PC'de BIOS Geri Yükleme moduna nasıl girilir?

Yeni bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü sistemi satın aldığınızda, önceden yapılandırılmış BIOS ile birlikte gelir. Yüklü bir işletim sisteminiz olabilir veya olmayabilir, ancak BIOS kesinlikle elden önce yapılandırılmıştır. Çoğu zaman, BIOS'u hiçbir zaman değiştirmeniz gerekmez. Ayarları bir miktar değiştirebilir veya bir BIOS sıfırlaması yapabilir ve fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Buna rağmen istisnalar var. BIOS'unuz bozulabilir ve geri yüklemeniz gerekebilir. BIOS'u geri yüklemek için iki yol vardır, ancak her ikisi de BIOS geri yükleme moduna girmenizi gerektirir. İşte nasıl.

BIOS Geri Yükleme modu

Belirtildiği gibi, BIOS'u geri yüklemek için iki yöntem vardır. Desteklerse, sistemdeki kurtarma bölümünden geri yükleyebilir veya bir geri yükleme diski oluşturabilir ve ondan geri yükleyebilirsiniz. Her iki durumda da, BIOS'unuzu başlatmak hile yapmaz. BIOS geri yükleme moduna girmeniz gerekecektir.

BIOS geri yükleme moduna girmeden önce, sistemin güvenilir bir güç kaynağına bağlı olduğundan emin olun. Dizüstü bilgisayarda BIOS geri yükleme moduna giriyorsanız, pili çıkarın ve şarj cihazını bağlayın.

Sonra, sisteminizi açmanız gerekir, ancak bundan önce, sisteminize BIOS geri yükleme moduna girmesini söyleyen tuşlara dokunup basılı tutmanız gerekir. Bu anahtarlar sisteminizin üreticisine göre farklılık gösterir. Aşağıdaki liste yardımcı olacaktır.

HP: Win + B

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Bilgisayarınızdaki BIOS'a Nasıl Erişilir

, Windows

UEFI BIOS'ta Önyükleme Aygıtı Nasıl Seçilir

Dell: Ctrl + Esc

Acer: FN + Esc

Lenovo: Fn + R

Bu tuşları basılı tutun ve güç düğmesine 5 – 10 saniye basılı tutun. Sisteminiz açıldığında güç tuşunu bırakın ve yakında aldığınız normal BIOS ekranı gibi görünmeyen geri yükleme ekranını görmelisiniz. Basılı tuttuğunuz diğer tuşları bırakın ve ekrandaki talimatları izleyin veya BIOS'u geri yüklemek için size sunulan seçeneklerle etkileşime geçin.

Önyükleme yapabiliyorsanız, BIOS'u masaüstünüzden de geri yükleyebilirsiniz. Normalde, BIOS'u geri yükleme ihtiyacı bir sistem düzgün şekilde veya hiç açılmadığında ortaya çıkar. Bir masaüstüne erişebiliyorsanız veya bir diskten canlı bir işletim sistemi çalıştırabiliyorsanız, BIOS'u geri yüklemek için kullanabilirsiniz. Bu şekilde daha kolaydır, ancak yöntem sisteminize bağlı olarak farklılık gösterir. Bazı PC üreticileri, bir USB diske yazdırılabilen veya kopyalanabilen ve BIOS'u geri yüklemek için kullanılabilecek bir uygulama sağlar. Ayrıca, işlemin zorluğunu ortadan kaldıran üçüncü taraf yardımcı programları da bulabilirsiniz, ancak bir diskle giderseniz, BOS geri yükleme moduna nasıl gireceğinizi bilmeniz gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da fare vurgulu bir pencere nasıl seçilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.