Photoshop Dosya Geçmişini Bir Metin Dosyasına Kaydetme

Photoshop'un, geçerli dosyada attığınız adımları incelemenize izin veren bir geçmiş özelliği vardır. Uyguladığınız ya da yaptığınız herhangi bir şeyi hangi etkiyi kontrol etmeniz gerektiğinde yararlıdır. Basit bir kopyalama / yapıştırmadan hareketli nesnelere kadar her şey orada. Az sayıda insanın bildiği gibi, Photoshop dosya geçmişini Photoshop'taki bir metin dosyasına kaydedebilirsiniz.

Varsayılan olarak etkin değildir ve Photoshop aynı dosyaya yazar, bu yüzden biraz çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Bu hem Mac hem de Windows üzerinde çalışır.

Photoshop Dosya Geçmişini Kaydet

Photoshop'u açın ve Dosya> Tercihler'e gidin. Tercihler penceresindeki Geçmiş Günlüğü sekmesine gidin. 'Geçmiş kaydı' seçeneğini etkinleştirin. Etkinleştirildiğinde, sekmedeki diğer seçenekler etkin hale gelir.

Günlük Öğelerini Kaydet altında 'Metin Dosyası' seçeneğini seçin ve dosyayı kaydetmek istediğiniz yeri seçin.

Ardından, günlük dosyasının ne kadar ayrıntıya sahip olduğuna karar verin. Yalnızca 'Oturumlar' seçeneğine bağlı kalırsanız, yalnızca açtığınız, kapattığınız ve kaydettiğiniz dosyaları kaydeder.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Mac OS X

Photoshop Dosyalarındaki Tüm Katmanların Görüntü Olarak Dışa Aktarımı

, Windows

Photoshop'ta Dosyaları Otomatik Olarak Kurtar

Göründüğü gibi bu. Hangi dosyalarla çalıştığınızı sıklıkla unutursanız, bu bilgiler gerçekten faydalı olacaktır.

Günlük dosyasında daha fazla ayrıntıya ihtiyacınız varsa, Günlük öğelerini düzenle açılır menüsünü açın ve Ayrıntılı veya Seçmeli seçeneğini belirleyin. Her ikisi de Photoshop dosyasında yürüttüğünüz adımları içerecektir. Ayrıntı seçeneği, size, Verici seçeneği size çok fazla ayrıntı içermeyen adımları sunarken yaptığınız şey hakkında daha fazla ayrıntı verecektir.

Şimdi soru, her bir dosyanın günlüğüne yazılacağı zaman günlük dosyasıyla nasıl çalışılacağıdır. Yapabilecekleriniz, bir dosyayı kapatıp başka bir dosyayı açtıktan sonra günlük dosyasını el ile taşımanızdır. Bu elbette gülünç bir şekilde can sıkıcı olacak çünkü dosyayı her düzenlediğinizde yeni bir günlük dosyası oluşturulacak ve onu taşımak zorunda kalacaksınız. Belirli bir Photoshop dosyası için olan tüm günlük dosyalarını da izlemeniz gerekir.

Kapak tarafında, her oturumdan günlük dosyaları ile ayrı ayrı çalışmalarınızı kolayca tutabilirsiniz. Aynı günlük dosyasını saklarsanız, herhangi bir tarihin üzerine yazmaz. Geçmesi gereken gerçekten çok uzun, yönetilemez bir günlük dosyasına sahip olacaksınız. Bu, dosyaları doğru şekilde adlandırırsanız Bul işlevini kullanabilir ve günlük girdilerini dosya adına göre daraltabilirsiniz.

Photoshop içindeki geçmişi hala görebileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Varsayılan Tarayıcıda PC'ye Nasıl Devam Edilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.