Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Sistem Nasıl Çözülür Windows 10'da SMB2 Hatası Gerekir | Windows Yardım

Sistem Nasıl Çözülür Windows 10'da SMB2 Hatası Gerekir

Geçen gün yeni güncellenen Windows 10 sistemimi bazı dosyalara erişmek için bir sunucuya bağlamaya çalışıyordum. Devam edebilmeden önce, Windows'un dosya paylaşımına bağlanamadığını ve bunu yapmak için SMB2 veya üstü bir sürüm gerektirmediğini söyleyen bu garip yanılgıyı aldım. Söz konusu sunucuya yeniden bağlanmayı veya erişim noktalarını değiştirmeyi denediğim kadarıyla, kullanılamaz durumda kaldı.

Bu yüzden bu garip Windows 10 bağlantı hatasına bir çözüm bulmaya çalıştım. Neyse ki, bugün bu yazıda detaylandırılacağı Windows 10 makinemdeki SMB2 hatasını çözmek için bazı kısa çözümler buldum.

Ancak, aşağı inmeden önce, bu hatanın neden ilk etapta ortaya çıktığını anlayalım.

Windows 10'da SMB2 Hatası Nedir

Sunucu İleti Bloğu veya SMB, daha yaygın olarak bilindiği gibi, ağ aygıtlarında okuma ve yazma işlemlerini kolaylaştıran bir dosya paylaşım protokolüdür. Yani, Linux tabanlı bir sunucuya veya yönlendiriciye erişmeye çalışıyorsanız, bunu mümkün kılan SMB protokolüdür.

SMB sürüm 1 bu protokolün eski sürümüdür. Güncelliğini koruduğu için, sistemi fidye yazılımı ve diğer güvenlik açıklarına açan güvenli bir sistem değildir. Windows 10'un daha yeni sürümlerini Güz Tasarımcılar Güncelleştirmesi, Windows 10 Nisan 2018 Güncelleştirmesi veya Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi'ni yüklediğinizde, bu sürümün artık varsayılan olarak yüklenmemesinin nedeni budur.

Varsayılan olarak, bir PC SMBv2 yüklüdür. Ancak, bağlanmaya çalıştığınız sunucunun hala eski SMB sürümünü çalıştırması olası olabilir. 'Bu paylaşım, eski SMB1 protokolünü gerektirir' gibi hata mesajlarının nedeni olabilir. '< Drive > yeniden bağlanılırken bir hata oluştu:' ve 'Dosya paylaşımına bağlanamıyor çünkü güvenli değil,' .

Bağlanmaya çalıştığınız sunucunun hala eski SMB sürümünü çalıştırması olası olabilir.

İdeal çözüm, söz konusu ağ cihazı için bekleyen bir yazılım güncellemesi olup olmadığını kontrol etmektir. Bu durumda değilse, Windows 10 bilgisayarınızın SMB sürümüne geçici olarak aşağıdan erişebilirsiniz.

Yine, eğer işinizi sunucuda tamamladıktan sonra hızlı bir şekilde tekrar kapatabileceğiniz bir ev ortamında bunu yapsanız yardımcı olacaktır.

Note: Please note that neither us nor the device manufacturer will be responsible for any problems caused by malicious apps.

Also on Guiding Tech
How to Uninstall Modern System Apps in Windows 10

Read More

SMB Sürümü Nasıl Kontrol Edilir

SMB sürümünü kontrol etmek basit bir görevdir. Tek yapmanız gereken, Windows PowerShell'i bir yönetici olarak açmaktır.

Bunu yapmak için, PowerShell'i arayın, sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır'ı seçin. PowerShell penceresi açıldığında, aşağıdaki komutu girin. Sonuç doğruysa, PC'nizin SMB2 çalıştırdığı anlamına gelir.

Get-SmbServerConfiguration | Select EnableSMB2Protocol

Windows 10'da SMB2 Hatası Nasıl Çözülür?

SMB1'i etkinleştirmek kolay bir iştir. Ayrıca, bu görevin bir sistem yeniden başlatılmasını gerektirdiğini lütfen unutmayın.

Adım 1: Kontrol Paneline gidin ve Programlar'a tıklayın.

2. Adım: Küçük bir pencere açacak olan Windows özelliklerini açma ve kapatma seçeneğine tıklayın.

SMB 1.0'ı görene kadar aşağı kaydırın. Genişletmek için Artı simgesine tıklayın ve ardından SMB 1.0 CFS istemcisini seçin ve Tamam'a tıklayın.

Adım 3: Şimdi, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Tekrar çevrimiçi olduktan sonra, sunucuya yeniden erişebileceksiniz.

4. Adım: Tüm işlemlerinizi sunucuda tamamladıktan sonra, SMB 1.0 CFS istemci seçeneğinin önündeki kutunun işaretini kaldırarak önerilen SMB sürümüne dönmek genellikle iyi bir uygulamadır.

Aynı PowerShell komutu kullanılarak elde edilebilir. Bunun için PowerShell'i açın ve aşağıdaki komutu girin.

Set-SmbServerConfiguration –EnableSMB2Protocol $true

Bonus: Windows Defender Guard'ı Nasıl Kullanıyor?

Microsoft, yıllar boyunca çeşitli güvenlik özelliklerini tanıttı ve en yenilerden biri, daha yaygın olarak Kontrollü Klasör Erişimi olarak bilinen Windows Defender Exploit Guard'dır.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu özellik, dosya erişimini engelleyerek bilgisayarı fidye yazılım saldırılarına karşı korur. Böylece, belirli izinler vermedikçe, herhangi bir uygulama veya yürütülebilir komut dosyası erişemez.

Ayrıca, yetkisiz bir uygulama, olması gerekmeyen dosya ve klasörlere erişmeye çalıştığında, Windows Defender, Etkinlik Merkezi aracılığıyla bildiriminize ulaştırır.

Tüm Windows 10 özellikleri gibi, bu bir dizi özelleştirme seçeneğine sahiptir. Güvenilir uygulamalarınızın ve araçlarınızın bir listesiyle birlikte kendi dosya ve klasörlerinizi listeye ekleyebilirsiniz. Sadece .exe dosyalarını ekleyin ve gitmek için iyi olacaksınız.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki gönderiye göz atın.

Also on Guiding Tech
How to Enable Windows Defender Exploit Guard in Windows 10

Read More

Tüm Erişim Seti

Şu anda, Windows 10 deneyimi, özellikle de Microsoft, her güncellemede bir dizi faydalı özellik sunduğundan, eskiden olduğu kadar uzak. Şimdi, sadece belirli bir programın hangi dosyaya erişebileceğini kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda durumun gerektirdiği eski bir protokole de dönebilirsiniz.

En sevdiğiniz Windows 10 özelliği hangisidir? Focus Assist'i denediniz mi?

Bir önceki yazımız olan Windows 10'daki Dosya Gezgini'nde sütunları yeniden düzenleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.