Minecraft, Windows 10 farklı bir sürücüye nasıl taşınır

Oyunlar büyük boyuttadır ve birçok kişi ikincil sürücülerinde, yani işletim sisteminin yüklü olmadığı bir bilgisayara yüklemeyi tercih eder. Örneğin Steam oyunları ile, bunları seçtiğiniz diğer sürücülere kolayca yükleyebilirsiniz. Bu, sisteminizde hem SSD hem de HDD kullanıyorsanız ve en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız özellikle yararlıdır. Ayrıca oyunları Microsoft Mağazası'ndan yükleyebilir, ancak varsayılan olarak C sürücünüze yüklerler. Minecraft'ı Microsoft Store'dan yüklediyseniz ve bunu farklı bir sürücüye taşımak istiyorsanız bunu yapabilirsiniz.

İşte Minecraft'ı Windows 10'daki farklı bir sürücüye nasıl taşıyabilirsiniz.

Minecraft'ı taşı

Ayarlar uygulamasını açın ve Uygulamalar grubunun grubuna gidin. Yüklü uygulamalar listesinin doldurulmasını bekleyin. Listede aşağı doğru ilerleyin ve listede Minecraft'ı bulun. Tıkla ve bir Taşı düğmesini göreceksin. Hareket düğmesini tıklayın ve Minecraft'ı taşımak için bir sürücü seçebileceğiniz küçük bir menü açılır.

Minecraft'ın zaten yüklü olduğu sürücüyü listelemez. Sürücüyü seçin ve Taşı'ya tıklayın.

Hareket uzun sürmez. Eğer oyununuz açıksa, kapatmalısınız. Eğer yapmazsan, zorla kapatılacak.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Minecraft Windows 10 UWP üzerinde Kaplamalar ve Doku Paketleri Nasıl Kurulur

, Windows

Windows 10'da Minecraft Bedrock Sürümü Çevrimdışı Nasıl Oynanır

Minecraft veya herhangi bir UWP uygulamasını Windows sürücünüz olmayan bir sürücüye taşıdıktan sonra, uygulamayı taşıdığınız sürücüde bir WindowsApps klasörü oluşturulur. Bu klasörün içeriğine yönetici hakları olmadan erişemezsiniz ve daha sonra, klasörün sahipliğini özelliklerinden değiştirmeniz gerekebilir.

Minecraft gayet iyi çalışmalı. Bunu farklı bir sürücüye taşımak, uygulamanın App Data klasörünüzde oluşturduğu klasörleri kaldırmaz. Eğer ihtiyacınız olursa, oyunu C sürücünüze veya başka bir sürücüye geri taşıyabilirsiniz. Süreç aynı. Taşı düğmesini tıkladığınızda, menü C sürücünüzü ve diğer kullanılabilir sürücüleri listeler.

Bu sadece UWP uygulamaları için çalışır. Minecraft'ın Java sürümünü yüklediyseniz, bunu Ayarlar uygulamasından kaldıramazsınız. Taşımak için başka uygulamaları kullanmanız gerekecek ya da sadece kaldırabiliyor ve yeniden yükleyebiliyor ancak yüklemek için farklı bir konum seçebiliyorsunuz. Dünyalarınızı yedeklemek oldukça kolay, böylece hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan OneDrive'daki eski dosya sürümleri nasıl geri yüklenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.