Mozilla Thunderbird vs Mailbird: Daha İyi E-posta İstemcisi…

Mailbird, 2012'den beri faaliyet göstermektedir. O zamandan beri, olağanüstü özellikleri ve modern arayüzü ile etkileyici bir üne kavuşmayı başarmıştır. Bu e-posta istemcisini mutlak favori yapan şey, sosyal medya araçları ve uygulamaları için destek olmasıdır. Ve başka bir e-posta istemcisi Mozilla Thunderbird. Sınırsız e-posta hesaplarını desteklemekle kalmaz, aynı zamanda çok sayıda ek özellik sunar.

Yani, eğer Mozilla Thunderbird ve Mailbird'i seçmeniz arasında sıkışırsanız, kararı sizin için kolaylaştırıyoruz. Bu gönderide, her iki uygulamanın da en önemli özelliklerini karşılaştırıyoruz. Ve bu şekilde, hangi uygulamanın ihtiyaçlarınız için en uygun olacağını görebileceksiniz.

Bugün bir posta kutusunu yönetirken zorlu bir görev (sıfır gelen kutusu bir efsanedir, görüyorsunuz), uygun bir e-posta istemcisi sürekli büyüyen e-posta yığınını evcilleştirmenize yardımcı olur. Artı, birkaç yararlı özellik ile, bu deneyimi katlanılabilir bir ilişki haline getirir. Oyun başlasın.

PropMozilla ThunderbirdMailbird
IMAPYesYes
POP3YesYes
Multi AccountYesYes
Free TrialYesYes

Arayüz ve İlk Yapılandırma

Mailbird, ilk bakışta anlaşılması kolay modern bir arayüze sahiptir. Simgeleri kullanarak arayüzü basitleştirir. Tabii ki, bunun alışması biraz zaman alacak demektir. Ancak, bir kez tanıdık geldiğinde, Mailbird kullanarak zahmetsiz olur. Simgelerin kullanımı ayrıca minimalist ve karmaşık olmayan bir deneyime dönüşür.

İki okuma panosu vardır – Dikey ve Yatay. Uygulamada sekmeli bir görünüm yok ve tüm e-postaları tek tek açmak zorunda kalacaksınız.

Mailbird, üçüncü taraf uygulamalarını oldukça iyi bir şekilde bütünleştirdiğinden, üçüncü bir bölüme bu konuya adanmıştır. Facebook ya da Slack olun, iki uygulama arasında karıştırmanız gerekmeyecek.

Mozilla Thunderbird'ün görünüşünü elden geçirmiş olsa da, arayüzü hala biraz tarihli görünüyor. Ancak, kendi kendini açıklayıcı düğmeler bol sunarak bunu telafi ediyor.

Çeşitli e-postaları çapraz referanslamayı kolay bir iş haline getiren sekmeli görünümü beğenebilirsiniz.

İlk yapılandırmaya gelince, Mailbird'in daha kullanıcı dostu olduğunu gördük. Tek yapmanız gereken e-posta kimliğini girmek ve uygulama otomatik olarak POP veya IMAP ayarlarını alır.

Bunun aksine, Thunderbird kurmak için iyi bir zaman gerektirir. Birçok kez gereksiz bir 'Yanlış Şifre' ile karşılaştık. Yapılandırırken ayarları el ile seçmeniz gerekir.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1307{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/204468/Make-a-Watermark-in-Microsoft-Word_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1537806842’);background-size:cover;background-position:center center}

#Windows

Click here to see our Windows articles page

Ortak özellikler

1. Filtreleme Sistemi

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir sıfır gelen kutusu bir efsane. Ve bu ifade, hepimizin aldığı tüm spam mesajları tarafından doğru olarak kanıtlanmıştır. Bu mesajlardan uzaklaşmanın en iyi yollarından biri filtrelerdir. Neyse ki, Mozilla Thunderbird Filtreleri özelleştirmek yanı sıra ekleyebilmenizi sağlar. Gmail ve Outlook'ta olduğu gibi, filtre oluşturmak için göndereni, konuyu, e-posta boyutunu ve diğer seçenekleri eşleştirmeyi seçebilirsiniz. Daha sonra buna göre eylemleri seçebilirsiniz.

Aksine, Mailbird'ın herhangi bir Filtresi veya Kuralları yoktur. Yani, Mailbird ile yan yana seçerseniz, e-posta sağlayıcınızın filtre ayarlarına güvenmeniz gerekir.

