Microsoft'un Windows Update Hakkında Düzelttiği 5 Şey

PC'nizi birkaç dakika boyunca çalıştırıyorsunuz. Bir sandviç al ve yaptığınız işe devam etmek için geri dönün. Ekranı ve korku kümelerini görüyorsunuz. Windows 10 – 0 için Güncelleştirmeyi Yapılandırma, iletiyi okur. Bu 50+ sayfalık Excel dosyasını ve bu 100'den fazla açık Chrome sekmesini kaydetmediğinizi fark ettikten sonra, Windows, Microsoft, ISS'niz, mevcut hükümet ve evreni kızdırın.

Windows Update, sürüm 10'dan beri Windows 10 kullanıcıları için bir karar noktası haline geldi ve Microsoft bunu düzeltmek için yeterince çaba göstermiyor. Geçmişteki büyük güncellemelerde, kullanıcılar güncellemeler üzerinde daha fazla kontrole sahip olsalar da, PC'lerin zorlu devirleri hala çok şey oluyor.

Peki, Microsoft'un ne yapması gerekiyor? Aslında çok. Microsoft'un Windows 10 güncellemeleri hakkında düzelttiğimiz beş şey var.

1. Güncelleme Ne Zaman

Windows 10 güncellemeleri ile ilgili en sorunlu şey, rastgele PC'leri ele geçirmesi ve kullanıcıların işlerini kaybetmeleridir. Bunun gerçekleşmesini durdurmak için Aktif Saatler başlatıldı, ancak insanlar Windows'un ayarı görmezden geldiğini ve hatta bazen kendi başına değiştirdiğini bildirdiler. >

>

Başka bir sorun ise, Windows'un yalnızca Aktif Saatleri günde en fazla 18 saat ayarlamanıza izin vermesidir. Açıkçası Microsoft'taki bir kişi çoğumuzun her zamanki 9'dan 5'e kadar olan çalışma programlarını olduğunu anlamıyor.

Microsoft, bu güncellemeleri ne zaman yükleyeceğini yapılandırmak için kullanıcılara daha da fazla seçenek sunmalıdır.

Bu, birisi bilgisayarlarını kullanıyorsa etkin olmayan saatler sırasında zorla güncellememeyi de içerir. Benzer şekilde, Windows ayrıca aktif olmayan saatlerde, uykudan güncellemeleri için cihazları uyandırır. Bu, dizüstü bilgisayarlar gibi bataryayla çalışan cihazlarda sorunlara neden olur.

2. Ne Yüklemeli?

Şu anda Windows, 35 gün boyunca güncellemeleri duraklatmanıza ve 365 güne kadar belirli güncellemeleri ertelemeye izin vermektedir. Ancak bireysel güncellemelerin seçilmesine izin vermez. Daha iyi seçenek hangi güncellemelerin yükleneceğini seçebiliyor olabilir. Örneğin, sürücüler, dil paketleri, Adobe Flash vb. Gibi kritik olmayan güncellemeleri yüklememeyi seçebilirsiniz.

Ayrıca sürücü güncellemeleri, Windows'un çökmesine neden olan uyumsuz bir sürücüyü güncelleştirdiği bazı bilgisayarlarda da hasara yol açtı.

Son olarak, kritik güvenlik güncellemeleri dışında, süresiz olarak güncellenmeyen bir seçenek de kullanıma sunulmalıdır.

3. Ne Yüklemeli?

Reklamlar ve sponsorlu içerikler günümüzde her yerdedir ve Microsoft bunun için yeni değildir. Windows 8'de masum bir Uygulama önerisi olarak başlayan şey, kullanıcı izni olmadan yükleme yapılan tam teşekküllü uygulamalara uçtu. Şanslar, şu anda Start menüsünü açarsanız, Candy Crush veya Bubble Witch Saga'yı keşfedebilirsiniz!

Ve daha da kötüsü, Windows bazı güncellemelerden sonra sessizce yeniden yükleme. Bu kötü amaçlı yazılım davranışlarına yakın durur. Ayrıca, bu tür uygulamaların ücretsiz uygulamalardan gelmesi beklenmektedir, ancak Windows bir perakende kopyası için 119 ABD doları ücretlendirmektedir ve bunu yapmak kabul edilemez.

Sürücüler gibi belirli güncellemeler dağıtımdan önce kapsamlı bir şekilde test edilmeli ve Windows, PC donanımını test edilen listede bulunmuyorsa yüklememelidir.

4. Güncelleme Nasıl

Sadece Windows'un bilgisayarları ele geçirmesi değil, aynı zamanda veri limitlerini de ortadan kaldırıyor. Arkadaşımın aylık 2 GB mobil veri sınırından biri, İçerik Oluşturucu Güncellemesini indirirken Windows tarafından yutuldu. Tek tek Wi-Fi bağlantılarını Metered olarak ayarlayabilirken, aynı tesis Ethernet ve USB modem bağlantılarına da genişletilmelidir.

Ayrıca, Windows en azından belirli bir güncellemenin ne kadar veri tüketeceğine dair bir tahminde bulunmalıdır. Son olarak, bir kullanıcının Microsoft web sitesine gidebileceği, bir güncelleme ve düzeltme listesi indirip bunları yükleyebileceği bir seçenek. Bekle, Microsoft'un öldürdüğü Hizmet Paketleri için bu seçeneği vardı.

5. Ayarlarımı Değiştirme

Son öneri, her büyük güncellemeden sonra Windows kullanıcı ayarları ile uğraşmakla ilgili. Birçok kullanıcı, güncellemelerden sonra varsayılan uygulamalar, gizlilik seçenekleri ve diğer bazılarının ayarlarının sıfırlandığını keşfetti. Varsayılan Web tarayıcısı Edge'e, resim görüntüleyicisine Fotoğraflar uygulamasına ve video oynatıcısına Filmler ve TV uygulamasına sıfırlanır.

Anlıyoruz, Edge ve diğer herkes tarafından benimsenecek olan Microsoft uygulamalarını istiyorsunuz, ancak ayarları sinsice değiştirmenin yolu bu değil. Çözüm, buna doğru ileriye doğru. Sadece lanet ayarları oldukları gibi bırakın!

Windows Update Gerçekten O Kötü mu?

Hayır, genel olarak güncellemeler, herhangi bir yazılım parçası için iyi bir şey. Güncellemeler yeni özellikler getirir, boşlukları tıkar, hataları onarır ve güvenliği artırır. Windows farklı değil, ancak yürütmenin yapıldığı yol kötü. Senaryo, her güncellemeyle iyileştirme umuduyla. Her ne kadar çeşitli forumlarda ve sosyal platformlarda hala tecrit edilmiş vakalar bildiriliyor olsa da.

Ama dürüst olalım, yaptığımız kritik çalışma, bir güncellemeyle kesintiye uğrayan şey, daha çok dank memelerine ve YouTube-binging'e göz atmaktır. Alt satır, eğer birkaç dakika şehir sizin için kabul edilebilirse, güncellemeyi tamamlayın.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1307{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/193908/Windows10_Free_or_not_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1523291554’);background-size:cover;background-position:center center}

#Windows

Click here to see our Windows articles page

Bir önceki yazımız olan Windows PC için PicsArt gibi 5 Serin Fotoğraf Editörleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.