Microsoft Store Apps, Windows 10'da Yeni Sürüme Güncel Değil Nasıl Onarılır

Windows 10'da kullanıcıların bir Microsoft Store uygulamasının bir sonraki sürümünü almasını engelleyen çok garip bir hata var. Bu hatanın en az bir yıl civarında olduğu anlaşılıyor. Olan şey, Microsoft Mağazası'ndan indirdiğiniz uygulamaların bir sonraki sürüme güncellenmemesidir. Bir güncellemenin mevcut olduğunu göreceksiniz, ancak uygulamayı güncellemek bir sonraki sürüme sahip olmayacaktır. Bir sonraki sürüme güncellenmeyen Microsoft Mağazası uygulamalarını nasıl düzeltebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Bu düzeltmenin bir gün sürmesi gerektiğini söylemeliyiz. Yapman gereken birkaç şey var. Her birinden geç. Şansınız zayıf olsa da, sorunun kendisini düzeltmesi için bütün bir gün beklemeniz gerekmeyecektir. Sisteminizi bağımsız olarak kullanabileceksiniz.

Ben şahsen bu hata sürüm 2.1.18.0 sıkışmış olan Sticky Notes uygulaması ile karşılaştı ve Windows 10 1809 güncellemesine rağmen, bu sürümde kalmıştı.

Microsoft Mağazası Sorun Gidericisi'ni çalıştırın

Ayarlar uygulamasını açın ve Güncelleme ve Güvenlik ayarlarına gidin. Sorun Giderme sekmesini seçin ve Windows Mağazası Uygulamaları seçeneğine ilerleyin. Sorun gidericiyi çalıştırın ve önerdiği herhangi bir düzeltmeyi uygulayın.

Microsoft Mağazasını Sıfırla

Win + R klavye kısayolu ile çalıştırma kutusunu açın. Çalıştır kutusuna WSReset.exe yazın ve Enter'a dokunun. Bu bir Komut İstemi penceresi açar. Microsoft Mağazası uygulamanız açıksa, sonunda kapanacaktır. Komut İstemi penceresinin mağaza uygulamasını sıfırlamayı bitirmesine izin verin. Microsoft Store uygulamasının tekrar açılmasından sonra bittiğini bileceksiniz.

Microsoft Mağazası Uygulamasını Yeniden Yükle

PowerShell'i yönetici haklarıyla açın ve Microsoft Store uygulamasını yeniden yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

Get-AppXPackage *WindowsStore* -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}

Yazılım Dağıtım Klasörünü Sıfırla

Yazılım dağıtım klasörünü sıfırlayabilmeniz için, Uçak modunu etkinleştirmelisiniz. Bunu Eylem Merkezindeki geçişten yapabilirsiniz.

Komut İstemi'ni açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın. Her satır kendi komutudur. Bir satır girin, Enter'a dokunun ve bir sonrakine girmeden önce tamamlanmasını bekleyin.

Bu komut için 3 – 4 kez çalıştırın.

taskkill /F /FI “SERVICES eq wuauserv”

Aşağıdaki komutlar sadece bir kez çalıştırılmalıdır.

net stop cryptSvc

net stop bits

net stop msiserver

ren C:WindowsSoftwareDistribution SoftwareDistribution.old

rmdir C:WindowsSoftwareDistributionDataStore

rmdir C:WindowsSoftwareDistributionDownload

Yukarıdaki komutları çalıştırdıktan sonra, aşağıdakileri de çalıştırın. Yine, her satır kendi komutudur, bu yüzden her seferinde bir tane çalıştırın.

Net Stop bits

Net Stop wuauserv

Net Stop appidsvc

Net Stop cryptsvc

Ren %systemroot%SoftwareDistribution SoftwareDistribution.bak

Ren %systemroot%system32catroot2 catroot2.bak

Net Start bits

Net Start wuauserv

Net Start appidsvc

Net Start cryptsvc

Bir gün bekle

Gününüzün geri kalanı hakkında gidin ve sisteminizi kullanın, ancak istediğinizi yapın. Günün sonunda, kapat ve ertesi gün yeniden başlattığınızda güncellemeler için Microsoft Store uygulamasını kontrol et.

Güncellemelerin uygulamalar için kullanılabileceğini göreceksiniz. Güncellemeleri yükleyin ve uygulamanın bir sonraki sürümünü almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Windows için Polarr Photo Editor 5 En İyi Alternatifler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.