2. Kişiler Yöneticisi

Kişiler söz konusu olduğunda, Mailbird, güzel UI'su sayesinde havalı Temas Yöneticisi ile başı çekiyor. Tek yapmanız gereken hesabı seçmektir ve kişiler otomatik olarak senkronize edilir. Ayrıca, kişinin profil resmini senkronize etmek için Facebook hesabınızı bağlayabilirsiniz. Dahası, gönderenin resmini tıkladığınızda bir kişi tarafından gönderilen tüm e-postaları da görebilirsiniz.

Thunderbird'ün iletişim yöneticisi uygun bir şekilde Adres Defteridir ve iki seçenekle birlikte gelir – Kişisel Adres Defteri ve Toplanan Adresler.

Çoğu adres defterinin çoğu, kişilerinizi Outlook ve Outlook Express'ten içe aktarmanızı sağlar. Standart .vcf ve .txt biçimleriyle de içe aktarabilirsiniz.

3. Ekler: Boyut ve Özellikler

Gmail gibi birçok hizmet, büyük ekleri olan e-postaları kabul etmemektedir. Ve bu nedenle, büyük e-postaları iletmek veya göndermek için iyi bir uygulama değildir. Bununla birlikte, gerek duyuyorsanız, e-posta hizmetleri dosya boyutunu standart sınırlar içinde tutarak güvenli bir şekilde oynatır. Mailbird herhangi bir sorun olmadan büyük dosyalar eklemenize izin verirken (hata mesajı daha sonra görünür), Thunderbird eklendikten sonra dosya boyutunu algılar ve size şirket içi Firelink seçeneği aracılığıyla dosya yükleme seçeneği sunar.

Dosyalar Firelink'e yüklendikten sonra, e-posta gövdesine bir bağlantı eklenecektir. Ancak, ekleri eklemeyi tercih ederseniz, devam edebilirsiniz.

4. Birden Fazla Hesap Ekleme

Birden fazla hesabı sorunsuz şekilde kullanmak Thunderbird'ü Mailbird'den ayıran şeydir. Thunderbird, sınırsız posta kutularını bağlamanızı sağlar ve böylece birleştirilmiş posta kutusu deneyimine sahip olabilirsiniz.

Farklı hesapları yapılandırmak biraz zor olsa da, onları bağladıktan sonra posta kutunuzda ücretsiz bir yayın yapmanıza izin verir. Microsoft postalarına benzer şekilde, klasör olarak görünürler ve tek yapmanız gereken ilgili posta kutularını açmak için bir tıklatmadır.

Öte yandan, Mailbird'ün 'Çoklu Hesaplar' özelliğinin buna birazcık yakalanmış olması. Birleştirilmiş posta kutusunun avantajlarından yalnızca pro sürümüne yükselttiğinizde faydalanabilirsiniz. Lite sürümü, bir seferde sadece bir hesap eklemenizi sağlar. Böyle bir serseri!

Also on Guiding Tech
How to Stop Getting Emails from Twitter

Read More

Ortak Olmayan Özellikler

1. Reklamlar ve Yükseltme Talepleri

Thunderbird hakkında en iyi şey, çalışırken dikkatinizi dağıtacak hiçbir reklam veya pop-up olmamasıdır. Ayrıca bu uygulamayı mutlak bir favori kılan şey, hiç yükseltilmeniz istenmeyecek olmasıdır. Sadece uygulamadan memnun olduğunuzu varsayar.

Aksine, Mailbird'in ücretsiz versiyonu, zaman zaman 'Pro'ya Yükselt' reklamlarını size sormaktadır. Ayrıca, ücretsiz sürümü kullanıyorsanız, 'Şimdi Yükselt' için bir reklam, sağ alt köşede kendini gösterir.

2. Eklenti Hızlı Önizleme

Hızlı Önizleme, Mailbird'ün en havalı özelliklerinden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi, ekin anlık görüntüsüne bir göz atabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, üzerinde sağ tıklayın ve Hızlı Önizleme'yi seçin.

Alternatif olarak, boşluk çubuğuna basmak eki ayrı bir pencerede görmenizi sağlar.

Note: Quick Preview is a feature is limited to Mailbird Pro account.

