Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
PowerShell scriptlerini Windows 10'da klavye kısayollarıyla çalıştırma | Windows Yardım

PowerShell scriptlerini Windows 10'da klavye kısayollarıyla çalıştırma

PowerShell scriptleri, belirli bir zamanda otomatik olarak çalıştırılmalarını istiyorsanız, küçük bir düzenleme yapar. Komut dosyası PowerShell'de eylem olarak çalışmayacağından, yalnızca zamanlanmış bir görev kullanmaktan daha fazlası gerekir. Bu komut dosyalarını otomatik olarak çalıştırmak istemiyorsanız ve bunun yerine PowerShell komut dosyalarını klavye kısayollarıyla çalıştırmak istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Bu süreçte bazı sınırlamalar vardır, ancak süreci kullanmaya can sıkıcı yapan hiçbir şey yoktur.

Klavye kısayollarına sahip PowerShell scriptleri

İhtiyacınız olan ilk şey PowerShell betiğidir. Devam et ve yarat. Yanlışlıkla silmeyeceğiniz bir yere taşıyın. Bunu yaptıktan sonra, masaüstünüze gidin ve boş bir alana sağ tıklayın. Bağlam menüsünden, Yeni> Kısayol'u seçin.

Konum alanına aşağıdakini girin ve “komut dosyası yolu” nu klavye kısayolu ile çalıştırmak istediğiniz PowerShell komut dosyasının tam yolu ile değiştirdiğinizden emin olun.

%SystemRoot%system32WindowsPowerShellv1.0powershell.exe -ExecutionPolicy Bypass -File “path-to-script”

Örnek

%SystemRoot%system32WindowsPowerShellv1.0powershell.exe -ExecutionPolicy Bypass -File “C:UsersfatiwDesktoptoastNotification.ps1”

İleri'ye tıklayın ve kısayol için bir ad girin. İsterseniz, kısayolun kullandığı simgeyi de değiştirebilirsiniz. Varsayılan olarak, PowerShell simgesini kullanacaktır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

PowerShell Komut Dosyalarını Windows 10'da Otomatik Çalıştırma

, Windows

Windows 10'da Windows Defender Gerçek Zamanlı Korumasını Değiştirme

Kısayolu oluşturduktan sonra, sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler'i seçin. Kısayol sekmesine gidin, 'Kısayol tuşu' alanının içine tıklayın ve uygulamayı çalıştırmak için kullanmak istediğiniz klavye kısayolunu kaydedin.

Sadece bir harf veya rakam girmeniz gerekir. Ctrl + Alt tuşları varsayılan olarak eklenmiştir ve uygulamaları / kısayolları uygulamalara çalıştırmak için kullanılan tüm klavye kısayollarının bir parçası olacaktır.

Bu hile yapmalı. Şimdi komut dosyasını kaydettiğiniz kısayol ile çalıştırabilirsiniz.

Sınırlamalar

Daha önce de, çok kısıtlayıcı olmasalar da, bu yöntemin sınırlamaları olduğunu belirtmiştim. Sınırlama, oluşturduğunuz kısayolun masaüstüne yerleştirilmesi veya Başlat Menüsüne eklenmesi gerektiğidir. Kısayolu başka bir yere, örneğin PC'nizdeki farklı bir sürücüye taşırsanız veya bir klasörün içine yerleştirirseniz, klavye kısayolu komut dosyasını çalıştıramaz.

Komut dosyasını masaüstünüzde tutmak, komut dosyalarını klavye kısayoluyla çalıştırmanın en güvenilir yoludur. Görünüşe göre kısayol menüsünde Başlatmak için İğne seçeneğini kullanmak gerçekten işe yaramazsa da, Başlat Menüsü klasörüne de eklemiyor. Bunu test ettiğim senaryo ile yapmak zorunda kalabilir, o yüzden devam edin ve kendiniz deneyin. Başlat Menüsüne kısayol eklemek işe yaramazsa, masaüstünüze yerleştirmeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Görev çubuğu önizlemeleri Windows 10'da liste görünümüyle nasıl değiştirilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.