OneDrive Ekran Görüntüsü Bildirim Banner'ları ve Sesler Nasıl Devre Dışı Bırakılır

OneDrive, öğeleri senkronize etme konusunda harika bir şeydir ve Google Dokümanlar'ı kullanmam dışında, neredeyse her şey için bulut depolama alanım olur. Ayrıca, OneDrive ekran görüntülerini otomatik olarak yakaladığında ve onları kolayca sırayla bulabildiğim şekilde bulabilmem için de onu seviyorum.

Ancak ekran görüntüsünü kaparken ortaya çıkan rahatsız edici afiş bildirimleri? Çok değil. Kaybolmak için yaşları olan büyük dikkat dağınıklıklarıdır, hızlı bir şekilde alınan sonraki ekran görüntülerinin de lanet şeyleri gösterdiğinden bahsetmemek gerekir. Ve onlara eşlik eden ses daha da kötü!

Neyse ki, bu sinir bozucu bildirimleri kapatmak – hem afişler hem de sesler – zamanın yanına gitmez ve size nasıl olduğunu göstereceğim. Ve OneDrive'ın ekran görüntüsünü ele geçirme işlevinden nefret ederseniz, bunu nasıl açacağınızı da göstereceğim.

Sonunda çılgınca kullanışlı bulabileceğiniz şık bir bahşiş var, bu yüzden kaçırmayın!

Also on Guiding Tech

.camp-list-889{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/WordPress-Import/2014/12/173420/New-Version_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1518422514’);background-size:cover;background-position:center center}

#onedrive

Click here to see our onedrive articles page

Bildirimleri ve Sesleri Kapat

Windows 10'un Bildirimler ve Eylemler paneli, bilgisayarınızda yüklü uygulamalar için bildirimleri kolayca görüntülemenizi ve yönetmenizi sağlar; böylece OneDrive'ın sinir bozucu bildirimlerini derhal kapatmanız gerekir.

Ve işleri daha da iyi hale getirmek için, sesleri sağlam tutarken sadece başlık bildirimlerini devre dışı bırakıp bırakmayacağınıza karar verebilirsiniz, ya da tam tersi. Öyleyse, bunu nasıl yaptığınızı görelim.

1. Adım: Eylem Merkezi'ni açın ve sonra Tüm Ayarlar'ı tıklatın.

Adım 2: Ayarlar penceresinde Sistem'i tıklayın.

3. Adım: Ayarlar ekranının solundaki Bildirimler ve Eylemler seçeneğini tıklayın.

Adım 4: Aşağı kaydırın ve OneDrive etiketli seçeneği tıklayın.

Note: You can simply turn the switch off next to OneDrive and completely block all OneDrive banner notifications and sounds. However, doing so also disables Action Center notifications, so it’s always better to fine-tune your notifications to ensure that you don’t miss out on anything important.

Adım 5: Banner Bildirimleri, sesler veya her ikisini de kapatmak için Bildirim Bildirimi Gönderildiğinde Seçenekler Bildirme Afişlerini Göster ve Ses Çalın'ın yanındaki anahtarları kullanın.

Ancak, bildirim banner'larının devre dışı bırakılması, diğer yararlı bildirimlerin gösterilmesini de engeller. Örneğin, depolama alanı bittiğinde aldığınız bilgiler gibi.

Yine de, Eylem Merkezinize bildirim almaya devam etmelisiniz. Bu nedenle, güncellemeyi sürdürmek için düzenli aralıklarla kontrol ettiğinizden emin olun.

Ancak, OneDrive'ın Eylem Merkezi bildirimlerinden de nefret ediyorsanız, bunu kapatmak için Eylem Merkezi'nde Bildirimleri Göster seçeneğinin yanındaki anahtarı da devre dışı bırakın. Ancak bunu önermiyorum.

Also on Guiding Tech
Why It's More Convenient to Use OneDrive on iPhone and iPad (iOS 11)

Read More

OneDrive'ı devre dışı bırak Screenshots

OneDrive'ın ekran görüntüsü bildirimlerini ve seslerini kolayca kapatabiliyor olsanız da, PrtScn düğmesini tamamen kaçırdığı gerçeğini beğenmeyebilirsiniz. Eğer öyleyse, OneDrive'ın otomatik olarak ekran görüntülerini otomatik olarak yakalamasını engelleyebilirsiniz.

Ve hayır, daha sonra ekran görüntülerini kaydetmek için Paint veya başka bir uygulama yapıştırmak için başvurmak zorunda kalmazsınız, ve bir sonraki bölümde bunun hakkında her şeyi öğreneceksiniz!

Adım 1: sistem tepsisinde OneDrive'ı tıklayın. Açılır kutuda Elips simgesini ve ardından Ayarlar'ı tıklatın.

2. Adım: Otomatik Kaydet sekmesini tıklatın ve sonra Yakalama Ekran Görüntüleri'ni OneDrive'a Otomatik Kaydet'in yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Tamamlandığında, değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam'ı tıklayın.

Bu kadar! OneDrive artık ekran görüntülerinizi otomatik olarak yakalamayacak ve kaydedemeyecek. Ve bu da daha fazla rahatsız edici ekran görüntüsü bildirimi anlamına gelmez, dolayısıyla OneDrive ile ilgili önemli bir şey almak için onları açabilirsiniz.

Bonus İpucu: Yerel Ekran Yakalama

OneDrive'ın otomatik ekran görüntüsünü yakalama özelliğini devre dışı bıraktıysanız, ekran görüntülerinizi el ile yapıştırma ve kaydetme işlemine güvenmek yerine, bu harika ipucu kullanmayı kolayca kaydetmek için kullanmayı düşünün.

Windows-PrtScn tuşuna basmanız yeterlidir ve Windows 10, ekran görüntüsünüzü otomatik olarak sıfır hata bildirimleriyle birlikte kaydedecektir! Bunları, kullanıcı hesabınızın Resimler klasöründe kronolojik sırada kayıtlı bulabilirsiniz.

Note: Your screen should dim briefly to indicate a successful screen capture, but it’s nothing annoying.

Kulağa hoş geliyor, değil mi? Bununla birlikte, hafif bir dezavantajı var. Tek tek uygulama pencerelerini yakalamak için bu tuş vuruşu Alt tuşuyla birleştirilemez ve zaman zaman bir ağrı olabilir. Ancak OneDrive hariç, üçüncü taraf uygulamaları yüklemeye gerek kalmadan ekran görüntülerini otomatik olarak yakalamanın en iyi yoludur.

Also on Guiding Tech
How to Take Scrolling Screenshots in Windows 10

Read More

Hele şükür

OneDrive'ın ekran görüntüsü bildirimleri bir karmaşa. Microsoft'un, kaybolmaları gereken yaşlanan büyük bir pop-up banner'ı göstermek yerine, insanları bilgilendirmenin daha iyi bir yolunu bulması gerekiyor. Hazırlanmamanız halinde gerçekten atlamanızı sağlayan korkunç bir sesten bahsetmeyin!

Onlardan kurtulmak çok kolay olsa da, OneDrive ile ilgili önemli bildirimleri kaçırma riskine de giriyorsunuz, bu yüzden Eylem Merkezini sık sık kontrol ettiğinizden emin olun.

Eğer OneDrive'ın ekran görüntüsünü bütünüyle ele geçirmeyi seçtiyseniz, ekran görüntülerinizi otomatik olarak kaydetmeye devam etmek için yukarıda bahsettiğim bu şık tuşa basmayı da unutmayın!

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da iCloud Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.