OneNote Yazım Denetimi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

OneNote sunduğu şeyde sadece fantastik. Notları hızlı bir şekilde alma, herhangi bir sıraya göre taşıma ve birden fazla not defteri arasında öğeleri kategorize etme yeteneği gerçekten şaşırtıcı.

Yine de bir gramer nazi iseniz o kadar değil. Bir sürü notu hızlıca alın ve yol boyunca bazı yazım hataları yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Elbette, OneNote ertelendiğine işaret ederek zaman kaybetmez.

Ancak garip bir şekilde, bu kırmızı dalgalı çizgiler, aksi halde çok faydalıdır, özellikle sadece not alma üzerinde yoğunlaşmak istediğinizde, gerçekten hızlı can sıkıcı olabilir.

Günün sonunda birkaç yazım hatası almazsanız, yazım denetimi özelliğini tamamen devre dışı bırakmayı düşünün. Alternatif olarak, ayrıca, belirli metin kısımlarından yazım denetimi devre dışı bırakmak için şık OneNote 2016 eklentisinden de yararlanabilirsiniz.

Yazım Denetimi devre dışı bırakılıyor

Hem OneNote 2016 hem de OneNote Windows Mağazası uygulamasında yazım denetimini kapatmak oldukça basittir, ancak biraz farklı işlemler gerektirir.

Ancak, kullandığınız uygulamanın herhangi bir sürümü için adımları uyguladıktan sonra, önceden var olan veya daha yeni notalarda artık rahatsız edici kırmızı dalgalı çizgiler bulmamalısınız.

OneNote 2016

1. Adım: OneNote 2016'yı başlatın ve ardından Dosya sekmesini tıklatın.

Adım 2: Görünen menüde Seçenekler'i tıklayın.

3. Adım: Yazım yan sekmesini tıklayın.

Adım 4: OneNote'ta Yazımı Düzeltirken, Yazım Sırasında Yazım Denetimi'nin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

Daha sonra, değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam'a tıklayın.

Note: Checking the box next Hide Spelling and Grammar Errors yields the same result, but also hides grammar errors in the process.

OneNote Uygulaması

1. Adım: Üç nokta simgesine tıklayın – üç nokta – OneNote penceresinin sağ üst köşesine gidin ve Ayarlar'ı seçin.

Adım 2: Ayarlar menüsünde, Seçenekler'e tıklayın.

3. Adım: Seçenekler bölmesini aşağı kaydırıp, ardından Yazım Denetimi – Yazım Hatalarını Gizle'yi Açık olarak değiştirin.

Değişikliklerinizi kaydetmek için Seçenekler bölmesinin dışında herhangi bir yeri tıklayın.

Note: Turning on the Hide Spelling Errors option also hides any grammar errors that you make. Sadly, there are no separate toggles for spelling and grammar.

Also on Guiding Tech
Evernote vs OneNote: The Battle for Note Taking Domination

Read More

Yazım Denetimi Seçmeli Olarak Devre Dışı Bırakma

OneNote 2016 kullanıyorsanız, notların alınmasından önce veya sonra metnin belirli bölümlerinde yazım denetimini devre dışı bırakmak için Onetastic eklentisi ve No Spell Check makrosu hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Bu, OneNote 2016'nın yazım denetimi işlevini, hızlı bir not alma oturumu sırasında özelliğin konsantrasyonunuzu bozmasını önleme becerisini doğrudan kazanmanızı sağlar.

Maalesef, OneNote Windows Mağazası uygulamasında makro kullanamazsınız.

Note: Save your work and exit OneNote 2016 before you proceed.

Adım 1: Onetastic eklentisini indirin ve yükleyin.

Onetastic'i indirin

OneNote 2016 sürümünüzle eşleşen eklentinin 32 bit veya 64 bit sürümünü seçtiğinizden emin olun.

Note: To determine your OneNote 2016 version, open the File menu, click Account, and then click About OneNote. Don’t forget to exit the application afterward.

Adım 2: İndirme yürütülebilir bir dosyadan oluşur. Eklentiyi kurmak için onu çalıştırın ve ekrandaki talimatları izleyin.

3. Adım: İstendiğinde, OneNote'u Başlat'ı tıklatın.

3. Adım: Hiçbir Yazım Denetimi makrosunu indirin.

Yazım Denetimi Yok

Adım 4: İndirdikten sonra, yürütülebilir dosyayı çalıştırın.

Adım 4: Makroları İndirme makrosu, Makroları İndir penceresinde açılmalıdır. Yükle'ye tıklayın.

Adım 5: Yüklü Hayır Hecesini gördüğünüzde Mavi renkli bildirimi kontrol edin, Makroları İndir penceresinden çıkın.

6. Adım: Yazım denetimini metnin varolan bir kısmından kaldırmak için, basitçe vurgulayın ve ardından Giriş sekmesini tıklatın.

Alternatif olarak, bir notu yazarken Yazım Denetimi'nin tekmelenmesini durdurmak için imlecinizi konumlandırın ve ardından Ana Sayfa sekmesini açın.

Adım 7: Makrolar grubunda Yazım Denetimi'ni ve ardından Yazım Denetimi Yok'u tıklatın.

Tüm kırmızı dalgacıkların hemen çıkarıldığını görmelisiniz. Veya yeni notu almadan önce makroyu değiştirdiyseniz, yazarken işaretlenen herhangi bir yazım hatası bulamazsınız.

Tip: The macro deactivates when creating a new note. You need to enable it whenever you want to stop spell check from detecting errors.

Daha fazla dikkat dağıtıcı

Not alma, düşünceleri mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kelimelerle ifade etmeyi içerir ve bir kelimeyi düzeltmek için harcanan fazladan bir ikincisi, düşünce treninizi mahvedebilir. Bu nedenle, yazım denetimini devre dışı bırakmak size bu konuda çok yardımcı olacaktır.

Ayrıca, tümüyle yazım denetimi işlevinden kurtulmak istemediğiniz durumlar için Onetastic eklentisini de kullanmayı unutmayın.

Yani, herhangi bir ipucu veya öneri? Yorumlarda bizi bilgilendirin.

Bir önceki yazımız olan GIMP'de Metinlere Gölge Ekleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.