OneDrive'daki İşaret İşaretlerini Devre Dışı Bırakma

Windows 10'da OneDrive, dosya durumlarını aktarmak için çeşitli rozet türlerinden yararlanır. Çoğunlukla, dosyalarınızın aktif olarak senkronize olup olmadığını veya bulutla senkronize edilip edilmediğini size bildirerek amaçlarına hizmet ederler. Ancak sadece Dosya Araştırmacısının Görünüm modunu değiştirene kadar, işlerin zorlaşmaya başladığı Liste veya Detay'a dönüştürün.

Söylemeye gerek yok, tam olarak senkronize edilmiş eşyalar üzerinde görüntülenen yeşil onay işaretleri, Liste ve Ayrıntı modlarının belirlediği küçük simgelerle tam olarak uyuşmuyor, böylece belirli dosya türleri arasında ayrım yapmak imkansız hale geliyor. Örneğin, en son ne zaman bir Excel dökümanının olduğunu düşündüğünüz bir Word belgesini ne zaman açtınız?

Ancak, OneDrive bu onay işareti rozetlerini devre dışı bırakmak için yerleşik bir araç sağlamaz – veya bu konuyla ilgili diğer durum rozetlerinden hiçbiri yoktur. Ama şükürler olsun, yerine iş yapmak için bir kabuk uzantısı görüntüleyici kullanın. Üçüncü taraf uygulamaları beğenmezseniz, sorunu belirli bir dereceye kadar azaltabilecek bir geçici çözüm bulabilirsiniz.

Also on Guiding Tech
How to Access all the Files on your Windows 10 PC from Anywhere using OneDrive

Read More

NirSoft ShellExView Kullanımı

Nirsoft ShellExView, OneDrive'daki yeşil onay işareti rozetleriyle ilgili kabuk uzantılarını hızla bulmanızı ve kaldırmanızı sağlayan tamamen ücretsiz bir uygulamadır. ZIP biçiminde veya yüklenebilir bir .exe dosyası olarak indirmek için aşağıdaki düğmeyi kullanın.

ShellExView'ı indir

ShellExView'ı ayıkladıktan veya yükledikten sonra, uygulamayı yönetici ayrıcalıklarıyla başlatın ve PC'nizdeki tüm kabuk uzantılarının bir listesini yüklerken kısa bir süre bekleyin.

Note: ShellExView should launch with administrative privileges by default. If it doesn’t, right-click the ‘shexview’ executable file within the extracted or installed location, and then click Run as Administrator.

Bunu yaptıktan sonra aşağı kaydırın ve 'UpToDateCloudOverlayHandler Sınıfı', 'UpToDatePinnedOverlayHandler Sınıfı' ve 'UpToDateUnpinnedOverlayHandler Sınıfı' etiketli uzantıları bulun.

Ardından, Ctrl tuşunu basılı tutun ve bunların her birini seçmek için her uzantıya tıklayın. Son olarak, açılır menüden sağ tıklayın ve Seçili Öğeleri Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.

Daha sonra, uygulamadan çıkın ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. OneDrive klasörüne gidin ve artık yeşil onay işareti rozetlerini görmemelisiniz. Yine de, etkin görünme, paylaşma, hatalar vb. İle ilgili rozetleri görmeye devam edersiniz, ancak simge görünürlüğü açısından çok fazla sorun teşkil etmemeleri gerekir.

Note: To re-enable the check mark badges at a later time, right-click the disabled shell extensions within ShellExView, and then select Enable Selected Items.

OneDrive'da başka bir rozetden kurtulmak isterseniz, ShellExView üzerinden aşağıdaki kabuk uzantılarını devre dışı bırakmanız gerekir. Bununla birlikte, yararlı durumları veya dosyaları senkronize ederken ortaya çıkabilecek olası sorunları tanımlamanın bir yolu olmadığından bunu yapmanız önerilmez.

  • ErrorOverlayHandler Class – Senkronizasyon hatalarını gösteren kırmızı renkli rozetler
  • ReadOnlyOverlayHandler Sınıfı – salt okunur öğeleri belirten kilit şeklinde rozetler
  • SharedOverlayHandler Class – paylaşılan öğeleri gösteren insan şeklindeki semboller
  • SyncingOverlayHandler Class – dosyaları ve klasörleri aktif olarak senkronize eden simgeleri belirten dönen simgeler

Bir kez daha, gerçekten yapmanız gereken durumlarda bu durum rozetlerini kapatmayı düşünün. Örneğin, yalnızca OneDrive bildirimlerine güvenmek istemediğiniz sürece, herhangi bir senkronizasyon sorununu bilmediğinizden 'ErrorOverlayHandler Class' uzantısının devre dışı bırakılması iyi bir fikir değildir.

Also on Guiding Tech
How to Disable OneDrive Screenshot Notification Banners and Sounds

Read More

Çözüm – Talep Üzerine Dosyalara Geçin

OneDrive, tamamen senkronize edilmiş dosyalardan onay işaretlerini kaldırmak için yerleşik bir seçenek sunmasa da, rozetleri dosya simgelerinden kendilerinin kendi ayrı sütunlarına kaydırmanıza izin verir. Bunu yapmak için OneDrive içindeki Dosya Üzerine Talep özelliğini açmanız gerekir.

Ancak, bu, OneDrive'ın varsayılan işlevini büyük ölçüde değiştirir. Bilgisayarınızla önceden senkronize edilmiş dosyalar etkilenmezken, diğer cihazlardan yüklenen tüm öğeler, siz onları açmayı veya indirmeyi tercih edene kadar yalnızca PC'nizde yer tutucu olarak görünmelidir.

Note: To enable Files On-Demand, your PC should run at least the Fall Creator’s Update (version 1709) of Windows 10.

Sistem tepsisindeki OneDrive simgesini ve ardından Diğer'i tıklatın. İçerik menüsünde Ayarlar'ı tıklayın.

Ayarlar sekmesine geçin ve daha sonra İsteğe Bağlı Dosyalar'ın yanındaki kutuyu tıklayın. Son olarak, değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam'ı tıklayın.

OneDrive klasörüne gidin ve ayrı bir Durum sütununda listelenen tüm rozetleri ayrı ayrı görmelisiniz. Liste veya Büyük Simgeler gibi diğer Görünüm modlarını kullanırken bile, durum rozetleri dosya simgelerinden bağımsız olarak görüntülenir.

Note: Any files that are uploaded from other devices should have cloud-shaped status icons. While these items download automatically upon access, you can also opt to right-click and select Always Keep on This Device to download them manually.

Also on Guiding Tech

.camp-list-889{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/WordPress-Import/2015/09/118532/OneDrive-API_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1518441858’);background-size:cover;background-position:center center}

#onedrive

Click here to see our onedrive articles page

Daha fazla karışıklık yok

Yani, şimdi bu yeşil onay işareti rozetlerini yolunuza girmesini önlemek için kullanabileceğiniz iki yöntemden geçtiniz. ShellExView'ı tamamen ortadan kaldırmak için ya da daha az bir rahatsızlık hissettirmek için Talep Üzerine Dosyalar üzerinde bir geçici çözüm kullanın. Dosya türleri arasında daha fazla karışıklık yok, umarım.

Bir önceki yazımız olan UEFI BIOS'ta Önyükleme Aygıtı Nasıl Seçilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.