aramak istediğiniz kelimeyi çift tıklayın. Eğer bir tanım mevcutsa, size tanımı veren küçük bir açılır pencere belirecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Microsoft Edge’de Chrome Yer İmlerini Alma

, Windows

Microsoft Edge'deki Windows Mağazasının Dışındaki Uzantıları Kurma

Alttaki Diğer seçeneğine tıklarsanız, kelime hakkında ek bilgi veren bir panel açılır. Sözlük Oxford Sözlüğü tarafından desteklenmektedir.

Bu, tüm e-Kitaplar, yani ePub dosyaları ve PDF dosyaları için işe yarayacaktır. Bir tanesine açık olduğunuzda, bir kelimeyi çift tıklatabilirsiniz ve aynı açılır pencere, kelimenin anlamını vererek açılır. Ancak, çevrimiçi olursanız çalışır, Çevrimdışı Sözlük İndir düğmesini tıklayıp özelliği çevrimdışı kullanabilirsiniz.

Sözlüğü indirdiğinizde, Immersive Reader adlı bir uygulama sisteminize yüklenecektir. Kendi içinde hiçbir şey yapmayan bir Microsoft uygulaması. Microsoft Edge'e ücretsiz özellikler katacak. Microsoft Edge için bir eklenti yerine ayrı bir uygulama olarak var olmasının nedeni yalnızca Microsoft'un bildiği bir şey. Belki uygulama sonunda daha fazla bir şeyler yapacaktır.

Chrome veya Firefox için benzer bir özellik istiyorsanız, bir eklentiye veya uzantıya ihtiyacınız var. Hiçbir sıkıntısı yoktur. Tarayıcınızın bir uzantı tarafından sürüklenmesini istemiyorsanız, her zaman bir kelime seçebilir, sağ tıklayabilir ve varsayılan arama motorunuzda sözcüğü arama seçeneğini seçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Neden Birden Çok Devre Dışı Bırakıldı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.