Sisteminizin Windows 10'da HDR'yi destekleyip desteklemediğini nasıl kontrol edersiniz

Windows 10'un HDR'si vardır, videolar için yüksek dinamik aralığı destekler. Bu özellik bir süre sonra işletim sistemine eklendi ve bunu, Ayarlar uygulamasındaki Sistem ayarları grubundaki Görüntü sekmesi altında bulabilirsiniz. Seçenek var ama kullanabilirsiniz ya da kullanamayabilirsiniz. HDR sadece yazılım aracılığıyla çalışmaz. Video içeriği görüntülemek kadar kolay değil. HDR'nin, kullanmanız için sisteminizin karşılaması gereken belirli donanım gereksinimleri vardır. Sisteminizin HDR'yi destekleyip desteklemediğini kontrol edebilirsiniz.

HDR, donanıma bağlı olduğundan, çoğunlukla yapacağınız şey, sisteminiz için donanım özelliklerine bakmak ve minimum gereksinimleri karşılayıp karşılamadıklarını kontrol etmektir. 4K monitör kurulumunuz varsa, sisteminizin HDR'yi desteklemesi büyük olasılıktır.

Dahili Ekran parlaklığı – nit

HDR içeriğinin oynatılmasında ekranınız çok önemli. Windows 10'un HDR içeriğini göstermesi için, dahili ekranınızın minimum 300 nit parlaklığa sahip olması gerekir. Nits, parlaklığı ölçen ölçü birimidir. Bu bilgiyi harici bir monitör kutusundan görebilirsiniz, ancak dahili dizüstü bilgisayar ekranları için Google'a ihtiyacınız olacaktır.

En az 300 nit destekleyen ekrana ek olarak, ekranın arka ışığını da kontrol edebilmeniz gerekir. Bu, çoğu durumda cihazın kutusunun reklamını bulabileceğiniz bir şeydir. Değilse, Google'a bilgi vermelisiniz. Emin olmak için birden fazla kaynağa bakın çünkü bilgiler üçüncü taraf kaynaklardan gelecektir, örneğin, donanımı inceleyen web siteleri, ikinci ve üçüncü bir görüş her zaman iyi bir fikirdir.

Nitelikleri kendiniz de ölçebilirsiniz, ancak bunu yapmak için özel donanım gerektirir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dış Monitörde RGB Nasıl Yönetilir

, Windows

Dizüstü Bilgisayar Ekranınız için Kontrast Ve Doygunluk Nasıl Değiştirilir

Harici görüntüler

Harici ekranınız HDR10'u desteklediğini açıkça belirtmelidir ve bir DisplayPort 1.4 veya bir HDMI bağlantı noktası 2.0 veya üstü olmalıdır. Grafik kartınız da her iki bağlantı noktasını da desteklemelidir. Aynı zamanda parlaklık açısından en az 300 nit desteklemelidir.

PlayReady donanım dijital hakları yönetimi

Dahili bir ekran için, grafik kartınız PlayReady'yi desteklemelidir. Oynattığınız içerik için kopya haklarını ihlal etmenizi önleyen teknoloji. Bu teknoloji, yerleşik grafik kartınızla desteklenmeli ve sadece GPU'nuz değil, özel grafik kartınızla desteklenmelidir.

Yine, yerleşik grafik kartınızın modelinin ne olduğunu (cihaz yöneticisinden) incelemeli ve teknik özelliklerini kontrol etmelisiniz. Bu durumda, üretici web sitesinde bilgileri bulabilirsiniz.

Harici ekranlar için GPU'nuz veya tümleşik ekran kartınız PlayReady 3.0'ı veya daha sonraki bir sürümünü desteklemelidir.

Sürücüler ve Codec'ler

Bu sadece harici bir ekranda HDR içeriği oynatmak için geçerlidir. 10 bit video kod çözme için WDDM 2.4 sürücülerini ve codec bileşenlerini kurmalısınız.

Donanımınız faturaya uyarsa, Ayarlar uygulamasından HDR'yi etkinleştirebilirsiniz. HDR'den yararlanabilecek içerik bulmak için iyi bir yer Netflix'dir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'daki bir dosyadaki ses nasıl normalleştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.