OneDrive'da Masaüstü ve Mobil Dosya Uzantıları Nasıl Gösterilir

Belirli dosya türlerini belirlerken dosya uzantıları çok önemlidir. Özellikle de çeşitli programlardan ve cihazlardan dosya çeşitliliğine sahip olabileceğiniz OneDrive ile. Ancak, OneDrive'ın masaüstü ve mobil uygulamalarında dosya uzantıları varsayılan olarak görünmez. Genel simgeler sıklıkla yanıltabilir ve onlarla ne yapacağınız konusunda hiçbir fikriniz olmaz.

Neyse ki, OneDrive'ın masaüstü sürümünde dosya uzantılarını görüntülemek süper kolay ve ayrıca Android'de. OneDrive for iOS, uygun olmayan şeyler yapmasa da, dosya uzantılarına biraz çaba harcayarak bakabilmeniz gerekir. Yani daha fazla ado olmadan, bunu nasıl yapabileceğinizi görelim.

Masaüstünde

OneDrive, masaüstündeki dosya uzantılarını etkinleştirmek için yerleşik bir araç sunmuyor. Ancak, Windows ile tamamen entegre olduğundan, bunun yerine uzantıları görüntülemek için File Explorer'ın yerel işlevlerini kullanabilirsiniz. Ancak bu, diğer dizinlerdeki tüm dosyalara neden olur – sadece OneDrive değil – dosya uzantılarını da gösterir, bu nedenle aklınızda bulundurmanız gereken bir şeydir.

Adım 1: Dosya Gezgini'ni açın ve ardından menü çubuğunda Dosya'yı tıklatın. Açılır menüde Klasörü Değiştir ve Arama Seçeneklerini tıklayın.

Adım 2: Klasör Seçenekleri iletişim kutusunda Görünüm sekmesine geçin. Gelişmiş Ayarlar bölümünde, Bilinen Dosya Türleri için Uzantıları Gizle'nin yanındaki kutunun işaretini kaldırın. Daha sonra, Uygula'yı ve ardından değişiklikleri kaydetmek için Tamam'ı tıklatın.

Bu kadar. OneDrive klasörüne gidin ve tüm dosya uzantılarını görebilmeniz gerekir. Ayrıca, hangi View modunu kullandığınız önemli değil – Liste, Ayrıntılar, Büyük Simgeler vb.

Tip: If you want to hide file extensions at a later time, simply go back to the View tab on the Folder Options dialog box, and then check the Hide Extensions for Known File Types option.

Alternatif olarak, uzantıyı yalnızca gerçekten ihtiyacınız olduğunda bir dosyaya bakmayı da tercih edebilirsiniz. Bunu yapmak için, dosyayı sağ tıklatın ve ardından içerik menüsünde Özellikler'i seçin. Dosya uzantısı, Genel sekmesi altındaki Dosya Türü'nin yanında açıkça görünmelidir. Birkaç dosya kontrol etmeniz gerekiyorsa, bu sıkıcı bir yöntem.

Bir dosya uzantısını belirlemenin başka bir yolu, yalnızca dosyanın üzerine gelmektir – büyük olasılıkla aşağıdaki araç ipucunda listelenen uzantıyı görmeniz gerekir. Değilse, öğrenmek için dosyanın Özellikler panelini kullanmanız gerekir.

Also on Guiding Tech
How to Disable Check Mark Badges in OneDrive

Read More

Android'de

Microsoft'un geliştiricileri, OneDrive'ın Android sürümünde oldukça düşünceli davranıyor. Dosya uzantılarını her zaman görüntülemek için kullanabileceğiniz özel bir seçenek sunarlar. Ancak, şeyi açmak için kısa bir süre Ayarlar paneline dalmanız gerekir.

1. Adım: OneDrive uygulamasını açın, ekranın altındaki Me simgesine dokunun ve ardından Ayarlar öğesine dokunun.

Adım 2: Sonraki ekranda, Dosya Uzantıları Göster'in yanındaki anahtarı açın ve sonra geriye doğru gidin.

Hemen listelenen tüm dosyalar için uzantıları görmelisiniz. Bu olmazsa, sadece uygulamayı durdurup yeniden başlatın ve iyi olmalısınız.

Note: To hide file extensions, go back into the OneDrive Settings screen, and then turn off the switch next to Show File Extensions.

Dosya Uzantısını Göster seçeneğini açmadan bir dosya uzantısını kontrol etmek için alternatif bir yöntem, dosyanın yanındaki Üç Nokta (Asus) simgesine dokunmaktır. Görünen menüde, tersine bir ünlem işareti şeklinde biçimlendirilmiş simgeye dokunun ve Tür'ün yanında listelenen uzantıyı görebilmeniz gerekir.

Her zaman yapmak için bir sıkıntı, ama tek seferlik örnekler için oldukça yararlıdır.

Also on Guiding Tech
Easily Stream Media from Cloud Storage and Local Computers on Android

Read More

İOS'ta

İOS'ta OneDrive, her yerde oldukça müthiş olsa da, ne yazık ki, standart olarak Android karşılığı gibi dosya uzantılarını göstermek için herhangi bir yerleşik araç kullanmıyor. Bu nedenle, ihtiyacınız olduğunda uzantıların manuel olarak aranmasına başvurmanız gerekir, ancak düşündüğünüzden daha kolaydır.

Her dosyanın yanındaki Elps simgesini görüyor musunuz? Sadece birine dokunun ve dosya adının yanında listelenen dosya uzantısını, aşağıdaki menünün en üstünde görmeniz gerekir.

Ayrıca, ek dosya ayrıntılarını görmek için değiştirilen tarih, boyut, konum vb. Gibi aynı menüdeki Ayrıntılar'a da dokunabilirsiniz.

OneDrive ile çalışmak için Files uygulamasına güvenirseniz, bir dosyaya kısa bir süre dokunup basılı tutun ve ardından gösterilen içerik menüsünde Bilgi öğesine dokunun.

Uzantıyla birlikte dosya adı Bilgi açılır kutusunun üst kısmına görünmelidir.

Also on Guiding Tech

.camp-list-889{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/WordPress-Import/2015/09/118507/OneDrive-Banner_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1518441862’);background-size:cover;background-position:center center}

#onedrive

Click here to see our onedrive articles page

Web Uygulaması Hakkında Ne?

Dolayısıyla, OneDrive’daki dosya uzantılarını masaüstünde, Android’te ve iOS’ta görüntülemenin yolu budur. Platforma bağlı olarak kolay veya hafif can sıkıcı olabilir, ancak artık herhangi bir karışıklık olmadan hangi dosya türüne eriştiğinizi biliyorsunuz.

Ama OneDrive Web uygulaması hakkında ne dersiniz? Dosya uzantıları varsayılan olarak açılmış olduğundan, endişelenmeniz gereken tek şey budur.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Groove Equalizer Ayarları Nasıl Yönetilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.