Pano görüntüsünü Windows 10'da dosyaya kaydetme

Windows 10, Win + Printscreen tuşlarına dokunursanız, ekran görüntüsünün yakalanıp Resim kitaplığında Ekran Görüntüleri adlı bir klasöre kaydedildiği yeni bir özellik ekledi. Bu, pratik olarak her şeyin tam ekran görüntüsünü yakalamanın en kolay yoludur. PrintScreen tuşu, kendi kendine dokunulduğunda da ekranınızı yakalar ancak görüntü panoya gider. Bir resim düzenleyiciye yapıştırmadığınız sürece dosya olarak kaydedilmez. Bu sıkıcı bir durumdur, böylece bir pano görüntüsünü Windows 10'daki bir dosyaya daha hızlı kaydetmek istiyorsanız, Yapıştırma Dosyasını Yapıştır adlı ücretsiz bir uygulama hile yapar.

Pano görüntüsünü dosyaya

İndir ve Dosyaya Yapıştır'ı yükleyin. Uygulamayı yüklediğinizde, kendisini içerik menüsüne eklemek için izin ister. Kullanımını kolaylaştırmak için kendisini içerik menüsüne eklemesine izin verin. Bunu yaptıktan sonra, dosyayı panodan kaydederken nereye kaydetmek istediğinizi sorar.

Bu, uygulamanın bir eksikliğine işaret ediyor, yani yalnızca belirli bir dizine kaydedebilirsiniz. Bağlam menüsünden bir dosyayı her yapıştırdığınızda dizini değiştirebilirsiniz, ancak ek bir adım ekler.

Pano görüntüsünü bir dosyaya kaydetmek için, herhangi bir yere sağ tıklayın ve Dosyaya yapıştır seçeneğini seçin. Açılan pencerede, dosyanın kaydedildiği yeri, hangi dosya uzantısıyla kaydedildiğini ve kaydedildiği dosya adını değiştirebilirsiniz. Herhangi bir şeyi değiştirmek istemiyorsanız, sadece Kaydet düğmesine tıkladığınızda görüntü kaydedilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Tarayıcınızın Panosunu 10 Öğeye Uzatma

MS Office

Microsoft Office'te Pano Geçmişini Görüntüleme

Bu uygulama yalnızca PrintScreen tuşuna dokunduktan sonra panonuza kopyalanan resimlerle çalışmaz. Tarayıcınızdaki veya bir kelime işlemcideki bir görüntüyü sağ tıklayıp panoya kopyalarsanız, kaydetmek için Dosyaya yapıştır'ı kullanabilirsiniz.

Ayrıca Windows 10 1809'dan itibaren, panoya geçmişinizi, o anda kaydedilmiş olan öğeyi geçtikten sonra hatırlayabileceğinizi de bilmelisiniz. Elbette panoya geçmişini etkinleştirmeniz gerekir, ancak bunu yaptıktan sonra, panoya kopyaladığınız herhangi bir görüntüyü çağırmak ve kaydetmek için bu uygulamayla kullanabilirsiniz.

Bu basit bir tek tıklamayla çözüm değildir, ancak Paint gibi bir uygulamayı açmak, dosyayı yapıştırmak ve kaydetmek çok kolaydır. Paint'in yeni bir dosya için kaydetme iletişim kutusu biraz sıkıcı.

Bir önceki yazımız olan AutoHotKey komut dosyasında klavye kısayolu nasıl değiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.