3. Eklentiler ve Uygulama Entegrasyonu

Üçüncü taraf uygulamalar entegrasyonu söz konusu olduğunda, Mailbird kapsamlı bir seçenekler listesinden seçim yapmanızı sağlar. En iyi şey, Google Dokümanlar, Google Takvim, Slack ve Whatsapp gibi popüler uygulamaların kolayca kullanılabilir olmasıdır. Mailbird hakkında ne sevdiğimiz, bir Gmail hesabını bağlarsanız, Google Dokümanlar veya Takvim’e tekrar imzalamamanız gerektiğidir. Yapmanız gereken tek şey sağdaki seçeneklere dokunun / tıklayın ve söz konusu uygulama bir jiffy'de (yeni pencerede) açılır. Tarayıcı ve e-posta uygulaması arasında karıştırma işi yok.

Mailbird hakkında ne sevdiğimiz, bir Gmail hesabını bağlarsanız tekrar Google Dokümanlar veya Takvim’e tekrar giriş yapmamanızdır.

WhatsApp entegrasyonu ile ilgili en iyi şey, pencereyi üçüncü bölmede açabilmenizdir. Verimliliğiniz için pek bir şey yapmasa da, WhatsApp görüşmelerinizle güncel kalmanıza yardımcı olacaktır.

Öte yandan, Thunderbird, günlük postalama deneyiminize ekstra işlevsellik eklemek için Eklentileri ve Eklentileri entegre etmenizi sağlar. Google Dokümanlar veya Takvim'i entegre etmek için G-Hub Lite'ı eklemeniz gerekir.

Yükledikten sonra, ona erişmek için manuel olarak araç çubuğuna eklemeniz gerekir. Nihayetinde amaç elde edilmesine rağmen, Thunderbird açıkça uzun (ve biraz karmaşık) bir yol alır. Ayrıca, seçenekler burada biraz sınırlı.

Yani, genel yapıya geldiğinde, Mailbird sadece Dropbox veya Google Drive gibi standart uygulamaları entegre etmenize izin vermez, aynı zamanda Feedly, Todoist, Wunderlist ve Slack gibi uygulamalara da izin verir. Kısacası, bol miktarda uygulamayı tek bir şemsiye altında toplar.

4. Erteleme Seçeneği

Mailbird’in bir diğer yararlı özelliği de e-postalarınızı daha sonra yeniden programlamanızı sağlayan Erteleme seçeneğidir. Doğru zaman geldiğinde, e-posta gelen kutusuna yeni bir e-posta olarak görünür. Bu, özellikle e-postalara toplu işlerde yanıt verme alışkanlığınızdaysanız, daha sonra e-postaları kontrol etmenizi ve yanıtlamayı çok kolay hale getirir.

Bunun aksine, Thunderbird'ün e-postaları ertelemek için yerleşik bir yöntemi yoktur. Ya takvimde bir etkinlik ayarlamanız veya e-postalara yanıt vermenizi hatırlatmak için üçüncü taraf eklentilerinden birine güvenmeniz gerekir. Söylemeye gerek yok, bu genel sürükleyici bir deneyim olması biraz zor hale getirir.

Kısayollar

Son olarak, her iki uygulama da klavye kısayollarını destekler. Mailbird sık kullanılan seçenekleri kısaltır. Örneğin, C Compose ve Space için diğerleri için Hızlı Görünüm (ek) içindir.

Thunderbird, diğer her işlev için Ctrl tuşunun basılı tutulduğu daha geleneksel bir yol alır. Örneğin, Ctrl + N yeni bir mesaj içindir veya Ctrl + R cevap içindir.

Also on Guiding Tech
How to Access Your IMAP Inbox Offline Using Thunderbird

Read More

Gelen Kutusu'nu Tame

Doğru e-posta istemcisini bulmak, posta kutusunun yönetilmesi konusundaki gerginliği gerçekten alabilir. Hem Thunderbird hem de Mailbird doğru yapıldığında mükemmel görünüyor. Ama aralarında en iyiyi seçmeye geldiğinde hangisini seçmelisin?

Nihayetinde aradığın şeye bağlı. Çok sayıda özelliğe sahip modern bir e-posta istemcisi arıyorsanız Mailbird'e bir şans vermelisiniz. Bununla birlikte, Çoklu Hesaplar, Hızlı Okuyucu ve Önizleme Ekleri gibi parlak özelliklerinin çoğunun, yılda 12 ABD doları değerinde bir ödeme duvarının arkasında saklandığını unutmayın.

Öte yandan, Mozilla Thunderbird tamamen ücretsizdir. Ancak, eski bir arayüz için yerleşmeniz ve düzenli güncellemeler dahil olmak üzere uygulama entegrasyonlarından bazılarını bırakmanız gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'daki Kaldırma Listesinden Uygulamaları Gizleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.